Rubriky
Zprávy

Děčínský zámek hostí 42. ročník Děčínské kotvy, šampionátu floristů

decinska kotva_alesoNa děčínském zámku je v plném proudu už 42. ročník Mistrovství České republiky floristů Děčínská kotva. Celkem 21 soutěžících z řad profesionálních květinářů i mladých studentů se snaží porotu ohromit právě svojí kyticí. Letos navíc organizátoři soutěž spojili s jedním významným Čechem.

„Uplynulo 100 let od narození pana Wichterleho, který byl unikátním vynálezcem a přinesl světu kontaktní čočky,“ vysvětluje podtitul letošního ročníku Děčínské kotvy pořadatel a ředitel děčínské Libverdy Libor Kunte. Někteří ze soutěžících ale byli během soutěže pěkně nervozní.

„Jsem trošku nerovzní, nikdy nevím, jestli to, co jsem vytvořila, porotu ohromí, ale člověk vždycky doufá, že to něčím bude zajímavé,“ prozrazuje profesionální floristka Jana Jakešová z Kuřimi u Brna. A konkurence je velká, v její kategorii seniorů je celkem 12 soutěžících.

Soutěžící floristy zpovídal reportér Jan Bachorík

DOWNLOAD (STÁHNOUT)

O něco jednodušší to mají soutěžící v kategorii juniorů, je jich devět. Veronika Linhartová z Ústí nad Labem, která studuje v děčínské Libverdě, ale přípravu nepodcenila. „To je většinou všechno vymyšlené předem,“ říká.

Soutěžící měli vytvořit svatební kytici, tajnou práci na téma Růžové brýle nebo prostorové aranžmá, které má být poctou právě Otto Wichterlemu. Letošní ročník Děčínské kotvy si ale užijí i nevidomí.

„My jsme připravili zážitkový den pro nevidomé, aby mohli vnímat krásu květin i jinými než zrakovými vjemy. Takže půjde o to, aby si rostliny mohli ohmatat, aby si k nim mohli přičichnout, aby je mohli ochutnat, aby je i slyšeli – i to je zajímavé,“ prozrazuje Libor Kunte.

Pro nevidomé bude nevšední zážitek přichystaný na zítřejší dopoledne a zámek pro ně připravil i speciální prohlídku komnat. Od pátku pak bude zámek přístupný pro širokou veřejnost, a to až do neděle.

Autor: Jan Bachorík
Zdroj: www.rozhlas.cz/sever