Rubriky
Zprávy

Majitelé vraků riskují pokuty zbytečně

Několik desítek vraků aut se podařilo odstranit z děčínských ulic v posledních měsících strážníkům městské policie. Majitelé vraků přitom riskují pokuty od města zbytečně, likvidace vozu je nic nestojí.

Na vraky zabírající parkovací místa občané často strážníky upozorňují. Nejde přitom zdaleka o vozidla, která lze označit jako vraky podle platné legislativy. „Jde například o vozidla s propadlou technickou kontrolou nebo jednou vypuštěnou pneumatikou. I tak ale problém nepodceňujeme a snažíme se vypátrat majitele, kterého na problém upozorníme a případně poradíme, co s nepotřebným vozem udělat,“ uvedl, ředitel děčínských strážníků Marcel Horák.

Strážníci předají majiteli kontakty na zpracovatele vraků a také instrukce, jak při likvidaci a odhlášení postupovat. Ve většině případů se městské policii podaří s majitelem vraku bez větších problémů dohodnout. „Větší problém je dopátrat se, kde majitelé bydlí. Trvalé bydliště mají například v Děčíně, ale reálně bydlí v jiném městě. Pak se odstranění takového vozidla samozřejmě protáhne na delší dobu,“ vysvětlil ředitel.

Pokud se nepodaří vlastníka najít nebo dotyčný na výzvy městské policie nereaguje a zchátralý vůz již lze označit jako vrak, strážníci vše zadokumentují a předají záležitost k dořešení Magistrátu města Děčín. Likvidace a odstranění vraku je pak záležitostí někdy i mnoha měsíců. „Příliš nám v tom nepomáhá legislativa, která jasně stanoví postup a lhůty, které je nutné splnit. Až poté může úřad nechat vůz odtáhnout a následně zlikvidovat. Nemalé náklady pak samozřejmě vymáhá po majiteli,“ dodal ředitel.

Zdroj: Magistrát města Děčín