Rubriky
Politika Turisti Zprávy

Vláda zřejmě zařadí Labské údolí a Louky u Přelouče na seznam evropsky chráněných území

labské údolí _alesoČesko pravděpodobně zařadí na seznam evropsky chráněných území dvě nové lokality na Labi – Labské údolí a takzvané Louky u Přelouče. Měla by to schválit vláda. Chce tak zachránit sedm miliard korun z eurofondů na vodní dopravu. Evropská komise totiž zvýšenou ochranu těchto lokalit dlouhodobě požaduje. Jinak Česku hrozí vysoké sankce.

Labe od Střekova po státní hranici s Německem je z hlediska ochrany přírody výjimečné. Díky tomu, že na řece nejsou jezy a voda volně proudí, žije tam víc druhů ryb i dalších živočichů než tam, kde řeka stojí. Rybáři prý v Děčíně můžou chytit přes třicet různých druhů ryb, ale nad Střekovským jezem už jen sedm.

„Třeba do záchranného programu, který lidé znají, už bylo investováno hodně peněz, jsou to řádově miliony korun,“ připomíná Jana Vitnerová z organizace Arnika. Současně zdůrazňuje, díky větší čistotě vody se tam vrací lososi.

Ministři se zatím bránili lokality na seznam evropsky chráněných území zapsat kvůli plánovaným vodním stavbám. Šéf životního prostředí Richard Brabec z hnutí ANO je ale teď doporučí na seznam zařadit. Podle něj to neznamená stopku pro investory:

„To že ty lokality budou zařazeny na seznam, neznamená, že by nešlo vybudovat jez v Děčíně a že by nešlo udělat umělý kanál v Přelouči.“

Financování vodní dopravy komplikuje ale i to, že Evropská komise podmiňuje uvolnění peněz také stavebním povolením na jez v Děčíně. Ten ale stále nemá ani zhodnocení dopadu na životní prostředí – takzvaný proces EIA.

Autor: ČRo, Lenka Jansová (lej), mkp
Zdroj: www.rozhlas.cz/sever
Foto: aleso.cz