Válečníci doma opět řádili a sérii tak rozsekne až pátý zápas!

V obrovském vedru nastoupily oba celky před vyprodanou arénou do zápasu ve svižném tempu, ale nervozita byla na obou socích znatelná – za skandovaného potlesku stojícího publika otevřel jako první skóre kapitán Jakub Houška, načež hosté brzy srovnali. Hluchou ofenzivní tříminutovku Orlů mezi 4. a 7. minutou využili Válečníci k získání pětibodového vedení díky trojce Strii a úspěšnému nájezdu Burkeho. Vypracované vedení však svěřenci Pavla Budínského v závěru úvodního kvartálu ztratili – na 15:15 navíc srovnával trojkou téměř z poloviny hřiště v poslední vteřině limitu na útok Venta, pro kterého to byl již třetí trojkový zářez v zápase a celkově 10. bod…

Vypadalo to, že po ztrátě vedení se Děčíňáci rychle oklepali, když účet druhé periody otevíraly koše Aliče a Jakuba Houšky, jenže následně prohnal síťkou trojku Smith a na začátku 14. minuty otáčel úspěšným nájezdem Pandula na 19:20. Následujících zhruba tři a půl minuty bylo jako z říše snů – naši hráči skvěle bránili, k tomu přidali i přesnou mušku a po šňůře 12:0! vedli v polovině 17. minuty rázem dvouciferným rozdílem – 31:20. Závěr poločasu jsme již dohráli v poklidu a do šaten si tak za potlesku fanoušků odnášeli dvanáctibodový náskok – 36:24

V první půli na děčínské straně nejpřesněji pálili Admir Alič (9 punktů) s Ellem Sandersem (7) – na straně Orlů byl nejproduktivnější personou Matej Venta, který však svých 10 bodů nasbíral již během první čtvrtky; daleko v závěsu za ním zůstali tříbodoví Dušan Pandula s Jamarem Smithem…

Po patnáctiminutové pauze nastoupili borci v bílých dresech do druhé půle velmi rozvážně a v poklidu si udržovali dvoumístný odstup; to se však pranic nelíbilo jedné ze dvou největších hvězd celé série (spolu s Ellem) Jamaru Smithovi, který během necelé minuty (ve 25.) vsítil další dvě trojky, snížil na 43:36 a donutil děčínského kormidelníka k time-outu. Po něm se začalo děčínském borcům opět dařit a v závěru minuty 28. byl na konci pohledné kombinace koš Pavla Houšky, který zvyšoval na 52:39 – a oddechový čas byl za této konstelace potřeba i na druhé straně barikády… Do konce třetí periody se hostům podařilo z manka tři bodíky umazat, takže do závěrečné desetiminutovky se vstupovalo za stavu 52:42 pro Válečníky.

V závěrečné čtvrtce za mohutné podpory skvělých děčínských tifosi hra našeho celku doslova vzkvétala pod taktovkou dirigenta Ella Sanderse, který dalším famózním výkonem vyburcoval celý tým! Ve 33. minutě vsítil nejprve trojku Pavel Houška – 55:42, aby o dvě minuty nato Míra Soukup přihrál mezi obránci Tomáši Pomikálkovi, který svým oblíbeným dunkem zvýšil na 59:46 a rozzlobený kouč Choleva si okamžitě vyžádal další time. Výborně hrající děčínská ekipa však ani po jeho skončení nepřipustila žádné drama a definitivně zřejmě srazily hosty do kolen tři úspěšné šestky Luba Strii po faulu Bratčenkova, kterými na konci 38. minuty upravoval na 69:56. V závěru sice Hanáci stáhli manko pod dvouciferný rozdíl (na který se však nakonec skóre opět vyšplhalo), ale prohře 66:76 již zabránit nedokázali… Další nádherný zápas před „plným domem“ tedy Válečníci zvládli – a nyní před sebou mají další výzvu. Pokud uspějí v pátém semifinálovém špílu na Hané, dostanou se poprvé ve své historii do finále nejvyšší soutěže! Šance je tedy velká, ale bude to lítý boj!

Základní sestavy:
Děčín – Sanders, Stria, Pomikálek, J. Houška, P. Houška
Prostějov – Venta, Smith, Pandula, Peterson, Nicholson

Statistické údaje:
Střelci: Sanders 15 (+ 5 asistencí), Soukup 12 (+ 7 doskoků – z toho 6! útočných a 5 získaných faulů), Alič 10, Burke 9 (+ 7 doskoků), P. Houška 9 (+ 10 doskoků a 3 bloky), Stria 8 (+ 6 získaných faulů), Pomikálek 7 (+ 5 získaných faulů), J. Houška 6 – Smith 20 (+ 6 získaných faulů a 4 asistence; trojky 7/4), Venta 16, Peterson 10, Pandula 7 (+ 6 získaných faulů), Bohačík 6, Cadri-Nicholson 2 (+ 9 doskoků, ale střelba z pole 9/0!), Švrdlík a Slezák po 2, Bratčenkov 1; střelba 2 b.: 52/23 – 48/15; střelba 3 b.: 17/4 – 30/9; TH: 29/18 – 17/9; doskoky: 51:38 (útočné 13:10); chyby: 22:27; ztráty: 16:8; týmová validita: 88:52; počet diváků: 1200 (vyprodáno!); nejlepší hráč utkání: Miroslav Soukup (Děčín).

Názory trenérů po utkání:
Pavel Budínský (kouč Děčína): „Děkuji za gratulaci. Dneska to bylo urputné a bojovné utkání v pekelné atmosféře. Pochopitelně, čím se zápasy blíží ke konci, tím ten tlak a atmosféra začíná houstnout a oba týmy si uvědomují, v jaké situaci jsou. Já bych chtěl poděkovat svým hráčům za to, že jsme do toho šli dnes s takovým odhodláním, protože ta porážka v Prostějově by s námi mohla udělat to, že bychom byli skleslí, ale my jsme se z toho rychle oklepali a řekli si, že můžeme vybojovat s Prostějovem ještě další zápas – a to se podařilo. V zápase byla spousta fyzických kontaktů, hodně soubojů, zajímavých akcí, úžasných reakcí publika – řekl bych, že to byla nejkrásnější atmosféra letos. Nevím, jestli ještě letos dostaneme nějaký zápas do Děčína, ale jsem moc rád za kluky. Je to 2:2 a rozhodne pátý zápas, což bude vyvrcholení této série a jsem rád, že jsme stále ve hře. I když budeme hrát venku, tak si myslím, že máme – třebaže i menší – šanci – a o ní se popereme.“

Zbyněk Choleva (kouč Prostějova): „Já gratuluju domácím, dneska byli lepším týmem od začátku do konce. Hráli velmi dobrou agresivní obranu, my jsme se nedostávali do střel a když, tak to byly střely z vynucení, tak šlo procento dolů. Pak jsme se ani nedostávali do pozic. Pod košem jsme také zahodili spoustu zdánlivě jednoduchých pozic, ale bylo to přes tvrdou obranu. My jsme se tudíž nedostali do tempa a jakmile nám Děčín odskočil a byl v pohodě, tak už to bylo hodně těžké. Dokonce nás i přeskákal. My na konci zkoušeli trochu vabank a mírně jsme skóre zkorigovali, ale stejně se to nepodařilo. Jak říkám, dneska gratuluju Děčínu, zasloužil si vyrovnat.“