Ostravu smetl válečnický uragán ve druhé čtvrtce

Válečníci opět ukázali, že na svojí palubovce jsou velmi silní. Tentokrát nedali šanci Ostravě, když především ve druhé čtvrtce předváděli parádní výkon v obranné i útočné fázi a vlastně již po prvním poločase bylo zřejmé, že udrží domácí neporazitelnost.

Úvodní body duelu obstaral Pomikálek, hosté ale po trojce Alleyna otočili na 4:5. Válečníci nehráli v této čtvrtině zle, ovšem chyběla jim produktivita v útoku, kterou by trestali ostravské nepřesnosti. Oba celky se tak přetahovaly o vedení – Děčín vedl po pěti minutách 10:7, o minutu později hosté 10:11. Hlavním tahounem Válečníků byl Pomikálek, který dvakrát zasmečoval, Ostrava si pomohla třemi trojkami a vedla v závěru 21:23. Naštěstí Autrey při posledním útoku domácích doskočil nepřesnou střelu Carlsona a vyrovnal na 23:23. Druhá čtvrtka byla pro děčínského fanouška balzámem pro duši, protože Válečníci předvedli opravdu skvělou desetiminutovku, kterou rozhodli o své výhře. Výborně bránili, pozorně doskakovali a vyráželi k rychlým protiútokům, jimiž trhali obranu soupeře. Také ukazovali bojovnost a žádný míč pro ně nebyl ztracený. Zkrátka Ostrava chvílemi nevěděla kam dřív skočit a rozdíl ve skóre se zvětšoval. Domácí nedovolili hostům první čtyři minuty skórovat a naopak Kroutil s Šiškou zaznamenali 11 bodů v řadě – 34:23. Teprve pak trefil Boggs trojku, ale rozjetý Děčín to nemohlo zastavit. Obzvlášť při chuti byl rozehrávač Šiška, který si chodil pro fauly, dával body a vytvářel spoluhráčům střelecké pozice. Po jeho dvou trojkách to bylo 46:28 a ARMEX Sportcentrum se třáslo v základech. V závěru poločasu pak přidal trojku i Landa, po něm se blýskl pěti body druhý děčínský rozehrávač Feštr a Válečníci vyhráli tuto desetiminutovku 33:12, takže do kabin odcházeli s výrazným vedením 56:35.

Druhé dějství zahájily dva body Autreyho, vzápětí Šiška přidal čtyři body a přestože Ostrava bojovala, bylo vlastně rozhodnuto. Děčané si pak kontrolovali své vedení, které po trojkách Žikly a Feštra narostlo na 69:41. Poslední slovo v této periodě měl Pomikálek a jeho trojka, po níž platil stav 77:52. V poslední čtvrtině hosté zkraje trochu manko snížili, avšak Válečníci se brzy znovu střelecky chytili, a po pěti minutách vedli 88:59, když se trojkou prosadil Ježek, poslední dosud v zápase nebodující hráč Děčína. Po koších Landy a Ježka to bylo 94:67, Kroutil pak proměnil obě šestky a když Ježek přidal další dva body, diváci začali vyhlížet stovku – 98:70. Té se dočkali už dvě minuty před koncem, když Feštr trefil trojku a jeho tým vedl největším rozdílem – 101:70. V závěru platilo jednatřicetibodové vedení i po šestkách Žikly, ale poslední slovo měl ostravský Svoboda, který trojkou upravil na 106:78.

Děčín byl tentokrát lepší ve všech statistických údajích – měl lepší procenta střelby, lépe doskakoval, dal více bodů z vymezeného území, druhých šancí i brejků a měl méně ztrát. Také jeho lavička byla produktivnější. Nejlepším střelcem a nejvyšší rating měl rozehrávač Ondřej Šiška, který proměnil 6 ze 7 dvoubodových střel, přidal dvě trojky a měl 5 doskoků. Také se dařilo Lukáši Feštrovi, autoru 16 bodů. Dvojcifernými střelci byli ještě Kroutil, Pomikálek a Landa, ale pochvalu si zaslouží všichni. V dresu Ostravy byl nejlepší Alleyn, ovšem většinu ze svých 20 bodů dal už za rozhodnutého stavu. Přes dvojcifernou hranici se pak dostali ještě Boggs a Bohačík.

