Rubriky
Zprávy

Děčín vymění osvětlení mostu, zakázku prověřovala policie

Magistrát v Děčíně vypsal veřejnou zakázku na výměnu osvětlení Tyršova mostu. Policie ji prověřovala kvůli možnému pletichaření soutěžících firem. Kvůli tomuto případu nakonec děčínský primátor upravil systém podávání soutěžních nabídek tak, aby k nim mělo přístup co nejméně lidí.

Firmy mohly podávat nabídky do 4. května. Na primátora Děčína Františka Pelanta se však obrátil muž, podle něhož měl podnikatel z oboru světelné reklamy odnést na magistrát nabídky dvou konkurenčních firem a nabídky zmanipulovat tak, aby vyhrála místní firma.

Pelant se proto kvůli tomuto oznámení obrátil na policii. Ta případ nakonec odložila. „Věc jsme prověřovali pro podezření pro sjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Policie nenašla nic, co by nasvědčovalo tomu, že byl spáchán trestný čin,“ uvedl policejní mluvčí Vojtěch Haňka.

Primátor na úřadu mezitím rozjel vlastní vyšetřování. „Chtěl jsem se ujistit, zda do toho není napojený někdo z magistrátu. To se nepotvrdilo,“ vysvětlil Pelant.

Primátor dodal, že firmy, které byly nařčeny z pletichaření, se do výběrového řízení vůbec nepřihlásily. Aby se do budoucna zamezilo podobným případům, rozhodl se primátor pozměnit systém přijímání nabídek.

Staré osvětlení mostu je poruchové
„V systému se objevila skulinka. Přijaté obálky s nabídkami se proto nově nebudou odesílat dál na odbor, ale zůstanou na podatelně až do skončení odevzdávání nabídek. Během podávání nabídek k nim tak bude mít přístup co nejméně lidí,“ říká primátor. Doplnil, že nové nařízení se týká všech zakázek z odboru rozvoje.

Osvětlení na Tyršově mostě v Děčíně dosluhuje, magistrát proto vypsal zakázku na jeho kompletní výměnu. Zakázka za 377 tisíc korun bez DPH počítá s výměnou všech LED světel a osmi set metrů kabelů.

„Stávající osazení odchází. Je tam hodně poruch, proto jsme se rozhodli pro kompletní generálku,“ uvedl Pelant. Došlé nabídky se budou posuzovat tento týden.

Autor: oks
Zdroj: http://usti.idnes.cz/