Rubriky
Zprávy

Žena téměř nepřežila porod v děčínské nemocnici. Teď její případ začal řešit soud.

Ústecký soud se začal zabývat případem z března roku 2009, kdy v děčínské porodnici téměř zemřela rodička z Děčína.

Případ před třemi lety doslova otřásl děčínskou veřejností. Tehdy pětatřicetiletá Anna přišla do nemocnice jako zcela zdravá žena porodit svého druhého syna. Jenomže zatímco novorozenec byl po porodu v pořádku, jeho matka začala bojovat o život.

Porod byl prováděn císařským řezem. Následně ale Anna začala masivně krvácet a její zdravotní stav se výrazně zhoršil. Mladou maminku, která tehdy v nemocnici téměř vykrvácela, poznamenala tato událost na celý život.

Po rozsáhlém krvácení totiž prožila tzv. hypoxii. Je to, jednoduše řečeno, kyslíková nedostatečnost, která poškozuje mozek. Na těle měla také rozsáhlé popáleniny od toho, jak se jí ještě v děčínské porodnici snažili zahřát podchlazené tělo.

Rodina je přesvědčena o tom, že ošetřující personál nemocnice nereagoval včas a nezabránil zhoršení zdravotního stavu.

To je také důvodem, proč případ skončil u soudu. Rodina požaduje od nemocnice náhradu za poškození zdraví pacientky. Na podnět rodiny případ také prošetřovala policie. A závěr? Dosavadní zjištění vedla k podání obžaloby na primářku gynekologického oddělení děčínské nemocnice.

„Všichni jsme si prošli nesmírně těžkým obdobím. Nejde nám o obviňování děčínské nemocnice. Pokud ale někdo konkrétní tehdy v porodnici zanedbal péči, tak ať za to nese odpovědnost,“ říká k případu nejbližší rodina.

Na začátku návratu do života byl pouze oční kontakt s rodinou, celkové ochrnutí a ztráta řeči. Se svou náročnou životní situací se Anna vyrovnává dodnes. Už ne v nemocnici, ale doma společně se svými dvěma syny, manželem a dalšími členy rodiny.

„Velmi nám záleží na tom, aby soud posoudil skutečnosti tak, jak se opravdu staly. V ruce máme také znalecké posudky, které mluví v náš prospěch. Zejména z nich máme obraz o tom, co se tehdy v děčínské porodnici odehrálo. Přesto, jak se k celé události postavila nemocnice a bohužel i její jednotliví zaměstnanci, kteří k věci měli možnost podat svědectví, věříme, že se u soudu prokáže pochybení nemocnice a tedy oprávněnost našich požadavků. Je přitom paradoxní, že na počátku to byly právě informace od zaměstnanců nemocnice, které nás vedly k prošetření celé události,“ vysvětlují nebližší rodinní příslušníci.

Soudní jednání, během kterého budou vyslechnuti právě svědci z děčínské porodnice, je u Okresního soudu v Ústí nad Labem naplánováno na 31. října. „Dotyčné osoby zde mají asi poslední možnost, jak se popasovat s vlastním svědomím a uvést o události pravdu,“ dodávají k případu příbuzní.

Zdroj: redakční pošta