Válečníci byli blízko senzace, ale po prodloužení nakonec mistrovi podlehli…

cez-basketball-nymburkČEZ Basketball Nymburk vs BK Děčín – 74:66 (12:12, 23:27, 41:46, 62:62)
Nymburský kouč postrádal v sestavě perimetrového snajpra Chestera Simmonse (natržený stehenní sval) a také dlouhodobě zraněného pivota Radoslava Rančíka; odpočívat tentokrát Kestutis Kemzura nechal duo Darius Washington – Vojtěch Hruban. Děčínské ekipě pak v sestavě scházel kvůli problémům s tříslem rozehrávač Anthony Tucker, naopak obnovenou premiéru po zranění kotníku si připsal power forward Jakub Kaša.

Nymburk – Raivio, Welsch, Kříž, Burns, Benda
Děčín – Vyoral, Stria, Bažant, Jelínek, Houška

Začátek utkání byl bodově velmi skromný, z čehož v úvodu těžili Válečníci, když na přelomu 2. a 3. minuty po dvou trefách kapitána Jakuba Houšky byl stav 2:6. Do většího trháku ale Nymburští děčínskou ekipu nepustili a naopak postupně srovnali hru i skore – a vyrovnaný stav vydržel až do konce úvodní periody, kterou uzavřel na 12:12 trefou zpod koše Garrett Stutz. Ve druhé desetiminutovce dokázali svěřenci Pavla Budínského opět strhnout vedení na svou stranu, které se v závěru 17. po individuální akci Tomáše Vyorala vyhouplo až na devět punktů – 16:25. Nymburský time však válečnickou ekipu zbrzdil v rozletu, čehož domácí využili a díky bodové sérii 7:0 se opět přitáhli na rozdíl jediného koše. Tečku za první půlí ale nakonec udělala dvoubodová trefa Luboše Strii, po níž se šlo do kabin za stavu 23:27.

Ve třetím kvartálu se Válečníci stále drželi ve vedení, které dokázali vyšponovat na nejvyšší rozdíl v závěru 28., kdy po dvou úspěšných šestkách Jirky Jelínka platil stav 35:44. Devítibodové vedení sice Děčínští do konce třetí čtvrtiny neudrželi, i přesto však do posledního dějství vstupovali s pětibodovým polštářem za stavu 41:46. Nástup do čtvrté desetiminutovky vyšel mnohem lépe Středočechům, kteří se díky šesti bodům G-Stutze v řadě od stavu 48:48 dostali do vedení 54:48. Stejný hráč však následně fauloval při trojkové střelbě T-Vyorala a za protesty vyfasoval ještě technickou chybu – Vyo proměnil tři ze čtyř trestných hodů, chvíli poté dokonce dalšími dvěma šestkami tentýž hráč skore otočil. A v polovině 38. prohnal síťkou trojku (jedinou děčínskou v zápase) na 57:62 Luboš Stria. O výhru však Válečníky obrali Stutz (2 TH) a 55 vteřin před koncem trefil důležitou trojku na 62:62 Welsch – a tento stav vydržel až do konce řádné hrací doby, takže se šlo do prodloužení…

Začátek pětiminutového prodloužení otevřeli trefami opět tahouni domácích Welsch se Stutzem – na jejich trefy ještě zareagoval úspěšným nájezdem L-Stria. Ale od stavu 66:64 znegovala děčínské naděje na úspěch bodová šňůra Nymburka 6:0, kterou korunoval na konci čtvrté nastavené minuty smečí na 72:64 Jiří Welsch. Válečníci sice předvedli srdnatý a bojovný výkon, přesto ale nakonec obhájci titulu podlehli 66:74…

Body: Stutz 21 (7 doskoků a 5 plusových faulů), Welsch 17 (7 asistencí, 6 doskoků i i získaných faulů; efektivita 30), P. Houška 7 (TH 7/7), Bartoň 6 (7 doskoků), Benda 6, Burns, Kříž a Svoboda po 5, Raivio 2 – Stria 20 (6 doskoků), Vyoral 17 (8 doskoků, 5 F+ a 4 asistence), Jelínek 10, J. Houška 9 (6 doskoků), Landa 6, Bažant a Bosák po 2; střelba 3 b.: 17/3 – 19/1; střelba 2 b.: 49/22 – 55/26; TH: 25/21 – 15/9; doskoky: 38:36 (útočné 11:10); asistence: 19:9; chyby: 19:23; ztráty: 14:11; týmová validita: 86:50.

Pavel Budínský (kouč Děčína): „Odevzdali jsme důstojný výkon s důstojným výsledkem. Chybělo málo, abychom získali skalp nejcennější. Bohužel se to nepovedlo, nicméně bych chtěl kluky pochválit za bojovnost a hru. Rozhodlo několik drobných detailů. V prodloužení byl Nymburk produktivnějším týmem. Nám naopak produktivita chyběla. Celkově ale můžeme být spokojení s tím, jak jsme se prezentovali.“

Kestutis Kemzura (lodivod Nymburka): „Musím ocenit tým Děčína. Hrál velmi soustředěně. Věděli jsme, že jsou to bojovníci a v zápase to ukázali. V obraně udělali dobrou práci. Máme sice zraněné některé důležité hráče, ale i tak jsme byli hlavně v útoku hodně slabí. Špatně jsme posouvali míč, dělali jsme hodně chyb a neproměňovali spoustu dobrých příležitostí i rychlých protiútoků. V poločase jsme měli pouze 23 bodů. Obrana nebyla nejhorší, až na to, že jsme Děčín pouštěli k útočným doskokům. Časem se do naší hry vloudila i nervozita, když jsme nemohli jít do většího vedení. Několikrát jsme měli i štěstí, když soupeř míjel volné střely. Nakonec rozhodla v prodloužení naše zkušenost. Děčín jsme zastavili v obraně a šli jsme do rozhodujícího náskoku.“