Rubriky
Sport Zprávy

Pomalý rozjezd, skvělý závěr a druhá výhra v AAC

Děčínská tvrz je stále nedobyta. Válečníci vyhráli i druhé domácí utkání evropského poháru Alpe Adria Cup, ale nebylo to jednoduché. Naštěstí po studeném rozjezdu přišel skvělý druhý poločas, ve kterém soupeř odpadl.

První body duelu obstaral McNeail, Američan ve službách maďarského celku, na druhé straně odpověděl smečí Grunt, který vyrovnal také na 4:4. Po trojce Ježka šli Válečníci poprvé do vedení (7:6), v polovině čtvrtiny to bylo po koši Carlsona 11:10. Na hře Děčína ale bylo vidět, že to není ono. Nedařila se střelba, akce byly kostrbaté a týmu chyběla energie. I proto soupeř, který jednoduše skóroval po útočných doskocích či nájezdech, utekl na 14:21. Druhou desetiminutovku zahájila trojka Bradforda a Körmend poprvé vedl dvojciferným rozdílem – 14:24. Děčínští pak sice zabrali a snížili na 20:24, ovšem jejich další nepřesnosti znamenaly, že hosté po trojce Ferencze zvýšili své vedení na 24:35. S blížícím se závěrem první půle a nasazením zónové obrany začal jít výkon Válečníků nahoru, a po pěti bodech Landy v řadě to bylo už jen 36:39. Pak se prosadil ještě Autrey a kouč Körmendu si vzal raději oddechový čas – 38:39. Po něm sice Hammonds zaznamenal koš s faulem, ale na druhé straně proměnil Autrey trojku, byl při ní ještě faulován, a z trestného hodu vyrovnal na poločasových 42:42.

Druhou půli otevřel bodově Ježek, po něm Kroutil trefil trojku a Körmend si ihned vzal time-out. Po něm maďarský celek srovnal s našimi krok, a v tuhé bitvě se dokonce ujal mírného vedení 48:49. Naši si ovšem rychle vzali vedení zpět, avšak soupeř se nevzdával, a po přesných šestkách T.J. Price opět vedl – 53:54. Jenže závěr třetí čtvrtiny patřil domácímu Autreymu, který zaznamenal v řadě tři trojky a jeden dvoubodový koš a Děčín rázem vedl 64:55. A když v posledních vteřinách proměnil Feštr dravý nájezd, bylo to 66:55. V závěrečné periodě Válečníci zásluhou Autreyho a Feštra navýšili vedení na 71:57, navíc přidali v obraně, což špatně nesli jak hráči Körmendu, tak jeho trenér, který neudržel nervy, vstoupil po dalším faulu svého mužstva na palubovku, dvakrát inkasoval technickou chybu a musel opustit halu. To jeho svěřencům samozřejmě nepomohlo, naopak Děčané se dostali do pohody, pomáhali si dobrou obranou, v útoku byli produktivní, a po koši Carlsona vedli již 83:66. V posledních minutách pak padly na každé straně už jen čtyři body a Děčín tak vyhrál 87:70.

„Tekli jsme v první půlce druhé čtvrtky o jedenáct bodů, ale pak jsme se konečně vzchopili a začali hrát tak, jak jsme chtěli, jaký byl náš plán. Do přestávky jsme vyrovnali a do druhé půle jsme už nastoupili dobře nastavení a podle toho to pak na hřišti vypadalo. Druhá půlka byla z naší strany koncentrovaná, samozřejmě až na nějaké chyby, například nevynucené ztráty. Konečný výsledek je kvalitní a vyhrát doma o sedmnáct bodů je hezké,“ radoval se Šimon Ježek po utkání a pokračoval: „Podle mého rozhodlo to, že jsme přenesli tempo z konce první půle i do druhé a drželi ho. Když běháme a nejsme líní, jsme schopni přeběhat každého.“

Naši měli pomalejší rozjezd, ale důležité bylo, že do poločasu vymazali dvouciferné manko a jejich výkon pak gradoval s blížícím se závěrem duelu. Opět výborně stříleli za dva body, byli výrazně lepší v trojkách a přes úvodní trápení v šestkách nakonec i tuto disciplínu zvládli. Také měli více asistencí a doskoků. To soupeř po dobrém startu postupně upadal, sbíral fauly a tým Körmendu nakonec inkasoval pět technických chyb!

Nejlepším hráčem utkání se stal Lamb Autrey, který zaznamenal 25 bodů (trojky měl 4/5, TH 5/5), k tomu přidal 9 doskoků a čtyři asistence. Dařilo se i Lukáši Feštrovi, rovněž ostatní přidávali důležité body a nedovolili soupeři ve druhé půli nějak vývoj zdramatizovat. Na straně Körmendu byl nejlepší Delas se 14 a McNeail s 13 body.

Válečníci tak pokračují v domácí neporazitelnosti, což je výborné. „Samozřejmě, že je to super! Kdo z ostatních to má?“ smál se Šimon Ježek před odchodem do kabin.

Základní sestavy
Děčín: Šiška, Kroutil, Ježek, Carlson, Grunt
Körmend: T.J. Price, Nemeth, McNeail, Hammonds, Delas

BK ARMEX Děčín – Egis Körmend 87:70 
Body Děčína: Autrey 25 (trojky 4/5, 9 doskoků, 4 asistence), Feštr 15 (2x 3), Grunt 9, Ježek 8 (1x 3), Carlson 9, Landa 5 (1x 3, 7 doskoků), Kroutil 5 (1x 3), Krakovič 4, Pomikálek 3 (1), Žikla 2, Šiška 2 (5 asistencí).
Body Körmendu: Delas 14 (9 doskoků), McNeail 13, Bradford 11 (1x 3), T.J. Price 11 (4 asistence), Hammonds 7, Ferencz 6 (1x 3), Nemeth 4, Csorvasi 4, Ban 0, Oroszi 0.
Střelba za 2 body 18/30:23/52, za 3 body 10/29:2/20, TH 21/29:18/21. Doskoky 45:37 (útočné 9:12), asistence 19:8, ztráty 18:13, fauly 17:28.

Nejlepší hráč: Lamb Autrey

Diváků: 620

Čtvrtiny: 14:21, 28:21, 24:13, 21:15

Pavel Budínský (trenér Děčína): „Cenná výhra nad dobrým soupeřem. Náš výkon byl trochu na vlnách. Začali jsme vlažně, nebyli jsme koncentrovaní, neadaptovali jsme se na hru soupeře, který dobře zacpal vymezené území a nepustil nás do snadného zakončení. Také začal produktivně, ale jakmile jsme se dostali do spolupráce, lépe jsme sdíleli míč a měli lepší selekci střel, tak jsme srovnali do poločasu skóre. Ve druhém poločase si myslím, že jsme byli lepším týmem, vypadali jsme lépe fyzicky. Škoda, že jsme ještě nenavýšili skóre a trochu zbytečně brzy kontrolovali hru, ale celkově určitě spokojenost.“

Lukáš Feštr (hráč Děčína): „Jsem rád za výhru, která nám drží šanci na postup. Po vyrovnaném poločasu jsme zklidnili útok a zlepšili obranu, jež nás posunula k vítězství. Doufám, že si tento přístup udržíme i v sobotu v Kolíně a také pak ve středu s Grazem, abychom mohli dál pomýšlet na postup v AAC.“

Zdroj: www.bkdecin.cz
Foto: Roman Valenta