Rubriky
Turisti Zprávy

V NP České Švýcarsko začali s kroužkováním mláďat sokolů

na_navsteve_v_sokolim_hnizde_Vaclav SojkaPracovníci národního parku České Švýcarsko začali s kroužkováním mladých sokolů. Dělají tak kvůli evidenci ptáků. Jedno z prvních kroužkování podnikli v Jetřichovicích na Bídě.

Přehrajte si celý příspěvek

Ornitologové můžou podle kroužků i dalekohledem přečíst, odkud sokol je, jakého je pohlaví nebo jak je starý.

„Kroužkování obnáší určit pohlaví mláděte,“ říká ornitolog Václav Šéna a pokračuje: „Mláďata se brání, snaží se sekat, ale člověk musí být opatrný.“

„Letos máme šest hnízd na 80 kilometrů čtverečných, na každých deseti kilometrech máme sokola,“ říká Václav Sojka, fotograf národního parku a dodává: „Labské pískovce jsou líhní sokolů pro celou střední Evropu.“

Po druhé světové válce sokoli u nás kvůli používání pesticidů v zemědělství skoro vyhynuli. Ochránci přírody tak museli přemýšlet, jak je znovu navrátit do Labských pískovců.

„Nebylo odkud brát, ale naštěstí mezi sokolníky byli ti, kteří měli plodné chovy,“ vysvětluje Pavel Benda, ředitel NP České Švýcarsko.

Kromě sokolů na území parku hnízdí vzácný čáp černý nebo výr velký. Právě kvůli hnízdění mají turisté omezený pohyb po hnízdištích až do konce července.

Autor: Daniela Pilařová
Zdroj: www.rozhlas.cz/sever