Válečníci vyhráli opět v prodloužení

Potřetí v této sezóně si Válečníci vyzkoušeli nastavení základní hrací doby, potřetí to bylo na palubovce soupeře, a potřetí slavili vítězství. Jak se zdá, prodloužení je pro Děčín tím správným bitevním polem, kde svého soupeře udolají.

Poslední utkání roku 2018 začali lépe domácí (bez Petra Bohačíka), kteří byli v první čtvrtině dlouho o kousek vpředu a Válečníci jen umazávali manko. Po koši Kroutila bylo sice vyrovnáno na 12:12, ale domácí Stanojevič košem a trojkou poslal Novou huť do vedení 17:12. Po děčínském oddechovém času však Feštr a Autrey vyrovnali a Landa svým třetím košem v této periodě dokonce překlopil vedení na stranu Děčína 17:19. Jenže Ostrava otočila na 21:19 a Landa jednou šestkou už jen snížil na 21:20. Druhou čtvrtku zahájil dvěma body Zaharijevič, naši ale zlepšili obranu a Carlson s Gruntem otočili na 23:26. A když chytil střeleckou slinu Ježek, který nejprve proměnil trojku s faulem a vzápětí přidal další dvě trojky, bylo to rázem 23:36! Následně sice Boggs snížil dvěma body, jenže Ježek byl k nezastavení a čtvrtou trojkou ve dvou minutách zvýšil na 25:39. Ve druhé polovině této čtvrtiny už mnoho bodů nepadlo, domácí však byli o něco lepší a soupeři tak odcházeli do kabin za stavu 35:42.

Ve druhém poločase se Ostravané zlepšili především v útočné produktivitě, naopak Děčínu se střelecky přestalo dařit a za minutu a půl to bylo 41:42.  Po trojce Stanojevič bylo srovnáno na 46:46, a když Boggs dal koš a trojku, vedli domácí 51:48. Po děčínském oddechovém čase snížil Feštr na 51:50, po trojce Pomikálka se vedení opět překlopilo na stranu Válečníků – 52:53. Po další trojce Autreyho to bylo 54:56, avšak domácí ihned kontrovali, a i díky trojkám Bažanta a Nábělka vedli v samém závěru této periody 62:60. Proti tomu byl ovšem rozehrávač Šiška, který srovnal na 62:62. Čtvrtou desetiminutovku zahájil košem Carlson, Kroutil přidal jednu šestku a bylo to 62:65. Jenže pak o sobě dalo vědět srbské duo Stanojevič – Stojačič a Ostrava opět vedla – 70:67. Naštěstí děčínští Američané Carlson s Autreym měli také přesnou mušku a otočili na 72:74. Pak si ale vzali slovo znovu domácí, kteří po trefě Stojačiče vedli dvě minuty před koncem 82:76 a děčínské šance na vítězství se začaly rozpouštět. Trenér Budínský si proto vzal svůj poslední oddechový čas, a tento tah se vyplatil. Feštr po návratu na palubovku dal trojku, Stojačič sice odpověděl stejnou mincí, ale Autrey zaznamenal dva body, Pomikálek pak zasmečoval a bylo to 85:83. A protože ostravská cizinecká legie už nedala koš, dostal v závěru šanci na vyrovnání Autrey, který ji využil a poslal duel do prodloužení – 85:85.

V něm začali lépe Válečníci, kteří po trefách Ježka a Carlsona získali vedení 85:89. Ostrava se ovšem nevzdala a snížila na 88:89. Pak Autrey a Ježek rozjásali své fanoušky i lavičku trojkovými zásahy a Děčín vedl 90:95. Nová Huť ale znovu zabrala, dotáhla se na 94:95, poté na 96:97. To už chyběla do konce střetnutí necelá minuta, domácí nevyužili svých šancí a naopak Feštr z šestek zvýšil na 96:99. Ani další trojka Ostravy pak nenašla cíl a faulovaný Pomikálek pečetil na 96:101.

„Podle mého rozhodla naše víra ve vítězství na konci čtvrté čtvrtiny, kdy domácí vedli o šest bodů. Nevzdali jsme to, vyrovnali a to nám pomohlo v prodloužení, kde jsme působili jistěji,“ našel důvod vítězství trenér Děčína, Pavel Budínský.

Zápas přinesl vyrovnané statistiky, ve kterých byli domácí lepší ve dvojkové střelbě a asistencích, naopak Děčín byl přesnější v trestných hodech a trojkách, měl produktivnější lavičku, byl lepší v rychlých protiútocích, dal více bodů z druhých šancí a přestože se hrálo 45 minut, měl jen 10 ztrát.
Lídrem Děčína byl Lamb Autrey s 21 body a 9 doskoky, pěti trojkami a 18 body se blýskl Ježek, jistý výkon a 14 bodů přidal Carlson, dvojcifernými střelci byli ještě Feštr a Pomikálek. Střelecky se nedařilo Kroutilovi, což ale vykompenzoval 7 asistencemi!

Ostrava se opět opírala o své cizince – hráčem utkání byl zvolen rozehrávač Milan Stanojevič, který zaznamenal double-double za 17 bodů a 11 asistencí. Shodně 20 bodů dali Boggs a Zaharijevič, 14 bodů pak přidali Stojačič a exděčínský Bažant.

„Utkání mezi Vánocemi a Silvestrem je vždy specifické, navíc nás čekala velmi dlouhá cesta za soupeřem. I proto byl náš úvod vlažný a nepůsobili jsme příliš jistě v obraně. Ve druhé čtvrtce jsem se ale zvedli a i díky trojkám Ježka jsme šli do vedení. Ve druhém poločasu nás Ostrava trestala ze všech pozic, byla velmi produktivní a dostala se do euforie. Naštěstí v závěru jsme ji zabrzdili a díky trefě Autreyho i vyrovnali, což nám dalo více sil do prodloužení. V něm už se hrálo na krev a naše výhra byla zkrátka vybojovaná. Chválím své hráče za to, že to nevzdali, ukázali svůj charakter a získali další cenné vítězství,“ radoval se po utkání Pavel Budínský.

Základní sestavy
Ostrava: Boggs, Stanojevič, Alleyn, Bažant, Zaharijevič
Děčín: Šiška, Ježek, Kroutil, Carlson, Landa

NH Ostrava – BK ARMEX Děčín 96:101
Body Ostravy:  Zaharijevič 20 (7 doskoků, 5 asistencí), Boggs 20 (2x 3), Stanojevič 17 (3x 3, 11 asistencí), Stojačič 14 (1x 3, 8 doskoků), Bažant 14 (1x 3, 10 doskoků), Alleyn 5, Nábělek 3 (1x 3), Svoboda 2, Koloničný 1.
Body Děčína: Autrey 21 (3x 3, 9 doskoků), Ježek 18 (5x 3, 5 doskoků), Carlson 14, Feštr 13 (1x 3), Pomikálek 11 (1x 3, 6 doskoků), Landa 9, Šiška 8, Grunt 4, Kroutil 3 (7 asistencí), Žikla 0, Skalička 0.
Střelba za 2 body 26/41:28/49, za 3 body 8/28:10/32, TH 20/27:15/18. Doskoky 42:43 (útočné 8:10), asistence 26:18, ztráty 14:10, fauly 19:21.

Nejlepší hráč: Milan Stanojevič