Válečníci v ČP sestřelili Sokoly a postupují

Basketbalisté Děčína odjížděli ke svému první vystoupení v letošním ročníku Českého poháru mužů v notně nekompletní sestavě, když chyběli oba Houškové, Pomikálek i Krakovič. Na lavičce sice seděl už uzdravený Halada, ale do zápasu nezasáhl. Do sestavy se tak zařadil i osmnáctiletý chomutovský pivot Jan Karlovský, který zaznamenal své první válečnické body. Naši přesto na palubovce prvoligového soupeře splnili roli favorita, jasně vyhráli a postoupili do dalšího kola.

Kvůli zácpám v Praze přijeli Děčané k utkání na poslední chvíli, což se spolu s netradiční sestavou odrazilo na průběhu první čtvrtiny. Domácí naopak neměli co ztratit a pustili se do zápasu naplno. První body utkání sice obstaral náš Kroutil, domácí však skóre otočili a vedli až do poloviny této periody – 15:14. Ještě tři minuty před první přestávkou bylo skóre vyrovnané 19:19, ale pak trojka Bažanta a tři body Feštra poprvé poslaly Děčín do většího vedení a úvodní desetiminutovka skončila poměrně divokým výsledkem 24:29. Ve druhé se začalo více bránit a skóre už tak rychle nerostlo, přesto Pražané drželi dlouho krok, a v polovině této části to bylo 33:37. Pak se Válečníkům povedla šňůra 0:6, do poločasu byli přece jen střelecky úspěšnější a do kabin odcházeli již s přijatelným náskokem 39:53.

Druhou půli odstartovaly dva body domácího Brůhy, hosté však kontrovali třemi body Grunta, pěti Feštra a náskok byl dvacetibodový – 41:61. Sokol sice dál bojoval, ale rozdíl se postupně zvětšoval, a po smeči Šišky to bylo 51:74. V závěru této čtvrtiny se ovšem Pražanům povedlo snížit na  57:75. Závěrečné dějství bodově odstartovala trojka Bažanta, po něm se trefil i Šiška a bylo to opět o 23 bodů – 57:80. Naši pak zasypávali koš soupeře množstvím střel, ale netrefovali. Výjimkou byl Lukáš Bažant, který nasázel v této periodě 16 bodů a především díky jeho mušce vyhrál Děčín přesvědčivě 71:95.

Válečníci i bez svých pivotů podali solidní výkon a těžili především ze 70% úspěšnosti střelby za dva body. V trojkách to bylo horší, když jich proměnili jen sedm z 29 pokusů. Soupeře pak i přeskákali a byli lepší i v dalších statistických ukazatelích. Smutnou zprávou je zranění Filipa Kroutila, který si pochroumal kotník. Hlavním tahounem Děčína byl Lukáš Bažant, který dal 26 bodů, měl 7 doskoků, získal 6 faulů a připsal si i 3 asistence. Dařilo se i Šiškovi, Feštrovi, Kroutilovi a Gruntovi, jenž  proměnil všech svých devět střel. Čtyři body, šest doskoků a jeden blok si připsal Karlovský. Domácí měli dva dvojciferné střelce, a to Brixe (17) a Habilyho (14).
Děčínský tým tak výhrou postoupil do dalšího kola ČP, kde se utká s USK Praha, který zvítězil v Litoměřicích 60:80. Když se v Českém poháru potkají dvě mužstva z Kooperativa NBL, budou o postup bojovat ve dvou zápasech a o postupujícím rozhodne součet skóre z obou duelů.

„Zápas na úvod ovlivnila naše netradiční sestava, dlouhá a problematická cesta a celkově jiná příprava. Navíc na hráčích bylo znát, že si uvědomují, že jsou jen v sedmi a byla z nich cítit opatrnost. Ale postupně přidávali v obraně, zvyšovali tempo a řekl bych, že to zvládli s bravurou. Šli jsme postupnými kroky za povinnou výhrou, takže jsem spokojen. Teď se ale musíme už dát co nejdříve zdravotně do pořádku,“ řekl po utkání kouč Děčína, Pavel Budínský.

Sokol Pražský: Habily, Hartig, Kohout, Štěpánek, Brůha
Děčín: Šiška, Ježek, Kroutil, Bažant, Grunt

Sokol Pražský – BK ARMEX Děčín 71:95
Body Sokola: Brix 17, Habily 14 (2x 3), Štěpánek 9 (1), Brůha 7 (1), Hartig 7 (1), Kohout 5, Reimer 5 (1), Bělohradský 5 (6 doskoků), Gavenda 2, Růžička 0, Čeněk 0 (5 asistencí), Kulík 0.
Body Děčína: Bažant 26 (4x 3, 7 doskoků), Šiška 15 (8 doskoků, 5 asistencí), Grunt 13, Feštr 12 (1x 3), Kroutil 10 (2), Ježek 9, Landa 6, Karlovský 4.
Střelba za 2 body 20/44:29/41, za 3 body 6/20:7/29, TH 13/20:16/23. Doskoky 37:45 (útočné 10:12), asistence 17:21, ztráty 19:15, fauly 21:15.

Nejlepší hráč: Lukáš Bažant

Čtvrtiny: 24:29, 15:24, 18:22, 14:20