Infarktový závěr a Válečníci mají tři mečboly

Kdo dorazil v neděli do ARMEX Sportcentra mohl se pokochat nejen parádním basketbalem, ale navíc dostal trénink kardivaskulárního systému. Basketbalisté Děčína totiž v napínavé koncovce o jediný bod porazili Pardubické a vedou v sérii na čtyři vítězství již 3:1.

Po včerejší se očekávalo, že Pardubice ještě více zaberou, což se také potvrdilo hned v úvodu. Jejich tři Američané se bodově prosadili a hosté vedli po třech minutách 0:6, za což mohly i dvě děčínské ztráty. Pak ale Bažant jednou šestkou vymazal nulu na straně Válečníků, a tento okamžik jakoby nastartoval celý tým, který zásluhou pěti bodů Landy a čtyř trestných hodů Palyzy otočil na 10:6. Hluchou pardubickou pasáž pak ukončil Kohout, který vzápětí trefil i trojku a přitáhl svůj tým na 14:12. A když Burnett dal dva body, bylo téměř srovnáno – 15:14. Poslední slovo v této části ale patřilo Ježkovi – 17:14.

Také v úvodu druhé desetiminutovky se našim nedařilo a Pardubičtí za dvě a půl minuty otočili na 17:19. Jenže pak Vyoral vyrovnal a další manko Děčína vygumovala trojka Palyzy – 22:22. Soupeř však stále tlačil na pilu a znovu odskočil, na čemž měla největší podíl trojice Autrey, Pandula a Burnett – 24:30. Ovšem Děčané předvedli, že situace, kdy soupeř vede, dobře zvládají, a P. Houška čtyřmi body snížil na 28:30. A když v závěru Vyoral střelou zpoza desky zaznamenal koš s faulem, bylo srovnáno na 31:31. „Myslím si, že jedním z důležitých okamžiků zápasů bylo, že jsme ustáli prvotní nápor Pardubic. A když Vyoral dal v závěru šťastný koš, byli jsme zpět ve hře,“ uvedl po zápase kouč Děčína, Pavel Budínský.

Druhý poločas začal bodově na děčínské straně opět jednou šestkou Bažant, poté dal trojku Landa, ale Pardubice znovu zabraly a získaly další mírný náskok – 35:40. Jenže ten se vzápětí rozpustil po trefách P. Houšky, Palyzy a Šišky a byli to naopak naši, kdo šel do vedení – 48:42. Hosté však nedovolili další navyšování manka, naopak snížili, přesto prohrávali po třech čtvrtinách 52:49. Závěrečné dějství zahájilo pět bodů Pardubic, po trojce Palyzy to ovšem bylo 55:54 a bylo už zřejmé, že tahle bitva přinese těsný výsledek. A to se také potvrdilo. Oba celky se střídaly ve vedení, ale to bylo vždy velmi těsné. Dvě minuty před koncem tak byl stav 64:63 a tep fanoušků začal narůstat. Následně proměnil Nečas jen jednu šestku, na což odpověděl Palyza dvěma body – 66:64. Další útok hostí sice skončil nepřesnou střelou, ten děčínský ale také, navíc přišla ztráta a Vyoral musel faulovat. Na čáru trestného hodu se opět postavil Nečas, první proměnil, druhá však ne a Landa doskočil. Děčínský útok pak skončil vyčerpáním časového limitu a soupeř měl tak poslední střelu. Tu ovšem Autrey neproměnil a Válečníci tak vyhráli těsně 66:65. „Druhá půle už byla koš za koš, také byla vidět únava na všech aktérech. Hrálo se prostě na krev a oba celky zaslouží slova uznání,“ chválil Pavel Budínský, který poděkoval i divákům: „Moc našim fanouškům děkujeme, protože byli našim šestým hráčem. A doufám, že byli spokojeni, protože tohle byl neskutečný basketbalový víkend, navíc okořeněný dvěma výhrami.“

Děčín se mohl opět spolehnout na trojici dvojciferných střelců – Tomáše Vyorala (hráč utkání), Lukáše Palyzu a Pavla Houška, který měl double-double za 13 bodů a 10 doskoků. Pardubice daly do zápasu opravdu všechno, pohlídaly si doskok a Děčín tentokrát přeskákaly především na útočném doskoku. Také daly více bodů z druhých šancí, ale selhala jim střelba za tři body (pouhých 9% za dvě trojky z 22 pokusů) a nedařily se ani šestky (11/24). „Koncovka byla hodně hektická, ale znovu se potvrdilo, jak je domácí prostředí důležité. Házet v bouřlivé atmosféře šestky ve vypjaté koncovce není vůbec snadné,“ dodal děčínský trenér.

