Válečníci uzavřeli základní část výhrou nad Brnem a ve čtvrtfinále play-off vyzvou Ostravu!

brno_nahledBK Děčín vs MMCITÉ Brno – 92:73 (29:16, 53:36, 67:59)
Děčínský kouč postrádal v utkání s Brnem duo Luboš Stria (má problémy s kotníkem) – Anthony Tucker (laboruje s pohmožděnými zády). Jihomoravané přijeli na sever Čech s desítkou hráčů, když z obyklé rotace scházeli Jan Kozina, Petar Marič nebo Jaroslav Prášil.

Děčín – Vyoral, Bosák, Bažant, Houška, Jelínek
Brno – Bennett, Šiška, Dygrýn, Norwa, Krakovič

Válečníci vstoupili do posledního klání základní části s velkým elánem a svého soka od úvodní minuty mleli. Svůj kvalitní výkon navíc děčínští hráči podpořili i výbornou produkcí a jejich vedení postupně narůstalo – nejvyšší hodnoty pak dosáhlo v závěru 7. minuty, kdy Muž Zápasu Jakub Houška zvyšoval svým košem na 21:6. V závěru úvodní periody sice soupeř něco ze svého manka umazal, ale na 29:16 uzavřel tuto část hry úspěšným zakončením rychlého úniku Tomáš Vyoral. Na startu druhého kvartálu se obraz hry změnil a navrch měli borci zpod Špilberku, kteří se po jedné Šmídově úspěšné šestce přitáhli na konci 15. na rozdíl sedmi punktů – 36:29. Po timu děčínské lavičky se ale vedení borců v bílých dresech brzy opět přehouplo přes dvoucifernou hranici. Tečku za úvodní dvacetiminutovkou udělaly dva úspěšné dalekonosné projektily J-Houšky, na něž ale v samém závěru ještě stačil zareagovat stejnou mincí Martin Müller, takže po první půli zářil na tabuli stav 53:36.

Krátce po obrátce svěřenci Pavla Budínského navýšili své vedení na 19 pointů, ale v dalších minutách převzali iniciativu Jihomoravané, kteří celkově třetí desetiminutovku ovládli 23:14. Svou převahu tedy soupeř vyjádřil i bodově, když na přelomu 29. a 30. se zásluhou čtyř bodů Ondřeje Šišky v řadě přitáhl na šestibodový rozdíl – 65:59. Do závěrečné části hry se vstupovalo za stavu 67:59 a v ní Válečníci Šmídovi a spol. další zdramatizování nedovolili, naopak rozhodli o své výhře s pořadovým číslem 32. Zkraje 34. prohnal síťkou trojku O-Šiška a snížil na 74:65, ale na bližší dostřel už se Brňané nedostali. V závěru mače děčínští hráči rozdíl ve skóre navýšili a pečeť na utkání dal tříbodovou trefou T-Vyoral, čímž účet zápasu uzavřel na 92:73…

Body: Houška 24 (11 doskoků → double-double; 8 získaných faulů; trojky 4/3; efektivita 40!), Vyoral 17 (8 asistencí a 6 získaných faulů), Bažant 14 (7 doskoků), Jelínek 11 (6 doskoků), Kaša 8, Landa 6, Bosák 5 (5 asistencí), Linhart 5, Kroutil 2 – Šiška 21 (trojky 5/3; TH 4/4), Šmíd 17 (8 asistencí a 5 plusových faulů; trojky 3/2; validita 25), Bennett 11 (7 F+), Müller 9 (trojky 3/2), Krakovič 8, Norwa 4 (8 doskoků), Hrabovský 1; střelba 3 b.: 32/10 – 20/7; střelba 2 b.: 38/23 – 45/20; TH: 22/16 – 20/12; doskoky: 39:34 (útočné 10:8); asistence: 25:15; chyby: 25:24 ztráty: 9:17; týmová efektivita: 116:66 (!); počet diváků: 810; nejlepší hráč utkání: Jakub Houška (Děčín).

Vladimir Paunovič (kouč Brna):
„Prvně chci kolegovi a celému družstvu Děčína pogratulovat k zasloužené výhře. Gratuluju také Kubovi (Houškovi) za skvělý zápas – 24 bodů, 40 užitečnost – s tím, že to byl jeden z nejstarších, tak hrál úžasně. Mrzí mě jenom jedna věc, že jsme tu první čtvrtinu prospali. Chápu, že jsme cestovali z Brna nějakých čtyři, pět hodin autobusem, ale to se nemůže stávat. Za první čtvrtinu jsme dostali 29 bodů a to nás nakonec stálo zápas, myslím, že by to vypadalo jinak. Při pohledu na statistiky je rozdíl v tom, že Děčín měl o 10 asistencí víc než my, takže hrál víc kolektivně, a samozřejmě máme také o deset ztrát víc než soupeř. Škoda, jednu chvíli jsme se vrátili zpátky do utkání, dostali jsme za třetí čtvrtinu jenom 14 bodů, rozdíl byl nějakých osm či devět bodů. Myslel jsem, že to bude ještě více zajímavé do konce, ale bohužel začátek čtvrté čtvrtiny naši zkušení hráči jako Krakovič nebo Zachrla nezvládli a dali tři nebo čtyři asistence do rukou soupeře, který chodil do rychlého protiútoku. Důležité také je, že se nikdo nezranil. Přeju kolegovi hodně štěstí a ať se daří v play-off.“

Pavel Budínský (kormidelník Děčína): „Děkuju za gratulaci jménem celého týmu a zároveň Brnu přeju, aby se mu dařilo v baráži. Co se týká dnešního utkání, tak oba týmy nastupovaly bez některých hráčů, konkrétně u nás nenastoupili Stria a Tucker, takže bylo jasné, že někteří hráči dostanou více prostoru, což se také stalo. Utkání se vyvíjelo ve vlnách, my jsme měli dobrý vstup, první čtvrtina vypadala dobře. Pak jsme zase polevili, víceméně se to utkání odvíjelo k tomu, že my jsme si vždycky vytvořili dvouciferný náskok kolem patnácti, sedmnácti bodů, ale Brno se na nás vždycky dotáhlo, ale za chvíli jsme zase přitáhli – a takhle se to opakovalo celý zápas. Jak říkal kolega, tak po třech čtvrtinách bylo utkání pořád otevřené až do konce, tam jsme nehráli dobře a chyběl nám pohyb a trochu lepší kreativita v útoku, což se přenáší i do obrany. V závěru čtvrté čtvrtiny jsme zase odskočili, nakonec je z toho devatenáctibodové vítězství. Poděkoval bych všem hráčům, jak bylo řečeno, Jakub (Houška) to dneska zvládl velmi profesionálně. V celkovém obraze jsme utkání odehráli tak, jak jsme potřebovali, nikdo se nezranil. Teď se musíme oprostit od toho, že jsme získali vynikající druhé místo po základní části a přijde play-off, které rozhoduje o úspěších a neúspěších.“