Rubriky
Turisti Zprávy

Končí dočasná omezení vstupu kvůli hnízdění

výr velkýČeské Švýcarsko, 31. 7. 2013 K poslednímu červencovému dni končí v národním parku České Švýcarsko veškerá dočasná omezení vstupu, která správa parku každoročně vyhlašuje kvůli ochraně hnízdišť zvláště chráněných sokolů stěhovavých, výrů velkých a čápů černých. V širší oblasti Českého Švýcarska letos úspěšně vyhnízdilo šest sokolích párů, kteří přivedli na svět nejméně čtrnáct mláďat. Výři obsadili 15 z odhadovaných dvaceti pěti teritorií, prokázat se podařilo jedno mládě. Hnízdění čápů černých byla bohužel ve všech případech z důvodu nepřízně počasí neúspěšná.

„Letošní rok se kvůli dlouhé zimě následované dlouhodobými dešti zdaleka nemůže vyrovnat rokům předchozím, kdy především sokoli a čápi vyvedli rekordní počty mláďat,“ říká Pavel Benda, ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko, a dodává: “Nejhůře byli postiženi čápi černí, kteří svá teritoria buď vůbec neobsadili, nebo o mláďata kvůli nedostatku potravy přišli.”

Omezení vstupu do zhruba 10 hnízdních lokalit zvláště chráněných druhů ptáků správa parku každoročně vyhlašuje počátkem března. Smyslem tohoto opatření je minimalizovat rušení druhů citlivých na lidskou přítomnost a zvýšit tak šance na jejich úspěšné rozmnožování.

Zdroj: www.npcs.cz