Válečníci dusili mistra tři čtvrtiny

Válečníci mají za sebou první zápas v roce 2018 a přes porážku mohou být spokojeni. V notně oslabené sestavě totiž tři čtvrtiny trápili na domácí scéně suverénní Nymburk a donutili ho k maximálnímu výkonu. Ostatně chválu na Děčín pěli i sami činovníci Nymburku a jeho trenér dokonce vyhlásil celý tým našich borců nejlepším hráčem utkání. A trenér Pavel Budínský po utkání prohlásil: „Dnes jsem opravdu hrdým trenérem svého týmu.“

Děčínští postrádali v tomto těžkém duelu zraněné Krakoviče a Haladu, nemocného Pavla Houšku a přestože do zápisu byl uveden již Jakub Houška, jeho tréninkové manko mu zatím nedovolilo zasáhnout do utkání. Pro naše to znamenalo vynucené změny v sestavě, ale s absencí pivotů se popasovali skvěle a osmička statečných dlouho tahala za delší konec provazu.

První body obstaral po asistenci Grunta rozehrávač Šiška, domácí pak sice otočili na 4:2, ale následně šli do mírného vedení naši, kterým se dařilo v útoku, a v polovině této části vedli 9:15. Válečníci hráli rychle v protiútoku, věděli si rady s nátlakovou obranou soupeře, nebáli se zakončovat a těsně před koncem první čtvrtky měli dvojciferný náskok 17:27! Nymburk však do přestávky snížil na 22:27. Druhou periodu zahájila dvoubodová trefa Pomikálka a Válečníci dál ukazovali líbivý basketbal, jenž znamenal vedení 24:35, po parádním uvolnění Kroutila to bylo dokonce 30:42, a po šestkách Ježka 32:46! Druhou polovinu této desetiminutovky ale zvládli lépe Nymburští, kteří přidali na agresivitě a snížili na poločasových 53:55. Nejlepším střelcem domácích byl Hruban s 12 body, na straně Děčína vyčníval Šiška s 18 body. Válečníci měli také jen 4 ztráty.

„V utkání nám nechyběla herní lehkost i pohoda při exekuci našich střel. Přečkali jsme úvodní nápor domácích a dařila se nám hra do přečíslení. Nymburk sice točil sestavou, ale my jsme se snažili být agresivní a držet tempo. Byl jsem rád, že kluci se nebáli hrát, brali si střely a odměnou bylo poločasové vedení o dva body,“ okomentoval trenér Děčína, Pavel Budínský, první poločas.

Po přestávce sice Nymburk sice na chvilku otočil nepříznivé skóre, ovšem Válečníci si rychle vzali vedení zpět a domácí museli opět dotahovat. To se jim povedlo tři minuty před koncem této části, kdy Hruban vyrovnal na 66:66. Jenže v pohodě hrající Děčín znovu odskočili (68:72) a nakonec vedl před poslední částí 73:75. V ní začal Děčín doplácet na užší rotaci, začaly mu docházet síly a Nymburk zvítězil 103:90.

„V úvodu druhé půle jsme opět přečkali nápor Nymburku, hráli jsme opravdu chytře a těžili z našich výhod. Bohužel, v poslední čtvrtině nám prostě došly síly a domácí nás přetlačili na hrubou sílu. Také jsme se začali obalovat fauly a soupeř si závěr pohlídal,“ shrnul Pavel Budínský druhou dvacetiminutovku.

Děčín chtěl před utkáním odvést co nejlepší výkon a odjet se vztyčenou hlavou, což se mu povedlo a Nymburk musel bojovat opravdu ze všech sil. Nejlepším hráčem Děčína byl Ondřej Šiška s 24 body, druhým byl pak Tomáš Pomikálek s 18 body. Skvěle ale zahráli i Kroutil, Grunt, Feštr a vlastně celý tým. Domácí táhl Lawrence se 17 body, Hruban přidal 14 a Bohačík s Rayem po 13 bodech.

„Odvedli jsme výborný výkon, za který musím všem hráčům poděkovat a smeknout před nimi klobouk. Sice jsme prohráli, ale když si vezmu, jak Nymburk válcuje soupeře v české lize nebo Lize mistrů… Na druhou stranu mě mrzí zahozených jedenáct šestek. Těch je škoda. Přesto mám dnes pro své hráče jen slova chvály,“ dodal děčínský kouč na závěr.

Nymburk: Lawrence, Berisha, Hruban, Peterka, Benda
Děčín: Šiška, Kroutil, Bažant, Pomikálek, Grunt

ČEZ Basketball Nymburk – BK ARMEX Děčín 103:90
Body Nymburku: Lawrence 17 (3x 3, 5 asistencí), Hruban 14 (2x 3), Bohačík 13, Ray 13 (1), Benda 11 (1x 3, 6 doskoků), Peterka 9 (1x 3), Berisha 8 (2), Vyoral 8 (1), Davis 7 (1), Pumprla 2, Kříž 1 (6 doskoků).
Body Děčína: Šiška 24 (3x 3, 6 asistencí), Pomikálek 18 (10 doskoků), Grunt 13, Feštr 12 (2x 3), Kroutil 11, Ježek 8 (1), Landa 3 (7 doskoků), Bažant 1, Karlovský 0.
Střelba za 2 body 24/32:25/46, za 3 body 12/32:6/22, TH 19/27:22/33. Doskoky 46:38 (útočné 18:14), asistence 22:18, ztráty 12:11, fauly 25:23.

Nejlepší hráč: celý tým Děčína

Čtvrtiny: 22:27, 31:28, 20:20, 30:15