V Prostějově jsme na dvě domácí vítězství bohužel navázat nedokázali…

bk-decin-bk-prostejov-roman-valentaAriete Prostějov vs BK Děčín – 87:72 (27:18, 45:36, 67:47)
Z hráčů základní osy scházel Orlům křídelník Martin Novák. Děčínský tým se musel obejít avizovaného dua Dan Hendrych – Lukáš Linhart, které si plnilo své povinnosti za BK Horejsek Děčín při zápase 2. ligy ve Strakonicích.

Válečníci po dlouhé cestě na Hanou zažili doslova hororový začátek zápasu, který jako by trochu předeslal další vývoj. Jednoznačně horší jsme byli na obou stranách kurtu a tlak domácích vyvrcholil v polovině 5. minuty, kdy ex-děčínský Jan Tomanec zvyšoval dvěma úspěšnými šestkami na 17:4. Za tohoto stavu zřejmě děčínský celek zavelel „budíček“ a hlavně zásluhou megaproduktivního Jirky Jelínka jsme do druhého kvartálu vstupovali „jen“ s devítibodovým mankem – 27:18. I druhá čtvrtina byla trochu jako na houpačce, ale opět jsme na třináctibodové odskočení dokázali zareagovat, tentokrát šňůrou 2:10, která vrcholil košem Jakuba Kaši zkraje 18. minuty – 37:32. Do konce první půle jsme pětibodový odstup udržet nedokázali, ale stav 45:36 nám dával stále slušné naděje.

Na startu druhé půle to s naší ekipou vypadalo stále nadějně, když jsme se opět přitáhli na rozdíl pěti punktů, ale tuto „magickou“ hranici jsme prolomit nedokázali, což v této sekvenci hry Orli tvrdě potrestali. Jejich tlak vyvrcholil v samém závěru třetí periody, kdy jedinou vteřinu před sirénou skóroval David Šteffel, a touto trefou zajistil svému týmu před poslední čtvrtkou luxusní náskok dvaceti bodů – 67:47. Ve čtvrtém kvartálu si Hanáci bez větších problémů stále udržovali vedení nad patnáctibodovou hranicí. V předposlední minutě sice snižoval Honza Jiříček svým košem na 81:70, ale záhy domácí celek uklidnil dvěma trestnými hody a košem David Šteffel. Konečný výsledek 87:72 tedy vyzněl jasně pro prostějovský tým…

Prostějov – Marko, Slezák, Mrviš, Nečas, Tomanec
Děčín – Vyoral, Bažant, Stria, Kaša, Houška

Body: Talley 23 (9 získaných faulů), Mrviš 14 (trojky 2/2; dvojky 4/4), Šteffel 12 (9 doskoků), Marko 12 (5 doskoků), Nečas 11 (6 doskoků i asistencí), Tomanec 8 (5 doskoků i plusových faulů), Sehnal 4, Slezák 2, O. Peterka 1 – Jelínek 24 (7 získaných faulů), Vyoral 15 (5 doskoků a 4 asistence), Kaša 7 (6 doskoků), Tucker 7, Stria 5 (7 doskoků), Jiříček a Kroutil po 3, Bažant, Bosák, Houška a Landa po 2; střelba 3 b.: 26/5 – 23/6; střelba 2 b.: 39/24 – 39/17; TH: 37/24 – 25/20; doskoky: 36:38 (útočné 10:10); chyby: 24:30; ztráty: 12:17; týmová validita: 93:62; nejlepší hráč utkání: Dylan Talley (Prostějov).

Názory trenérů po utkání (převzato z webu Orlů):
Zbyněk Choleva (kouč Prostějova): „Většinu času jsme hráli aktivně, oproti utkání v Pardubicích byla lepší obrana, tentokrát už od první čtvrtiny. Hráli jsme týmově a utkání jsme měli pod kontrolou. Dylan Talley byl klíčovým hráčem, je silný na nohách, přestože je faulován, dá koš. Tradičně chválím vůdce Radka Nečase, k doskokům přidal 6 asistencí.“

Pavel Budínský (trenér Děčína): „Blahopřeji domácím, byli lepší, basketbalovější. Od začátku vytvářeli tlak v obraně, odřízli nás od některých kombinací a vytvořili si brzy dvouciferný náskok. Nám dnes mnoho věcí dělalo problém. Prostějov má velký útočný potenciál a dokázal toho využít. Basketbalovost dnes prokázali jen Jelínek s Vyoralem. Ostatní dnes neměli svůj den.“