Rubriky
Turisti Zprávy

Slavnostní otevření naučné stezky česká silnice

V sobotu, 20. června 2020, se uskutečnilo slavnostní otevření naučné stezky Česká silnice. Do užívání ji veřejnosti oficiálně předali ředitel Správy NP České Švýcarsko Pavel Benda spolu se starostou obce Jetřichovice Markem Kny. Slavnostního aktu se zúčastnilo na šest desítek návštěvníků, kteří se po odhalení úvodní informační tabule vydali v doprovodu pracovníků správy parku a certifikovaného průvodce na vycházku podél České silnice k několika zastavením naučné stezky a posléze k dalším zajímavým místům národního parku.

Nová naučná stezka Česká silnice začíná ve Vysoké Lípě na rozcestí pod skalním hrádkem Šaunštejn a vede do Zadních Jetřichovic na hranici s Národním parkem Saské Švýcarsko. Prostřednictvím 12 zastavení seznamuje šestikilometrová trasa návštěvníky s historií této cesty, a to od střední doby kamenné až po relativně nedávnou minulost. Stezku ozvláštňují sochařské prvky, ale také rekonstruovaná Uhlířova chaloupka, filmařská kulisa z natáčení filmové pohádky Pyšná princezna.

Uhlířova chaloupka na Naučné stezce Česká silnice
Filmová rekvizita z natáčení Pyšné princezny – Uhlířova chaloupka na Naučné stezce Česká silnice. Foto: Tomáš Salov

 

Nová naučná stezka vznikla také díky dotační podpoře.

Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí Ministra životního prostředí.

 

Loga SFŽP a MŽP 

Ministerstvo životního prostředí
www.mzp.cz

Státní fond životního prostředí ČR
www.sfzp.cz