Vendeta za těsnou porážku s USK se Válečníkům vydařila na výbornou!

usk-prahaKouč Děčína Pavel Budínský měl k dispozici kompletní tým. Lodivod vysokoškoláků Ken Scalabroni postrádal v sestavě pivota Dalibora Faita a křídelníka Petra Šafarčíka, naopak mezi „vyvolenou“ jedenáctkou byl poprvé po dlouhodobém zranění mládežnický reprezentant Daniel Truhlář, který však nakonec zůstal pouze na lavičce.

Pražané vstoupili do utkání velmi aktivně – po koši Aleše Chána a dvou úspěšných trestných hodech Jiřího Slavíka se dostali brzy do čtyřbodového vedení. Tento obraz hry však neměl dlouhého trvání a velmi brzy převzali iniciativu naši hráči. V polovině 6. minuty nás nejprve na rozdíl šesti punktů odpoutal po úspěšném rychlém protiútoku svým košem Luboš Stria – 14:8. Za další zhruba minutu a půl si nejprve Bobo Landa zapsal koš s faulem, následně přidal další koš – a svými pěti body v řadě nás dostal již do dvouciferného vedení – 21:10, na což hostující kormidelník zareagoval okamžitě oddechovým časem. Dvoumístné vedení jsme sice do konce úvodního kvartálu neudrželi, ale díky dvěma šestkám Tomáše Vyorala 1,5 sekundy před koncem jsme i přesto byli v pohodlném vedení 26:18.

Zkraje druhé čtvrtiny nás Sovy řádně zlobily a dokázaly stáhnout i své manko. Na konci 15. minuty prohnal síťkou trojku Viktor Cvek, snížil na 36:33 a donutil děčínskou lavičku k důraznějšímu pohovoru. Po jeho skončení jako by na kurt nastoupil úplně jiný děčínský tým. Osm z deseti děčínských bodů krátce po skončení timu měl na svědomí Luboš Stria, takže zakrátko se naše vedení vyšplhalo opět na dvoucifernou hodnotu. Od stavu 36:33 až do konce první půle jsme na hřišti jednoznačně vládli ve všech ohledech, což jen podtrhuje bodová šňůra 16:2!!! Tečku za vydařeným prvním poločasem nakonec udělal koš kapitána Jakuba Houšky, kterým uzavřel poločasové skore na 52:35.

Krátce po záhajení druhé dvacetiminutovky se naše vedení dostalo až na dvacetibodovou hranici, což zařídila dlouhá dvojka z produkce Tomáše Vyorala v závěru 22. minuty – 56:36. Borci z metropole v průběhu třetí periody dokázali svou ztrátu mírně snížit, ale větší zdramatizování jim Houška a spol. nedovolili. Hlavními bodovými tahouny děčínské družiny v závěru této čtvrtky byli Matej Venta a Honza Jiříček, i když celkově jsme v tomto utkání předvedli výborný týmový výkon! Tečku za třetí desetiminutovkou nakonec udělal dopíchnutím neúspěšné střely druhý jmenovaný borec s číslem 11 na zádech, takže do poslední čtvrtiny řádné hrací doby se šlo za stavu 73:46.

Podobný průběh zápasu pokračoval i v jeho závěrečné sekvenci. V hostujícím dresu se do statistik zapsal především Stanislav Votroubek, jenž na přelomu 33. a 34. minuty trefil dvě trojky v krátkém sledu. Efektními i efektivními akcemi se ovšem na druhé straně bavili Válečníci. Například na konci minuty 35. Pavel Bosák vtipnou přihrávkou uvolnil pod košem Jakuba Houšku, jenž se z jasné pozice nemýlil… A kouč USK si za stavu 83:54 ještě vzal oddechový čas. V samém závěru klání se na hřiště dostali i hráči širší děčínské lavičky, kteří si tak v závěru mohli přímo na hřišti vychutnat ovace téměř vyprodané arény. Po závěrečném hvizdu pak mohli Válečníci společně se svými fanoušky oslavit výhru 91:63 v posledním utkání kalendářního roku 2013…

Děčín – Vyoral, Stria, Bažant, Landa, Houška
USK – Šotnar, Mareš, Cvek, Slavík, Chán

