Rubriky
Zprávy

Co Severočeši ušetří na energii, vezme dražší voda

voda kouhoutek_alesoRadnice velkých měst v Ústeckém kraji ponechají v novém roce poplatky na nynější výši. Za elektřinu, plyn nebo teplo od řady dodavatelů lidé dokonce ušetří. Naopak cena vody, která patří již nyní k nejdražším v zemi, pro Severočechy stoupne o 3,48 koruny na rekordních 92,46 korun.

„Cena je na samé spodní hranici toho, abychom neohrozili fungování vodohospodářského majetku a byli jsme i nadále schopni zajistit zásobování obyvatel pitnou vodou a odvádění a likvidaci komunálních odpadních vod,“ tvrdí generální ředitel Severočeské vodárenské společnosti Bronislav Špičák.
Cenu firma zvedá i přesto, že může počítat se snížením ceny elektřiny. Argumentuje však tím, že s útlumem průmyslu klesá spotřeba vody a náklady na údržbu potrubí se rozpočítávají na méně litrů.

Zatímco před lety denně každý člověk spotřeboval 150 litrů vody, dnes je to jen 80 a toto číslo dál klesá, spotřeba se podle odhadu firmy sníží příští rok o dalších 2,37 procenta. Naopak cena od roku 2008 vzrostla už o více než polovinu.

Levnější energie domácnostem ušetří tisíce korun
Naopak například ČEZ již v září ohlásil pokles cen o 20 procent, pokud si lidé tuto cenu okamžitě zafixovali na 2 roky. „Úspora se týká i zákazníků nejčastěji využívané produktové řady Comfort, kde od 1. ledna snižuje cenu kWh o 15 procent,“ řekl mluvčí společnosti Ota Schnepp.

Zlevňují i další dodavatelé energií a tepla, kterých jsou nyní desítky, a zákazníci si z nich mohou vybrat. Například více než 35 tisíc zákazníků společnosti Bohemia Energy za elektřinu ušetří 11 procent. Rodina v bytě 3+1, která elektřinou vytápí, ohřívá vodu, svítí a vaří, tak příští rok ušetří 4 600 korun.

Lidé v rodinném domku s průměrnou spotřebou 25 MWh, kteří za rok platili 72,7 tisíce korun, pak ušetří 9 tisíc korun,“ přiblížila mluvčí společnosti Alžběta Šťastná.

Ještě více může zůstat v peněženkách zákazníkům společnosti Centropol Energy, která zlevní až o 18 procent.

„Domácnost, která k vytápění užívá přímotopy, příští rok ušetří 3 100 korun, majitelé rodinného domu téměř 6 tisíc korun,“ vypočetl mluvčí společnosti Martin Jonáš. Centropol Energy dodává v Ústeckém kraji plyn a elektřinu 370 tisícům zákazníků.

Poplatky za odpad zvýší jen Louny
Nezvyšovat lidem ceny se rozhodla i většina radnic velkých měst. Stejně jako loni tak bude stát odvoz odpadků, jízdenka na městskou hromadnou dopravu, poplatek za psa i daň z nemovitostí. To platí například pro Litoměřice, Most, Žatec, Teplice, Ústí nad Labem nebo Chomutov.

„Nechceme zvyšovat zátěž obyvatel, žádné poplatky se nezvyšují. Rozdíl mezi náklady na odpady a vybranými poplatky uhradí město. V příštím roce to bude o 100 korun více, to znamená, že za každého občana zaplatí město 338 korun,“ sdělil chomutovský primátor Jan Mareš.

O něco více, přesně o 1,9 procenta, však za odvoz odpadu zaplatí obyvatelé v Lounech. Například za týdenní odvoz stodvacetilitrové popelnice o 39 korun, za kontejner o objemu 1 100 litrů je nárůst o 368 korun za rok.

„Důvodem zdražení je všeobecný růst cen, zejména nákladů na palivo,“ uvedla tajemnice radnice Renáta Čapková. Naopak pro majitele psů, kteří mají čip, připravila radnice úlevu – ročně jim poplatek za psa sníží o 100 korun.

V Děčíně zlevní jízdné na čipovou kartu
Kromě Děčína se nikde nebudou měnit ani ceny jízdného. V Děčíně pak základní jízdné placené pomocí bezkontaktní čipové karty zlevní z 16 na 15 korun a základní úseková jízdenka platná pro tři zastávky zlevní o korunu.

O dvě koruny dražší ale bude základní jízdné při platbě v hotovosti, cestující zaplatí 20 korun.

„Nově ještě připravujeme návrh snížení cen pro seniory, kterým bychom chtěli během příštího roku dát padesátiprocentní slevu,“ sdělil primátor Děčína František Pelant.

Autor: Andrea Angermannová
Zdroj: http://usti.idnes.cz/