Rubriky
Zprávy

Peníze máme, ale nesmíme ani opravit lampy, zlobí se starosta Hřenska

Hřensko po povodniStarostu Hřenska Jana Havla rozčiluje, že peníze na první škody po povodni nemůže použít na to, co obec potřebuje. Trápí ho i počasí, ve kterém neschnou domy. Odhaduje, že Hřensko se z povodně vzpamatuje až příští rok.

Peníze na prvotní náklady by už města a obce měly mít na účtech. Máte a bude to stačit?
Kraj nám poslal necelých 14 milionů korun, jsou na účtě a bylo to opravdu rychle. Rozčiluje mě ale, že použití těchto peněz je tak strašně okleštěné. Pro příklad, potřebujeme opravit veřejné osvětlení, ale z těchto peněz nemůžeme. Za peníze z prvotních nákladů lze jen vzít kabel a převěsit ho vrchem přes lampy, abychom rozsvítili provizorně. Nic víc. Teprve pak budeme kopat v zemi, ovšem až z jiných peněz. Nevím z jakých. Přitom bychom to mohli udělat rovnou. Může se tak stát, že v kase sice máme peníze na prvotní náklady, ale ani je moc nepoužijeme a budeme je muset vrátit. Z toho máme strach.

Co všechno se už v obci podařilo udělat?
Pět dní po opadnutí vody byly čisté a průjezdné silnice. Kromě pěti domů se podařilo obnovit dodávky elektřiny, nyní řešíme opravu čistírny odpadních vod, kde budou škody veliké. Lampy veřejného osvětlení jsou v háji, taky kotel ve škole a pravobřežní silnice ve vnitřním Hřensku.
Co v tuto chvíli potřebujete nejvíce?

Abychom mohli začít opravovat. Jenže nevíme, zda na obnovu majetku dostaneme peníze. Může nastat situace, že my si práce objednáme, ale stát nám na ně nedá peníze a dostaneme se do dluhů. Jsme tak ve velké nejistotě. Žádné opravy si objednat nemůžeme, dokud nám neřeknou, že nám dají peníze. A to neříkají.

Od roku 2002 Hřenskem prošlo již šest povodní. Kdy se podle vás obec z té poslední vzpamatuje a jak dlouho bude trvat vysoušení těžce zkoušených domů?

Nelze obec postavit na nohy během dvou tří měsíců. To bude trvat dlouho. Já se obávám, že některé věci budeme dodělávat až příští rok. A počasí je prapodivné, domy vůbec neschnou. Bylo horko, ale vlhko jako u moře, všechno se rosí a voda se neztrácí. Otevřeno je sice asi šest restaurací, ale ostatní nemohou, ze stropů stále kape. Než některé domy vyschnou, může to trvat i půl roku.

I ve Hřensku se objevil případ rabování. Zůstal jen jediný?
Policie už tak intenzivně jako při krizovém stavu nehlídá, to už děláme sami. Objevila se dvě vykradená auta, lidi s přívěsem, prý na železo, jsme vyhnali. Potíž je, že vnitřní Hřensko ještě nesvítí a ještě to nějaký čas bude trvat.

Obec ještě byla pod vodou, ale oblíbené hřenské soutěsky už jezdily. Jak záplavy přežily?
Obě soutěsky, Edmundova i Divoká, jezdí. Zprovoznit se nám je podařilo okamžitě vlastními silami, i když něco ještě doděláváme. Čeká nás zpevnění opěrných zdí některých přístupových cest.

Příjem ze soutěsek je velkým posílením rozpočtu obce. Chodí turisté v dostatečném počtu?
Je to mizerné. Proti loňskému roku jsou k dnešnímu dni tržby o 2,5 až 3 miliony nižší. Pokud někdo chce Hřensku pomoci, ať se k nám přijede podívat. Zatím nám ovšem počasí nepřálo. Lidé ale pomáhají, na naše povodňové konto přišlo již kolem 200 tisíc korun. Od jedné důchodkyně jako pomoc dorazil i balíček, kde byl jar, hadr, kartáč a zubní pasta. Bylo to krásné, běhal mi mráz po zádech. To mě dojalo.

Autor: Andrea Angermannová
Zdroj: http://usti.idnes.cz/