Body: Houška 19 (8 doskoků), Landa 12 (8 doskoků – 4 útočné), Stria 12 (2 bloky; trojky 3/2; užitečnost 21), Vyoral 10 (7 doskoků a 5 získaných faulů; efektivita 18), Venta 9 (4 asistence; TH 4/4), Jiříček 8, Bažant 6, Kaša a Soukup po 5, Linhart 3, Bosák 2 (6 doskoků) – Chán 12 (5 plusových faulů), Votroubek 11 (4 bloky; trojky 8/3), Mareš 8, Cvek 7 (trojky 3/2) Slavík 7, Vocetka 6, Feštr 5 (5 asistencí i doskoků), Křivánek 3, Šotnar 2 (4 asistence), Grunt 2; střelba 3 b.: 18/9 – 24/7; střelba 2 b.: 59/26 – 37/16; TH: 15/12 – 16/10; doskoky: 51:27 (útočné 18:6)!; chyby: 21:23; ztráty: 8:11; týmová efektivita: 116:62; počet diváků: 1.120; nejlepší hráč utkání: Jakub Houška (Děčín).

Ohlasy po utkání:
Pavel Budínský (trenér Děčína): „Nejprve bych chtěl popřát celému USK, trenéru Scalabronimu a všem členům všechno nejlepší do nového roku. Chtěli jsme kalendářní rok 2013 uzavřít výhrou a měli jsme díky předchozímu střetnutí k USK velký respekt. Touha a odhodlání se prezentovat kvalitním výkonem byla cítit od začátku. Jak řekl Ken – po patnácti minutách vypadalo utkání, že se bude tahat, ale my jsme si od stavu 36:33 vytvořili dílčí náskok, který jsme dál budovali, mohli jsme držet tempo a agresivitu a určovat ráz utkání podle našich not. Všem bych chtěl poděkovat za energii a úsilí, které do toho dnes dali ve všech činnostech, které k nám patří. Výrazně jsme přeskákali soupeře – 51 doskoků, z toho 18 útočných. Skutečně dnes dělali všichni to, co měli – a výsledek je také odměnou za to, že jsme hráli poslední domácí utkání ve skvělé atmosféře. Také jsme od posledního utkání udělali velký pokrok v taktice, hráči si v některých kombinacích lépe rozumí a tým má svou vnitřní sílu. Nejdůležitější je, že jsme doma podrželi výhru. Rád bych popřál vše nejlepší, hlavně pevné zdraví do nového roku 2014 nejen celému USK, ale také všem členům BK Děčín, vedení a fanouškům.“

Ken Scalabroni (kouč USK Praha): „Hezký večer. Gratuluji trenéru Budínskému a jeho týmu k výhře. Byli dnes jasně lepším týmem. Někdy v basketbalu statistiky neodpovídají, ale ty dnešní mluví za vše. Děčín hrál svou hru, fyzickou obranu, byli fyzičtí pod košem a také odvedli skvělou práci v přechodové práci, kdy se snažili rychle dopravit míč ke koši a nám to dělalo problémy. Navíc pokud nedali, tak si míč doskočili a měli druhé šance na skórování – s tímto faktorem se těžko vyhrává. Čtyři minuty jsem se cítil mnohem lépe než teď, bylo to tuším o tři body, ale pak už byl na palubovce jen Děčín. Tudíž nyní musíme jet domů a připravit se na další utkání proti Nymburku.“

Jakub Houška (kapitán Děčína, Hráč zápasu): „Jsem moc rád, že jsme vyhráli. Takové vnitřní motto jsme jako tým měli, abychom odehráli podobné utkání jako ta dvě domácí předchozí – a myslím, že jsme dali hodně úsilí na doskok. Stálo to hodně síly, ale vyplatilo se to. Jsem moc rád, že přišlo tolik lidí – konec roku, TV přenos, ale přišla opět plná hala. Mám radost, že jsme ukázali naši formu, potvrdili to a že jsme jim připravili pěkný zážitek takto na konci roku. Věřím, že to takhle bude pokračovat i v roce 2014, čekají nás další domácí utkání, v nichž bychom chtěli hrát takto.“