„Na začátku to bylo těžké, protože jsme tam udělali spoustu chyb. Ale nesklopili jsme hlavu, pokračovali jsme dál, a ve druhé čtvrtině jsme soupeře přejeli. Měli jsme skvělé rychlé protiútoky, kdy jsme po doskoku házeli míče pod jejich koš a dávali jednoduché body. Ostrava se nevracela tak rychle do obrany a my toho využili. Ve druhém poločase jsme od toho trochu ustoupili, přizpůsobili se hře soupeře a celkově bylo tempo hry nižší,“ řekl po utkání děčínský pivot Pavel Grunt a pokračoval: „Druhá čtvrtka byla parádní, takhle bychom měli hrát venku. To se nám ale bohužel zatím nedaří. Jsem ale rád, že doma to funguje a je fajn, že jsme opět dali přes sto bodů.“

Dušan Medvecký, NH Ostrava: „My jsme se připravovali na Děčín myslím dost důkladně a věděli jsme o jeho hráčích všechno. Přesto hned první nájezd Pomikálka doprava přinesl úvodní body Děčína, i když jsme to našim borcům ukazovali. Přišlo mi, jako bychom se na video vůbec nedívali. Úvod byl vyrovnaný, protože Děčín byl nervózní, ale pak přišla katastrofální druhá čtvrtka, kdy se Děčín dostal do laufu a my jsme byli až tragikomičtí a sesypali se jako domeček z karet. Vzal jsem si dva time-outy, ale nic nepomohlo. Hráli jsme individualisticky a naopak Děčín trefoval trojky a udělal si dvojtaktové cvičení. A tím bylo po zápase, který se hrál v báječné kulise. Pak už se jen dohrávalo a výsledek je pro mě zklamání.“

Pavel Budínský, BK ARMEX Děčín: „Po dvou venkovních porážkách jsme si potřebovali srovnat hlavu, a to se nám povedlo. První čtvrtina byla z naší strany možná o nervozitě, ale chyběla hlavně exekuce střelby z pod koše i dálky a především disciplína. Ve druhé čtvrtce jsme se však srovnali a předvedli náš nejlepší výkon. Hráli jsme disciplinovaně, solidně jsme bránili, hráli rychle dopředu a měli dobrou selekci střel, kdy jsme zakončovali z dvojtaktu či z volných pozic. Soupeř se dostal pod tlak a těžko hledal protizbraň. Diváci se bavili a vytvořili nám to správné domácí prostředí. Po přestávce jsme se snažili navázat na náš výkon, ale spíš už to byla jen taková kontrolovaná hra. Zahráli si všichni hráči, s výsledkem jsem spokojen a ukázali jsme, čeho jsme doma schopni. Tohle musíme zkusit přenést do venkovních zápasů.“

Adam Choleva, křídlo NH Ostrava: „Chci pogratulovat Děčínu, který rozhodl ve druhé čtvrtině. Nevím, jestli to byla naše nekoncentrovanost, ale začali jsme propadat v obraně a Děčín toho využil. Napichoval naší obranu a vytvářel si volné střely. A když mu to nešlo pět na pět, přebíjel nás rychlým protiútokem.“

Ondřej Šiška, rozehrávač BK ARMEX Děčín: „Jsme rádi, že jsme se zvedli před domácím publikem po ostudě v Brně. Týden na přípravu byl hodně dlouhý, srovnali jsme si několik věcí, kdy jsme se především věnovali taktice. A dnes se nám to vrátilo tímto výsledkem. Ve druhé čtvrtině jsme předvedli skvělý výkon, dostali jsme se do bodového trháku a ten pak udrželi až do konce. Musíme ale zapracovat na odstavování, protože jedenáct útočných doskoků Ostravy je pořád hodně. Celkově to byl povedený výkon a k pondělnímu zápasu v Pardubicích pojedeme se vztyčenou hlavou a chutí porvat se o vítězství.“

Děčín: Šiška, Kroutil, Pomikálek, Carlson, Krakovič
Ostrava: Stanojevič, Alleyn, Boggs, Zaharijevič, Bohačík

BK ARMEX Děčín – NH Ostrava 106:78
Body Děčína: Šiška 22 (2x 3, 5 doskoků, 3 asistence), Feštr 16 (4×3), Kroutil 12 (1x 3, 4 asistence), Pomikálek 11 (1x 3, 6 doskoků), Landa 10 (1x 3), Krakovič 8 (6 doskoků), Autrey 8 (7 doskoků), Ježek 7 (1x 3), Žikla 5 (1), Carlson 4, Grunt 3.
Body Ostravy: Alleyn 20 (2x 3), Boggs 13 (2), Bohačík 12 (1), Stanojevič 9 (1), Zaharijevič 7 (12 doskoků), Smith 6 (2x 3), Nábělek 5, Svoboda 5 (1), Choleva 1.
Střelba za 2 body 29/46:19/41, za 3 body 11/24:9/22, TH 15/26:13/23. Doskoky 42:32 (útočné 13:11), asistence 20:7, ztráty 10:16, fauly 20:23.

Nejlepší hráč: Ondřej Šiška