Klíče k vítězství byly týmový výkon a X faktor Ell Sanders!

Oba celky nastoupily do Zápasu 2 ve stejných sestavách jako v úvodním klání – děčínský celek byl kompletní, kdežto hostující ekipa byla oslabena o kapitána Jaroslava Prášila.

Válečníci vstoupili do utkání naprosto grandiózně a před ve švech praskající arénou trefovali zařízení jako na běžícím pásu – výsledkem skvělého nástupu byla série 12:0!, kterou korunoval v polovině 6. minuty „and onem“ Dwight Burke. První orlí bodový příspěvek přišel na řadu až ke konci téže minuty z rukou Venty… Děčínský tlak se sice hostům podařilo v závěru úvodního kvartálu utlumit, ale v 8. minutě zmírnil stupňující se euforii hostů trojkou Luboš Stria (15:5) a pohodlný bodový odstup jsme si udrželi až do konce této desetiminutovky, po které platil stav 19:10 pro náš celek.

Úvod druhé periody nás zastihl v úplně opačném rozpoložení než v dějství prvním. Hanáci výrazně zlepšili produktivitu a výsledkem jejich vzepětí bylo snížení na 27:21 v 15. minutě, které měl na svědomí hlavně čtyřmi body v řadě Nicholson – a děčínský kouč zareagoval na nastalou situaci oddechovým časem. O necelou minutu později však bylo ještě hůř, když pod košem zůstal zapomenutý Peterson a snížil na rozdíl pouhých dvou bodíků – 27:25. Skvělí fanoušci ovšem své miláčky začali burcovat a ti se jim odvděčili, když opět navýšili své vedení – v polovině 19. minuty zakončil rychlý protiútok dunkem Míra Soukup (33:26). Poslední slovo v úvodní půli však ale měli přeci jen Orli, když poločas na 36:32 uzavíral dvěma šestkami křídelník Pavel Slezák.
Po prvním poločase nebyl ani jedné straně borec, který by nasázel dvouciferný počet bodů. Válečníci měli ve svém středu především produktivní trio Luboš Stria (8 punktů) a po pěti zaznamenali Dwight Burke a Ell Sanders – v týmu Orlů vynikali především Jaromír Bohačík (7 bodů) následovaný dvojicí šestibodových Cadri-Nicholsonem a Pavlem Slezákem.

Po návratu ze šaten se jako „utržený ze řetězu“ zdál rychlonohý Jamar Smith, který nejprve trojkou a následně zakončeným protiútokem strhnul vedení na stranu svého celku (36:37). Z dalšího děčínského ofenzivního manévru opět skóre zvrátil kapitán Jakub Houška, ale od tohoto okamžiku se skóre hnulo doslova „šnečím tempem“ – na to jako by se nemohli dívat Pavel Houška s Admirem Aličem, když první jmenovaný pěti body a druhý jednou šestkou zvyšovali na 45:40 – tento stav platil ve 27. minutě. Bláznivý závěr třetí desetiminutovky zvládli na jedničku hosté, kteří si díky šňůře 8:2 přenesli do závěrečné čtvrtky nejtěsnější možné vedení – skóre 47:48 dávalo děčínským tifosi naději, ale zároveň mírnou obavu z důležitosti souboje o možném bytí a nebytí…

…a opět skvělý Smith nám ukázal, že to budeme mít při cestě za srovnáním série velmi těžké – ve 33. minutě zvyšoval na 47:52. Hostitelé si na první bodový příspěvek ve čtvrtém kvartálu museli počkat až do poloviny 34. minuty, kdy se zpoza perimetru prosadil nejlepší plejer utkání Ell Sanders a snížil na 50:52. I následné minuty patřily děčínské ikoně, která dalšími pěti body v řadě srovnávala na konci 35. minuty košem s faulem na 55:55. A poslední pětiminutovka se stala soubojem muže proti muži: na jedné straně stál dirigent Sanders, na opačné straně barikády pak kanonýr Smith. Prvně jmenovaný 2:07 před koncem dvěma trestnými hody nejprve otočil (65:64) a z následného rychlého protiútoku udeřil trojkou Luboš Stria (68:64), což nenechalo chladným kormidelníka Orlů Zbyňka Cholevu a ten si své svěřence zavolal na time-out… Ten ale nepřinesl kýžený efekt a naopak Děčíňáci zřejmě definitivně zlomili odpor Orlů; nejprve se z pole trefil opět Ell a když skvěle sehraný protiútok po ose Alič – Burke – Pavel Houška zakončil posledně jmenovaný smečí na 72:64, děčínská hala byla ve varu! Hosté se sice v závěru snažili, seč mohli, ale manko se jim již podařilo pouze zmírnit – a po vítězství 78:74 se tak série za stavu 1:1 vrací opět na Hanou, kde se oba soupeři v úterý střetnou o druhý bod – možná klíčový pro vývoj celé série…

