Rubriky
Zprávy

Pomněnkový den

Policisté společně s knihovníky připomínají Mezinárodní den pohřešovaných dětí.

ÚSTECKÝ KRAJ – V sobotu 25. května si svět připomíná Mezinárodní den pohřešovaných dětí. Symbolem tohoto dne se stala květina pomněnka, jejíž anglický název zní forget-me-not, proto je v České republice připomínán jako „Pomněnkový den“.

Pohřešované děti tím vzkazují „nezapomeň na mě“. Jeho smyslem je především upozornit veřejnost na fenomén pohřešovaných dětí či dětí na útěku a rovněž vyjádřit poselství naděje a solidarity rodičům, kteří nemají o svých dětech žádné zprávy a nevědí, co se s nimi stalo.

V rámci připomínky tohoto dne nabízejí vybrané knihovny a knihkupectví v ústeckém kraji ve spolupráci s policisty oddělení tisku a prevence volně k odebrání přebal na knihu. Na zadní straně tohoto přebalu se lidé mohou seznámit s užitečnými informacemi a rozšířit si tak povědomí o problematice pátrání po pohřešovaných dětech.

Na Děčínsku se v rámci mezinárodního dne pohřešovaných a zmizelých dětí beze stopy připojily městské knihovny v Děčíně, Šluknově, Krásné Lípě, Benešově nad Ploučnicí, České Kamenici, Rumburku a Varnsdorfu.

  • Co dělat, když se mi ztratí dítě?
  • I když je to těžké, zachovejte klid. Malé děti se často jen někde „Schovávají“.
  • Prohledejte místa, kde bylo dítě naposledy.
  • Prohledejte nebezpečná místa v okolí.
  • Kontaktujte rodinu, přátelé, sousedy.
  • Při pobytech na akcích, kde se vyskytuje vysoký počet obyvatel, si se svým dítětem můžete domluvit místo, kde se v případě ztráty sejdete (velký strom, kašna, stánek s občerstvením atd.)
  • Vybavte své dítě lístečkem s potřebnými kontakty a adresou, které může poskytnout v případě ztráty či bloudění nápomocným osobám a policistům.
  • Obraťte se na policii! Ať už prostřednictvím tísňové linky policie 158 nebo kontaktovat policisty na nejbližší policejní služebně.

Více informací najdete na www.pomoztemenajit.cz.

Děčín 24. května 2019
por. Bc. Petra Trypesová
Oddělení tisku a prevence Děčín