Děčínští borci porazili druhé Pardubice

pardubiceSobotní utkání 10. kola Kooperativa NBL, v němž Děčín hostil druhé Pardubice, přineslo opět skvělý basketbal a sedmou výhru Válečníků, kteří udrželi svoji domácí neporazitelnost.

První koš střetnutí padl až po dvou minutách a obstaral jej děčínský P. Houška, hosté sice vyrovnali, ale dál už jen prohrávali. Naši opět ukázali svoji kvalitní obranu, z níž vyráželi do rychlých protiútoků, střelecky se dařilo Pomikálkovi a Vyoralovi, kteří trefovali těžké střely a dvě minuty před první přestávkou vedl Děčín po jejich trojkách 22:9! Hosté pak v závěru díky trefám pivota Švrdlíka sice snížili, ale výsledek 26:14 dal Válečníků jak se ukázalo později, rozhodující náskok. Ve druhé čtvrtce se Pardubicím přece jen začalo dařit více v obraně a na palubovce se rozhořela tuhá bitva, kde každý bod byl velmi důležitý a každá ztráta hodně mrzela. V polovině této části zaznamenal P. Houška dva koše a naši získali nejvyšší vedení v průběhu duelu 37:20. Další body Děčína přidal až minutu a půl před poločase Kroutil trefou za tři body, ale ani hosté nedokázali nijak výrazněji skórovat a poločas tak skončil výsledkem 40:27.

Druhou půli zahájily dva body Pomikálka, který v prvním dějství nasázel 13 bodů, po koši Vyorala a parádním nájezdu Kroutila vedli Válečníci opět o sedmnáct bodů 46:29. Jenže hosté se nehodlali vzdát a pomalu začali manko likvidovat. Po trestných hodech Švrdílka to bylo 50:40, po koši Půlpána 51:42 a trefy pardubických Američanů znamenaly stav 53:46. Agresivní obrana Pardubických dělala Děčínu problémy, což potvrdil poslední útok, kdy hosté vypíchli míč Šiškovi, ten skončil v autu pod košem Válečníků a naši měli jen 0,7 vteřiny na střelu. Jenže přišel parádní moment, protože Šiška vyhodil na Pomikálka, a ten doslova přes celé hřiště trefil koš soupeře – 56:46! „Určitě to byla moje nejdelší trojka. Kdybych chtěl aby byla ještě delší, už bych musel házet mimo halu,“ smál se po utkání Tomáš Pomikálek. V poslední desetiminutovce se jako první trefil Krakovič, poté Vyoral dal koš s faulem, ale hosté vždy odpověděli a rozdíl ve skóre tak osciloval mezi devíti a jedenácti body. Pět minut před koncem však zaznamenal Půlpán trojku, Burnett přidal dva body a soupeř byl téměř na dostřel – 70:66. Pak ovšem Landa proměnil obě šestky, čímž vylepšil předchozí nezdary svých spoluhráčů z čáry trestného hodu, následovala ztráta Pardubic a šťastná asistence Kroutila na J. Houšku, který zvýšil na 74:66. Rozehrávač Autrey sice vzápětí trefil trojku, jenže Vyoral odpověděl stejnou mincí, a ve zbylé půl minutě již hosté jen zkorigovali na 79:73.

Děčín rozhodl o své výhře razantním nástupem do zápasu, kdy soupeře dobrou obranou dlouho držel na uzdě a Pardubice pak při dohánění ztráty musely vydat hodně sil, které jim chyběly v závěru. Točily totiž jen osm hráčů, z nichž nejlepší byli Američané Burnett (20 bodů) a Autrey (17). Za nimi pak byl pivot Švrdlík (10), další Američan Wall zůstal jen na pěti bodech a navíc se vyfauloval. V dresu Děčína se střelecky dařilo dvojici Vyoral – Pomikálek, která dohromady dala 44 bodů, ale i zbytek týmu zaslouží pochvalu, a to zejména za defenzívu. „Cenná výhra to je, protože Pardubice jsou v tabulce nad námi a určitě to bude jeden z adeptů na medaile,“ radoval se po utkání Pavel Houška, který našel i důvod výhry: „Podle mého rozhodl první poločas, kdy jsme soupeře udrželi velmi nízko se skóre a nenechali jsme ho rozstřílet. Naše obrana byla velmi dobrá, na druhou stranu jsme proměnili některé těžké střely, a to nás dostalo na koně. Pardubice sice v závěru dotahovaly, ale bylo vidět, že už nemají síly.“