Děčín – Sanders, Stria, Alič, Jakub Houška, Pavel Houška
Prostějov – Venta, Smith, Pandula, Peterson, Nicholson

Statistické údaje:
Střelci: Sanders 22 (+ 6 doskoků, 4 asistence a 9 získaných faulů; užitečnost 29), P. Houška 13 (+ 8 doskoků a 5 získaných faulů), Stria 13 (trojky 4/3), Burke 10, Alič 6, J. Houška 4 (+ 2 bloky), Soukup a Pomikálek po 3, Boyer a Landa po 2 – Smith 28 (trojky 8/5, ale i 5 ztrát), Slezák 11, Nicholson 8 (+ 12 doskoků a 3 bloky), Pandula a Bohačík po 7, Peterson 6 (+ 9 doskoků, 4 asistence a 5 získaných faulů), Venta 4, Švrdlík 3; střelba 2 b.: 42/18 – 50/23; střelba 3 b.: 15/6 – 17/6; TH: 36/24 – 16/10; doskoky: 35:34 (útočné 6:10); chyby: 21:28; ztráty: 11:16; týmová validita: 86:60; počet diváků: 1130; nejlepší hráč zápasu: Levell Sanders (Děčín).

Pavel Budínský (kouč Děčína): „Já navážu na Zbyňka. Dneska to byl vynikající zápas. Kdo dnes přišel do děčínské haly, tak viděl změnu našeho projevu. Jak výsledek, tak hra z prvního utkání nás donutila nastoupit s jinou koncentrací a energií. Od začátku jsme si budovali mírný náskok, ale Prostějov dokazuje, jak kvalitním týmem je. Má spoustu hráčských individualit a při naší slabší úspěšnosti z trestných hodů, kdy jsme mohli některé fauly lépe trestat nebo když se nám míč v několika situacích vykroutil z obroučky, tak se nám přiblížil a v druhém poločase šel i přes nás. My jsme však nesložili zbraně, opět byla fantastická kulisa. V závěru to byl minisouboj dvou hráčů – Smithe a Sanderse. Musím říct, že to bylo opravdu pokoukání. My jsme nebyli schopní zastavit Smithe, který byl skvělý. A Ell zase ukázal své rutinérství. Šlo to až do posledních dvou minut – a jak říkal Zbyněk, tak tam netrefili dvě střely, ale také si myslím, že nám pomohly dvě ztráty, kdy jsme zdvojili Smithe a donutili ho, aby někam přihrál, a tam jsme dvakrát získali míč. Jak jsme se dostali do dvoubodového vedení, tak bylo jasné, že pokud budeme proměňovat trestné hody, tak už výhru udržíme. Zvládli jsme to, je to 1:1. Chtěli jsme hlavně pro naše fanoušky, aby se ještě minimálně jedno utkání hrálo u nás. A to je právě největší odměna pro kluky, protože dneska si hrábli na dno a bojovali, seč jim síly stačily.“

Zbyněk Choleva (kouč Prostějova): „Gratuluju domácím. Sérii srovnali na 1:1. Určitě byli lepší na začátku, my jsme se dlouho probouzeli, a to nás asi stálo jakýsi klid. Nedařilo se nám střelecky tak jako v prvním zápase, a to nás trápilo. Ve druhé půlce jsme se zvedli, ale stejně jsme neuhlídali Sanderse. Přesto byl zápas vyrovnaný až do konce, kde jsme měli dvě šance, když jsme ještě vedli – Peterson byl volný na trojce a nedal, Venta byl úplně sám na trojce a také nedal. Možná rozhodlo právě toto, ale každopádně bojovnost Děčína a to, jak šli za vítězstvím od začátku, si asi zasloužilo vyhrát.“