Válečníky smetla závěrečná trojková kanonáda Opavy

Do Opavy jeli basketbalisté Děčína s vědomím, že v případě výhry by se výrazně přiblížili konečnému 3. místu. Také je mohlo hřát, že naposledy doma slezský klub porazili ve druhé prodloužení. Jenže tato bitva byla i varováním, protože naši v ní zbytečně ztratili v posledních minutách poslední čtvrtky sedmibodové vedení. A něco podobného se stalo i tentokrát, kdy naši neudrželi čtrnáctibodový náskok a přestože vedli v zápase 33 minut, po závěrečné trojkové smršti domácích prohráli.

Naši začali velmi dobře, skóre otevřel Landa s J. Houškou, po dalších koších Landy a Ježka to bylo 2:8. Poté odskočili na 4:13, ale pět bodů Opavy v řadě znamenalo snížení na 12:13. Avšak přišla opět dobrá pasáž Válečníků, kteří díky čtyřem bodů P. Houšky a trojce Šišky utekli na 12:20. Poslední slovo v této části ovšem patřilo domácímu Bujnochovi – 14:20. Druhou čtvrtku opět bodově otevřeli naši, přesněji Krakovič po hezké pivotmanské obrátce, stejný hráč pak upravil na 17:24. Jenže pak viděli rozhodčí mnoho faulů na děčínské straně, takže za necelé tři minuty měli naši pět, kdežto domácí ani jeden a lavička Válečníků dostala za protesty ještě technickou chybu. Slezané využili šestek ke snížení a trojka Zbránka pak znamenala pro svěřence trenéra Czudka první vedení v utkání 25:24. Po oddechovém času kouče Budínského se naši vrátili k dobré obraně, nedovolili soupeři skórovat, naopak v útoku se jim dařilo a čtyři body Palyzy a dva P. Houšky znamenaly vedení 27:30. Bohužel, fauly na děčínské straně nepřestávaly a Opava z trestných hodů vyrovnala na 30:30. Poté se ale trefil za tři body Vyoral, který následně proměnil i dvě šestky, jenže také dvakrát fauloval a před druhou půlí se ocitl se třemi osobními chybami v nepříjemné situaci. A soupeř díky přesným trestným hodům vyrovnal na poločasových 36:36.

Také druhý poločas začaly děčínské fauly a na palubovce zavládla na chvilku nervozita. První body této periody tak obstaral domácí Dragoun, ale Ježek z trestných hodů vyrovnal a následovala nejlepší pasáž Válečníků. Tu zahájil košem s faulem Pomikálek, následovaly trojky J. Houšky a Ježka, přesné šestky Palyzy a devět bodů Kroutila v řadě, po kterých vedli naši 44:58. Povedené ofenzivní manévry Děčína totiž provázela rovněž dobrá obrana, Opavě se navíc nedařilo střelecky a pouze trestné hody ji držely ve hře. Slezané jsou ale bojovníci a do třetí přestávky snížili na 53:60. Co se domácím nevedlo při trojkové střelbě v celém dosavadním průběhu duelu, to si vynahradili v poslední čtvrtině. Hned v prvních minutách trefili dvě, poté dali Gniadek a Blažek další dvě a přitáhli Opavu na 69:71. Válečníkům se navíc přestalo dařit v útoku, přicházely zbytečné ztráty a Slezané vyrovnali na 71:71. Ještě dvě minuty před koncem vedli Děčané po dvou bodech P. Houšky 73:75, ovšem následně dal Bujnoch pátou trojku svého týmu, po další ztrátě zaznamenal Klečka dva body, týž hráč o chvilku později přidal šestou trojku domácích a Děčín se dostal do problémů – 81:75. Rozehrávač Vyoral ještě trestnými hody vykřesal naději, jenže tu pohřbil Blažek sedmou trojkou v této periodě – 84:77. Nepovedený závěr pak vyvrcholil smečí Cveka s faulem, na což odpověděl Vyoral už jen jednou šestkou – 87:78.

Dlouho to vypadalo, že děčínští hráči udrží domácí střelecky apetit na uzdě, v poslední čtvrtce však Opava ukázala svoji sílu, zaznamenala 34 bodů a tato pasáž ji dovedla k vítězství. Důležité rovněž bylo, že vyhrála bitvu na doskoku, kde měla 16 (!) útočných doskoků. Také si pomohla přesnou střelbou z čáry trestného hodu, kde zaznamenala 30 bodů. A tak domácím ani nevadilo, že rozehrávač Jakub Šiřina nedal poprvé v sezóně ani bod. „Třicet tři minut jsme vedli, přesto jsme zápas nedotáhli do vítězného konce. To je samozřejmě nepříjemné. Jinak si myslím, že jsme předváděli dobrou kolektivní obranu a dokud jsme hráli to, co jsme si řekli, byli jsme v pohodě. Bohužel, náš palčivý problém posledních zápasů, prohraný doskok, se dnes opět vrátil a byl jednou z příčin našeho neúspěchu. Také jsme vyrobili příliš mnoho faulů, některé byly zbytečné, a soupeř nás trestal z šestek. V závěru pak domácí ukázali, že nepropadají panice, když se jim nedaří trojky celý zápas, zkouší to dál a sekvencí střel za tři body rozhodli. Prostě si věří a trojky přišly,“ povzdechl si trenér Děčína, Pavel Budínský.

Nejlepším střelcem Děčína byl Pavel Houška s 15 body a současně byl se 4 asistencemi nejlepším nahrávačem. Dvoucifernými střelci byli ještě Tomáš Vyoral (12), který na sebe získal 8 faulů, a Filip Kroutil (11). Zbytek týmu střídal lepší okamžiky s horšími, mrzely především zbytečné ztráty a nepohlídání si útočného doskoku soupeře. Opavu bodově táhli Jakub Blažek (18), Radim Klečka (17) a Václav Bujnoch (12), jenž navíc doskočil 9 míčů. Nulový Šiřina měl devět asistencí.

Základní sestavy:
Opava: Šiřina, Dragoun, Zbránek, Cvek, Gniadek
Děčín: Vyoral, Ježek, Palyza, Landa, J. Houška

BK Opava – BK ARMEX Děčín 87:78
Body Opavy: Blažek 18 (4x 3, TH 6/8), Klečka 17 (2x 3, TH 5/5), Bujnoch 12 (1x 3, TH 3/3, 9 doskoků), Jurečka 11 (2x 3, TH 5/5), Cvek 10 (7 doskoků), Gniadek 8 (1x 3), Zbránek 7 (1x 3, TH 4/4), Dragoun 2, Kvapil 2, Šiřina 0 (9 asistencí).
Body Děčína: P. Houška 15 (5 doskoků, 4 asistence), Vyoral 12 (1x 3, 8 získaných faulů, TH 7/10), Kroutil 11 (1x 3), Palyza 8, J. Houška 7 (1), Ježek 7 (1x 3, 5 doskoků), Šiška 6 (1x 3), Krakovič 5, Landa 4, Pomikálek 3 (5 doskoků), Bažant 0.
Střelba za 2 body 12/27:20/31, za 3 body 11/33:5/22, TH 30/35:23/29. Doskoky 38:29 (útočné 16:8), asistence 17:14, ztráty 12:15, fauly 26:31.

Nejlepší hráč: Radim Klečka