Válečníci díky čtvrté čtvrtině jako z říše snů dobyli prostějovskou tvrz!

bk-decin-bk-prostejov-roman-valentaAriete Prostějov vs BK Děčín – 76:91 (26:20, 51:40, 67:65)
Děčínský tým přijel na Hanou v okleštěné sestavě, když mu scházelo trio Luboš Stria (rehabilituje po svalovém zranění), Jakub Houška (viróza) a Lukáš Linhart (nastoupil v první lize za Trutnov). Prostějovskému celku pak scházel křídelník Martin Novák.

Prostějov – Marko, Slezák, Mrviš, Nečas, Tomanec
Děčín – Tucker, Vyoral, Bosák, Landa, Jelínek

Děčínský celek vstoupil do utkání na Hané stylově a díky dvěma trojkám Tonyho Tuckera a jednomu dvoubodovému koši Pavla Bosáka vedl brzy šestibodovým rozdílem – 2:8. Od stavu 7:13 ale začali za delší konec tahat Orli – vedení na stranu domácích strhnul v polovině 8. minuty úspěšným nájezdem na 18:16 Jan Tomanec; tečku za úvodním kvartálem nakonec udělal košem s faulem Roman Marko a uzavřel stav na 26:20. Ve stejném duchu odstartovali svěřenci kouče Cholevy i druhou periodu, na jejímž startu nás nejvíce zlobil D-Talley, po jehož koši na 37:22 ve 13. minutě si kormidelník Válečníků vybral oddechový čas. Po jeho skončení se sice náskok domácích v polovině minuty 16. ještě o jeden bod navýšil, ale v závěru úvodní půle děčínská družina své manko přeci jen snížila. Na 51:40 nakonec uzavřel účet prvního poločasu dvěma trestnými hody Tony Tucker…

Po změně stran děčínská ekipa ještě více otupila tlak Orlů a ze své ztráty i nadále umazávala – zkraje 24. minuty prohnal síťkou trojku Pavel Bosák a na tabuli svítil stav 53:48. A ač se Prostějovští zásluhou Šteffelovy trefy zpod koše odpoutali na začátku 27. minuty opět na dvouciferný odstup – 61:50, Válečníci se ale skvěle zvládnutou koncovkou třetí periody okořeněnou košem s faulem v podání Tomáše Vyorala přitáhli před poslední čtvrtinou na 67:65. A na začátku závěrečného kvartálu strhli Děčínští vedení na svou stranu, když na trojku Jakuba Kaši navázal šesti pointy za sebou Tomáš Vyoral – a rázem to bylo 69:74.

Skvělý výkon na obou stranách kurtu ve válečnickém podání pokračoval během celé této sekvence hry a v polovině 37. minuty bylo děčínské vedení již dvoumístné. Závěr utkání zvládli svěřenci Pavla Budínského s noblesou a žádné drama nepřipustili, celkově čtvrtý kvartál ovládli 26:9 (!) a nakonec na Hané jako první tým v letošní sezoně zvítězili po výsledku 91:76. Velký dík patří i věrným děčínským tifosi, kteří přijeli děčínskou družinu podpořit přímo do Prostějova!

Body: Talley 23 (trojky 6/3), Tomanec 15 (11 doskoků → double-double – 6 útočných; 4 bloky), Marko 10 (6 doskoků), Šteffel 8, Slezák 6, Nečas 5 (8 doskoků – 4 útočné; 5 asistencí), Kouřil 5 (6 doskoků a 4 asistence), Mrviš 4 – Tucker 33 (6 asistencí a 5 získaných faulů; trojky 11/7!; TH 13/12) Vyoral 22 (8 doskoků a 7 plusových faulů; validita 29), Jelínek 11 (5 doskoků), Bosák 10, Landa 7 (7 doskoků – 3 útočné; 4 zisky), Kaša 5, Bažant 3 ; střelba 3 b.: 22/6 – 21/12 (57,1%!); střelba 2 b.: 42/23 – 50/18; TH: 21/12 – 24/19; doskoky: 44:31 (útočné 15:9); chyby: 23:22; ztráty: 16:7; týmová efektivita: 86:90.

Ohlasy trenérů po utkání (zdroj: orliprostejov.cz):
Pavel Budínský (kormidelník Děčína): „Pro nás je to nejhodnotnější výhra v sezoně. Kromě Strii nám chyběl Houška, soupeř měl navíc po vítězství v Pardubicích dostatek sebevědomí – a to se ukázalo v prvním poločase, kdy jsme dostali jednapadesát bodů. Přesto jsme stále hráli trpělivě, chytře a disciplinovaně. Díky tomu se nám podařilo utkání otočit, i když jsme prohrávali i o šestnáct bodů. Táhl nás především Tucker a Vyoral, ovšem své odvedli prakticky všichni hráči. K našemu úspěchu výrazně pomohl i malý počet ztrát. Opravdu jsme nedělali zbytečné chyby.“

Zbyněk Choleva (kouč Prostějova): „Z porážky jsme pochopitelně zklamaní, zvláště po vítězství v Pardubicích jsme se cítili nahoře. První poločas byl z naší strany dobrý, už v něm se však ukazovalo, že především Tucker má výjimečný den – a to se po přestávce projevilo. Po změně stran jsme byli pomalejší, srážely nás vlastní ztráty. Celý tým bojoval, přesto Děčín dokázal otočit skóre a my jsme znervózněli. Střely nám vypadávaly z obroučky, přestalo se dařit – a už jsme se nechytili.“