Tomáš Bartošek, asistent trenéra Pardubic: „Nám se nepovedl vstup do zápasu, kdy jsme rychle a snadno prohrávali o osm, deset bodů. Domácí se dostali do laufu, a v první čtvrtině trefili neuvěřitelné střely. Hráli absolutně v pohodě, bojovali a rvali se. Tedy přesně ty věci, na které jsme se připravovali, jsme bohužel nezvládli. V průběhu druhého poločasu jsme se zlepšovali, dotáhli jsme se na pět bodů, jenže ve chvíli, kdy to vypadalo, že můžeme jít ještě blíž nebo překlopit vedení na svou stranu, nedoskočili jsme v obraně míč nebo udělali hloupou chybu. Děčín pak odskočil na devět bodů a pořád si držel vedení. My jsme se připravovali na domácí aktivitu na útočném doskoku, ale nezvládli jsme to.“
Pavel Budínský, trenér Děčína: „Krásné utkání v krásné atmosféře díky výkonům obou týmů. Když k nám přijedou Pardubice, je to vždy pro nás alarmující prvek, protože Pardubice jsou kvalitním týmem, který hraje evropské poháry, a naše vzájemné zápasy patří k ozdobám ligy. A ten dnešní takový opět byl. Do utkání jsme vstoupili velmi dobře a první čtvrtinu jsme zvládli jak v obraně, tak útoku. Trefovali jsme některé střely z dálky, hlavně Tomáš Vyoral. Našim úsilím v obraně především v prvním poločase, kdy Pardubice nebyly ještě v takové rychlosti a neměly rytmus střelby, jsme se snažili dostat do našich kolejí. Ve druhém poločase se hra vždy změní, protože to stojí hodně sil. Je to těžké, protože je tam spousta kontaktů, spousta pohybu, spousta rychlosti. My jsme pak chtěli kontrolovat naše vedení, což moc dobře neumíme, navíc Pardubice vygradovaly svůj výkon díky skvělým akcím nebo individuálním střelám. V závěru jsme ale, když jsme nedobře vystřelili, měli útočný doskok, a to nás podrželo v komfortu do závěrečné dvouminutovky. Dnes jsme do toho dali energie, chtěli jsme vyhrát a udržet domácí neporazitelnost. Chtěl bych poděkovat klukům i skvělým fanouškům a doufám, že dnešek byl pozvánkou na středu, kdy k nám přijede slovinský celek.“

Viktor Půlpán, Pardubice: „Věděli jsme, že jedeme do Děčína, kde to bude tvrdý zápas. Hlavní věc, na kterou jsme se připravovali byl útočný doskok, a to se fakt nepodařilo. Navíc jsme nezačali dobře a Děčín nám utekl asi na deset bodů. Postupně jsme se ale dostávali do kontaktu, ale jakmile to bylo na pěti bodech, vždy přišel doskok a Děčín zase odskočil. Myslím si, že ty doskoky rozhodly. Nehráli jsme špatný zápas, od nás i Děčína to byl skvělý basketbal, ale kdybychom si pohlídali útočný doskok Děčína, mohl to být úplně jiný zápas.“
Tomáš Pomikálek, Děčín: „Byl to super zápas a byl vyrovnaný. Nám se ale povedla první čtvrtina, kdy jsme odskočili na dvojciferný rozdíl, a to nás obrovsky nakoplo. Padlo tam hodně těžkých střel, hlavně od Vyorala, který trefil důležité trojky. V průběhu zápasu jsme si pak drželi odskok, i když také jsme měli hluchou chvíli, kdy jsme blbě doskakovali v obraně a Pardubice toho využily, ale první čtvrtina rozhodla.“

BK ARMEX Děčín – BK JIP Pardubice 79:73
Body Děčína: Pomikálek 22 (3x 3, TH 7/11, 6 doskoků), Vyoral 22 (3x 3, TH 5/7, 6 asistencí), P. Houška 6, Šiška 6, J. Houška 6, Krakovič 6, Kroutil 5 (1x 3), Landa 4, Bažant 2, Ježek 0.
Body Pardubic: Burnett 20 (1x 3, 8 doskoků), Autrey 17 (1x 3, 7 asistencí), Švrdlík 10, Půlpán 9 (1x 3), Nečas 9, Wall 5 (1), Kohout 3, Potoček 0.
Střelba za 2 body 21/39:28/46, za 3 body 7/21:4/19, TH 16/26:5/12. Doskoky 34:38 (útočné 10:12), asistence 16:17, ztráty 15:15, fauly 20:26.

Nejlepší hráč: Tomáš Pomikálek
Diváků: 1 190
Čtvrtiny 26:14, 14:13, 16:19, 23:27

Děčín: Vyoral, Ježek, Pomikálek, Landa, P. Houška
Pardubice: Autrey, Půlpán, Wall, Burnett, Nečas