Rubriky
Sport Turisti Zprávy

Zahájení turistické sezony láká na atraktivní program

Měsíc před květnovými městskými slavnostmi odstartuje v Děčíně oficiálně turistická sezona. V sobotu 13. dubna se mohou lidé, kteří přijdou na Smetanovo nábřeží, těšit na pohodový den plný soutěží, hudby, stánků a sportovních aktivit. O hudební doprovod se postará Los Pelotudos a Tomáš Kostka a Iva Šulcová. Zajímavým hostem bude Youtuber a parkurista Tary.

Labský obojživelník

Jedním z taháků dne bude soutěž Labský obojživelník.

„Naloďte se s posádkou v Děčíně pod zámkem na kánoi či raft, zdolejte vodní živel až do Dolního Žlebu a co nejrychleji po Labské stezce na kole nebo koloběžce zpět do Děčína. Na všechny v cíli čeká „hořká odměna“,“ lákají organizátoři akce.

Prezentace závodníků bude probíhat na Smetanově nábřeží od 10:00 do 10:45 hodin. Samotný závod pak odstartuje v 11 hodin. Vlastní kola a koloběžky je nutno přistavit při prezentaci se jménem nebo s rozpoznávací značkou.

Závod je rozdělený do několika kategorií: (K) Kánoe – koloběžka, 2 osoby v kánoi, celkem 10 posádek. (R) Raft – kolo, 4 až 6 osob v raftu, celkem 8 posádek.

Jak bude samotný závod probíhat? Na trase Děčín – Dolní Žleb se pluje po Labi na plavidlu dle kategorie. Následuje otočka, která se nachází na levém břehu Labe u přívozu v Dolním Žlebu, kde na závodníky budou čekat připravené koloběžky/kola. Délka této trasy je 8,5 kilometru.

Dále se na koloběžce či kole jede po levém břehu Labe po Labské stezce z Dolního Žlebu až do Děčína, pokračuje se přes Tyršův most, za ním závodníci uhnou doleva kolem městské knihovny a projetím pod Tyršovým mostem dorazí do cíle na Smetanově nábřeží.

Je nutné si uvědomit, že závod probíhá za plného plavebního i silničního provozu, proto je povinností všech závodníků mít na hlavě přilbu.

Za účast v závodě je třeba uhradit startovné. Za kánoi a koloběžku platí posádka 300 korun, za raft či vlastní kolo se platí 600 korun za posádku, půjčení kola vyjde na 100 korun. V ceně je zahrnuto zapůjčení odpovídajícího vybavení včetně přilby a přepravy materiálu.

Rozhodně bude o co bojovat, v každé kategorii získá tým na prvním místě soudek oblíbeného děčínského Kapitána. Pro ostatní závodníky bude připravený půllitr skvělého piva.

Přihlášky posílejte e-mailem na info@active-point.cz. Přihlásit se můžete i na telefonu 724 006 865.

Volkswagen běh

Kdo chce, může si zazávodit v běhu. Očekává se více než sto závodníků, zájemci se již mohou hlásit přes přihlašovací formulář na webu, a to na http://konkordia-decin.cz/clanky/zavody/decinsky-volkswagen-beh-2019/ Kdo se přihlásí on-line, dostane dárkový balíček od sponzora akce. Pro závodníky jsou pak připraveny atraktivní ceny.

„V prvním ročníku startovalo 76 závodníků, loni 94,“ uvedl organizátor s tím, že si za první dva ročníky si závod udělal dobré jméno jak skvělou atmosférou, tak i organizací. Velice dobře je hodnocená atraktivnost, ale i obtížnost trasy závodu a již v druhém ročníku přední místa obsazovali nejlepší závodníci celého Ústeckého regionu.

Běžci běží zdarma, startovné se neplatí. Start závodu je na Smetanově nábřeží v 13:45 hodin, poběží se celkem šest kilometrů, a to ve třech dvoukilometrových okruzích. Okruh vede přes Křížovou ulici, děčínský zámek, Mariánskou louku a Labskou stezku. Závodníci budou rozděleni do čtyř kategorií, a to muži do 49 let, muži nad 50 let, ženy do 39 let, a ženy nad 40 let.

Turistický pochod

Další součástí zahájení turistické sezony bude výlet. Půjde se po dohodnuté trase

po nově vyznačené zelené TZT Dolní Žleb – Klopot – po německém území soutěskou Klopotu a dále kolem Ziskaquele pod Groβer Zschirnstein, přes Českou bránu zpět na území ČR k rozcestí U Buku a odsud po žluté TZT údolím Dolnožlebského potoka do Dolního Žlebu. Celá trasa je 11,5 km dlouhá. Je ale možnost absolvovat jen úsek Dolní Žleb – Klopotské jezírko a zpět do Dolního Žlebu což je pět km.

Účastníci odjedou vlakem ze zastávky Děčín – Přípeř v 10:43 hodin, zpáteční vlaky z Dolního Žlebu jedou v 15:02 a v 17:02 hodin.

Auto Horejsek Road Show

Součástí dne bude také Auto Horejsek Road Show, jejímž hostem bude Youtuber a parkourista Tary, který předvede své umění a triky.

„Klasické podium nahradíme velkým americkým truckem. Připravili jsme spoustu zábavy a soutěží pro děti, které zábavnou formou naučíme zdravovědě i dopravním pravidlům. Přijďte si k nám s celou rodinou vyzkoušet výměnu kola,

slalom s pocitem alkoholového opojení nebo rozdýchat účastníka dopravní nehody,“ lákají organizátoři.

Pro zájemce bude připravena možnost prohlédnout si nové vozy značky ŠKODA a Volkswagen.

Třešinkou Auto Horejsek Road Show je soutěž o předplacenou tankovací CCS kartu v hodnotě 10 000 korun. Více informací získáte na: https://www.autohorejsekroadshow.cz/#decin

Odemykání Labské stezky
13. dubna se konají podobné akce jako v Děčíně také v Litoměřicích a v Ústí nad Labem. Pokud někdo navštíví během tohoto dne všechna tři města a vyfotí se pokaždé ve fotokoutku, může získat dárkový balíček všech tří měst. Stačí fotky zaslat na facebook Labská stezka v ÚK.

Tip: pokud pojedete na kole, můžete vyrazit z Litoměřic v 10 hodin, kdy startuje oficiální jízda, takzvané Otevírání Labské stezky. Do Litoměřic vás z Děčína doveze autobus, a to zdarma. Autobus vyjíždí od Kocandy v půl deváté ráno, místa je lepší si zarezervovat na https://rezervace.ceskestredohori.info/

Přednáška, beseda
Ve 14 hodin začíná v městské knihovně Děčín beseda na téma „Světový prvosjezd štítu Karla Marxe“. Libor Dušek a Zdeněk Jirouš z Krkonoš zažili v Tádžikistánu bláznivou jízdu. Z téměř sedm tisíc metrů vysokého štítu Karla Marxe sjeli na lyžích pod třetí výškový tábor (5 500 metrů). Něco podobného se ještě nikomu nepodařilo.

„Bylo to krásné, ale náročné,“ říká Libor Dušek. Za výkon obdrželi čestné uznání od ČHS. (red)

Zdroj: www.idecin.cz