Páté semifinále se hraje ve středu 10. května od 18.00 hod. v Pardubicích.

Děčín: Vyoral, Bažant, Pomikálek, Landa, P. Houška
Pardubice: Autrey, Burnett, Pandula, Wall, Nečas

Tomáš Bartošek, trenér Pardubic: „Blahopřeji domácím k výhře a hned dodávám, že to není konec série. Pokud budeme hrát s takovou intenzitou a nasazením, není důvod, abychom nezvládli domácí zápas a ještě se sem nevrátili. Byl to velmi vyrovnaný zápas, největší náskok byl u obou týmů šest bodů. Stále se to přetahovalo. V závěru jsme měli celkem dobrou střeleckou pozici, bohužel jsme ji neproměnili. Rozhodlo trochu štěstí a nižší úspěšnosti trestných hodů v závěru. Bojovali jsme ale se vztyčenou hlavou a není důvod, proč to nezvládnout a nevrátit se sem.“

Pavel Budínský, trenér Děčína: „To byl asi jeden z těch infarktových večerů v Děčíně. My jsme se připravovali na to, že Pardubice budou zvyšovat důraz a nasazení. To, co zdobilo včera nás, to dneska zdobilo Pardubice. Oni hráli jak o život, od začátku jsme ztráceli na doskoku a soupeř si vytvářel druhé střelecké příležitosti. Utkání mělo jiný vývoj než včera. My jsme dnes dostali třicet osm bodů z vymezeného území, o to sladší je ta výhra pro nás, protože Pardubice měly potenciální střelu na výhru, ale nedaly a my jsme doskok pohlídali. Byl to úporný boj a moc hezký večer pro naše fanoušky. Bylo to čtvrté utkání v šesti dnech, a na hráčích to bylo vidět – těžkosti v hlavě a velmi vypjaté. Pro nás šťastná výhra, ale je jasné, že Pardubice nesloží zbraně. My musíme být pokorní, soustředění a musíme věřit naší obraně, že jsme schopni takto útočný tým dostávat do těchto kolejí.“

Ondřej Kohout, JIP Pardubice: „Dnes to byla pro nás smolná koncovka, ale naštěstí to nic neznamená, protože série nekončí dříve, než budeme mít jeden z týmů čtyři vítězství. Nic se tedy vlastně nemění, gratuluji Děčínu a čeká nás další bitva.“
Tomáš Vyoral, BK ARMEX Děčín: „Bojovné utkání, a pro diváky úžasné. Myslím, že rozhodlo štěstí, které dnes při nás stálo. V útoku jsme v prvním poločasu špatně pohybovali balónem, pak se trochu zlepšilo. Máme tedy třetí bod, nicméně tahle série se hraje na čtyři vítězství a není to u konce. Na středu se musíme dobře připravit a odvést lepší výkon hlavně na defenzivním doskoku.“

BK ARMEX Děčín – BK JIP Pardubice 66:65
Body Děčína: Vyoral 16 (1x 3, 3 asistence, TH 7/8), Palyza 16 (3x 3, TH 5/5), P. Houška 13 (1x 3, 10 doskoků), Landa 8 (1x 3, 6 doskoků), Krakovič 4, J. Houška 2, Bažant 2, Ježek 2, Šiška 2, Pomikálek 1.
Body Pardubic: Autrey 11 (8 doskoků, 6 asistencí), Wall 11 (1x 3, 5 doskoků), Pandula 10 (6 doskoků), Kohout 9 (1x 3), Půlpán 9, Burnett 7, Načas 4 (9 doskoků), Potoček 2, Kotas 0.
Střelba za 2 body 15/29:24/42, za 3 body 6/23:2/22, TH 18/23:11/24. Doskoky 37:40 (útočné 8:16), asistence 14:10, ztráty 19:12, fauly 27:22.

Nejlepší hráč: Tomáš Vyoral

Diváků: 1 200

Čtvrtiny: 17:14, 14:17, 21:18, 14:16

Výsledek druhého semifinále: BK Opava – ČEZ Basketball Nymburk 66:79 (34:40), stav série 1:3.