Maďarská lavina smetla Válečníky

Po výhře v rakouském Štýrském Hradci a nočním přesunu čekal na Válečníky poslední zápas základní skupiny Alpsko-jadranského poháru na horké půdě druhého týmu maďarské ligy, Körmendu. Pro jistotu postupu potřeboval Děčín vyhrát, ale silný domácí tým mu nedal šanci a vysoko zvítězil.

Utkání se hrálo ve velmi bouřlivé a hlasité atmosféře, domácí si navíc byli vědomi toho, že musí vymazat sedmnáctibodové manko z Děčína a tomu podřídili svůj nástup. Od úvodního rozskoku byli velmi agresivní, tvrdí a důrazní, někdy až příliš, ale nepřesní rozhodčí tento styl hry pouštěli. Jako první sice skóroval v duelu Pomikálek po zisku Šišky, jenže pak začali úřadovat Američané v dresu Körmendu, kteří rychle otočili na 8:2. Následně Ježek snížil na 10:7 a 12:9, po trojce Kroutila se Válečníci dotáhli v polovině této čtvrtky dokonce na 15:14, ovšem přišla smršť domácích, kteří i díky třem trojkám rychle získali dvojciferné vedení 30:17. Po dalších pěti bodech Ježka to bylo 30:20, ale poslední slovo patřilo opět Körmendu – 35:20. Ve druhé desetiminutovce se Děčínští už adaptovali a pomalu začali ukrajovat z manka. Po tříbodové akci Landy to bylo 40:29, po trojce Feštra 40:32 a zdálo se, že by naši mohli začít maďarský tým prohánět. Jenže ten zareagoval další bodovou šňůrou a čtyři minuty před poločasem vedl už opět pohodlně 52:34, následně dokonce 56:36. Pak ale přišla osmibodová šňůra Válečníků, kteří stáhli manko na 12 bodů – 56:44. Poločas však skončil po trefě Bradforda 58:44, navíc těsně před přestávkou přišlo přísné vyloučení našeho Šišky a domácího McNeaila.

Druhá půle začala oboustranně přesnou střelbou, takže po dvou minutách byl stav 67:50. Avšak poté nasadil Körmend k rozhodujícímu trháku, pokračující agresivní hrou v obraně i útoku získával míče, dařila se mu střelba za tři body a před poslední periodou bylo skóre – 90:55. V závěrečné čtvrtce se domácím už tolik nedařilo, naopak částečně uzdravený Autrey sedmi body v řadě snížil na 90:62. Teprve po více než třech minutách skórovali poprvé i domácí, ale o osudu zápasu bylo již rozhodnuto. Válečníci se sice nevzdali, bojovali do poslední minuty a tento kvartál vyhráli o deset bodů, jenže nakonec padli vysoko 103:78.

Oba celky střílely s poměrně vysokou úspěšností za dva body, domácím se ovšem výrazně více dařilo při trojkách, kterých dali 10 oproti pěti děčínským. Děčín si naopak pomáhal přesnými šestkami, kterých proměnil 19 z 21 pokusů. Bohužel, měl ale hodně ztrát (22), což ovšem leckdy pramenilo z opravdu velmi agresivní hry Körmendu, který do utkání vlétl a intenzitu pak udržel vlastně po celý zápas.

Na straně maďarského celku byli nejlepší Hammonds a Bradford, dvojcifernými střelci byli ale ještě další čtyři hráči. Prapor Děčína držel opět Ježek s 18 body, Pomikálek dal 12, Feštr 11 a Landa 10 bodů.

Körmend: Nemeth, McNeail, Price, Hammonds, Delas
Děčín: Šiška, Ježek, Pomikálek, Carlson, Grunt

Egis Körmend – BK ARMEX Děčín 103:91
Body Körmendu: Hammonds 16 (2x 3), Bradford 16 (1x 3, 7 doskoků, 8 asistencí), Ferencz 14 (4), Delas 14 (6 doskoků), Nemeth 12 (2x 3), McNeail 10 (4 zisky), Lajsz 6, Takács 6, Oroszi 3 (1x 3), Price 4, Balogh 2.
Body Děčína: Ježek 18 (1x 3, 3 asistence, 7 ztrát), Pomikálek 12 (1x 3, 8 doskoků), Feštr 11 (1x 3, TH 6/6), Landa 10, Autrey 9 (1x 3), Carlson 6, Grunt 5, Kroutil 5 (1), Žikla 2, Šiška 0.
Střelba za 2 body 28/47:22/42, za 3 body 10/20:5/20, TH 17/25:19/21. Doskoky 34:37 (útočné 7:10), asistence 21:9, ztráty 13:22, fauly 22:23.

Diváků: 1 500

Čtvrtiny: 35:20, 23:24, 32:11, 13:23

BK ARMEX Děčín tak zakončil základní skupinu A poháru AAC s bilancí 4 výher a dvou porážek a nyní musí čekat, jak dopadnou zbylá dvě střetnutí, v nichž Levice přivítají doma nejprve Körmend a následně Graz.