Rubriky
Turisti Zprávy

Děčín zvelebí okolí zámecké sýpky, aby nekazilo dojem z návštěvy zahrad

zamek okoli sypkyDěčín upraví nevzhledné prostranství u bývalé zámecké sýpky. Okolí budovy vypadá jako skladiště stavebního materiálu či provozní parkoviště. To se má změnit, aby místo ladilo s upravenými zámeckými zahradami opodál.

„Budova sýpky esteticky zapadá do celého areálu zámku a vede kolem ní cesta do zahrad. Díky úpravě už návštěvníci, kteří tam zamíří, nebudou muset přes toto staveniště klopýtat,“ říká náměstek děčínské primátorky Valdemar Grešík.

Děčínský zámek sloužil jako kasárna pro sovětská vojska a Rudá armáda ho využívala jako parkoviště vojenských vozidel. Samotná sýpka tenkrát sloužila jako vojenská nemocnice.

„Jako první necháme odstranit zbytky asfaltu a další nevhodné prvky, které kdysi sloužily jako parkoviště techniky,“ poznamenal Grešík.

V sýpce je vysokoškolská kolej
Sýpka byla postavena v 18. století v místech zámecké vinice. Rekonstrukcí prošla v letech 1995 až 1996, tehdy ji město nechalo přebudovat na vysokoškolskou kolej.

„Za zmínku jistě stojí, že niky ve štítech zdobí sochy Turek a Rolník od významného sochaře F. M. Brokoffa,“ upozorňuje Grešík.

Náklady na úpravu okolního prostoru se vyšplhají na více než 11 milionů korun, deset milionů korun chce město získat jako dotaci z Evropského fondu pro regionální rozvoj ROP Severozápad. Grešík chce, aby práce začaly v co možná nejkratší době, pravděpodobně se tak stane v příštím roce.

Autor: Alice Klaubenschalková
Zdroj: http://usti.idnes.cz