Rubriky
Politika Zprávy

Ústecký kraj budou ve sněmovně reprezentovat poslanci šesti politických stran nebo hnutí

procentualni-zisk-hlasu-a-obsazeni-snemovny_rozhlas.czV Ústeckém kraji dali lidé v předčasných parlamentních volbách nejvíc hlasů hnutí ANO 2001, druhá skončila ČSSD a třetí komunisté. V nové sněmovně bude mít své zástupce celkem šest politických subjektů.

Za hnutí ANO 2011 se do sněmovny dostali Richard Brabec, Vlastimil Vozka, Bronislav Schwarz a Stanislav Pfléger.

Z ČSSD zasednou v poslaneckých lavicích za Ústecký kraj Marie Benešová, Jaroslav Foldyna, Jaroslav Krákora a Zuzana Kailová.

Benešová je přitom jedinou členka současné vlády v demisi, která ve volbách uspěla. Díky více než osmi tisícům preferenčních hlasů postoupila ministryně spravedlnosti z pátého, nevolitelného místa a o mandát připravila starostu Meziboří Petra Červenku.

Kroužkování zamíchalo i pořadím komunistů. Kromě jedničky kandidátky a poslankyně rozpuštěné sněmovny Gabriely Hubáčkové voliči ze šestého místa na druhé posunuli bývalého poslance Josefa Šenfelda. Třetí poslankyní za KSČM bude Hana Aulická Jírovcová.

Poslancem za TOP 09 bude Michal Kučera, Úsvit bude reprezentovat David Kádner a za ODS se do sněmovny probojoval Radim Holeček.

Autor: Jan Bachorík, Jitka Hanžlová (jhn)
Zdroj: www.rozhlas.cz/sever