Válečníci si vezou z Rakouska skalp Grazu

Ve 3. kole evropského poháru Alpe Adria Cup vycestovali Válečníci poprvé na palubovku soupeře, a to do Štýrského Hradce. Rakouský tým jim sice klad odpor, ale proti koncentrovanému útoku Děčína neměl šanci a prohrál s našimi i podruhé. Utkání bodově zahájil Pavel Grunt, který byl v úvodu nesmírně aktivní, doskakoval, spoluhráči ho zásobovali přesnými přihrávkami, jež pak proměňoval a zaznamenal 13 bodů v řadě! Děčín tak vedl po čtyřech minutách 4:13 a neměl jiného střelce, než svého pivota. Teprve pak se začali prosazovat i další Válečníci, kromě jiného i dvakrát Skalička, po něm trefil trojku Feštr a bylo to 13:25. V závěru první desetiminutovky snížil domácí Šepa z trestných hodů na 15:25, naši pak sice třikrát útočně doskočili, ale další body už nepřidali. Ve druhé čtvrtce zaznamenal první body Šiška, domácí sice kontrovali, ale Válečníci si neustále drželi zhruba sedmi až desetibodový náskok, když střeleckou slinu začal chytat Pomikálek a jeho sedm bodů znamenalo v polovině této části stav 29:41. Děčínu se navíc začala dařit střelba za tři body, což vzápětí potvrdili Šiška a Autrey – 34:47. Po další trojce Autreyho to bylo dvě minuty před poločasem 35:50 a ofenzivní bitva pokračovala dál. Pomikálek přidal dalších pět bodů, Graz však vždy odpověděl, ale na poslední koš Feštra po asistenci Pomikálka již nezareagoval a poločas skončil 41:57.

Ve druhém poločasu se domácím podařilo třemi šestkami manko trochu snížit, děčínské nepřesností pak naštěstí uťala trojka Autreyho, po které se Válečníci začali činit kromě útoku také v obraně a Graz čtyři minuty neskóroval. Naopak naši ano a utekli na 46:69. Pak se rakouský celek začal opět trefovat, ale Děčínští si pomohli trojkami Šišky a Pomikálka, který poté přidal ještě další čtyři body a bylo to 55:79. Ani v závěrečné periodě se však hráči Štýrského Hradce nevzdali a i díky dvěma trojkám Bearda stáhli rozdíl na 67:81. Další snižování rozdílu ale odmítli Feštr s Pomikálkem a Carlsonem, přesto to po další trojce Rašiče bylo už jen o třináct – 74:87. V posledních třech minutách ovšem Válečníci neinkasovali ani jeden bod, naopak Mach dvěma šestkami a jednou smečí zvýšil na 74:91 a tečku za zápasem pak udělaly dva trestné hody Autreyho a jeden Skaličky – 74:94.

Výhra Děčína byla absolutně zasloužená, protože ani jednou v průběhu duelu neprohrával, vyhrál tři čtvrtiny a byl lepší takřka ve všech statistických údajích. Při střelbě za dva body měl úspěšnost 64%, v trojkách 62% a v trestných hodech 77%! Lépe doskakoval, hrál také kolektivně a nasbíral 32 asistencí oproti 13 domácích. Největší rozdíl ovšem v bodech lavičky, kde Válečníci vyhráli 5:51!

Lídrem Děčína byl Tomáš Pomikálek s 21 body, skvělý střelecký výkon předvedl ale také Pavel Grunt, když proměnil sedm ze sedmi dvojkových střel a k tomu přidal jednu šestku, 5 doskoků a 2 asistence. Autrey trefil všechny své trojky, přidal tři šestky a 8 asistencí. Rozehrávač Šiška byl kousek od double-double, když zaznamenal 10 bodů a 9 asistencí. Dvojciferným střelcem byl ještě Carlson, také autor 9 doskoků, cenné jsou ale i úspěchy Skaličky a Macha včetně dalších odehraných minut Lukáše Bobka.

Domácí se mohli spolehnout na svoji základní pětku, která zaznamenala, jak už bylo napsáno, 69 z celkových 74 bodů. Nejlepší byl Američan Beard s 21 body.

Technické údaje ze zápasu najdete ZDE.

Graz: Beard, Šepa, Car, Posčič, Matič
Děčín: Šiška, Ježek, Autrey, Žikla, Grunt

UBSC Raiffeisen Graz – BK ARMEX Děčín 74:94
Body Grazu: Beard 21 (2x 3), Car 15 (2), Matič 14 (1), Posčič 10 (6 doskoků), Šepa 9, Rašič 3 (1x 3), Maresch 2, Brcina 0, Jovitsovski 0, McCaw 0, Renner 0, Tomazič 0.
Body Děčína: Pomikálek 21 (3x 3), Grunt 15, Autrey 12 (3x 3, 8 asistencí), Šiška 10 (2x 3, 9 asistencí), Carlson 10 (1x 3, 9 doskoků, 5 asistencí), Feštr 9 (1), Skalička 5, Ježek 4, Mach 4, Kroutil 2, Žikla 2, Bobek 0.
Střelba za 2 body 19/43:25/39, za 3 body 6/14:10/16, TH 18/26:14/18. Doskoky 24:32 (útočné 10:7), asistence 13:32, ztráty 17:21, fauly 20:24.

Diváků: 160

Čtvrtiny: 15:25, 26:32, 14:22, 19:15

Ohlasy z týmu Děčína
Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Jsme rádi, že se nám povedlo zápas vyhrát. Od začátku jsme byli ve vedení. Útočně to byl velmi dobrý výkon, dali jsme deset ze šestnácti trojek, což nám snad zvedlo střelecké sebevědomí. Problémy jsme ale měli v obraně, především na cloně s míčem. Na těchto věcech musíme stále pracovat.“
Pavel Grunt, pivot BK ARMEX Děčín: „Zápas jsme začali dobře hlavně útočně. Ve druhé čtvrtině nás soupeř více potrápil. Druhý poločas pokračoval v podobném duchu. Domácí ho nevypustili a snažili se uhrát lepší výsledek. Jsme rádi za výhru.“