Rubriky
Politika Zprávy

Případ Romů, kteří zbili v srpnu v Rumburku mladíky, míří k soudu

Srpnový útok sedmi Romů, kteří zbili po cestě z diskotéky v Rumburku šestici mladíků, míří k soudu. Státní zastupitelství pošle soudcům hotovou obžalobu v příštích týdnech. Krátce po incidentu vyslala policie do Šluknovského výběžku 50 policistů ze speciální pořádkové jednotky.

Incident se odehrál v neděli 21. srpna kolem páté hodiny ráno v Pražské ulici. Ze zavírající diskotéky Hvězda vyšla dvacítka Romů, před níž se ze strachu schovala do přilehlého vchodu jednoho z domů skupinka šesti mladíků.

Aby se dostali dovnitř, útočníci rozbili dveře. Tři z nich vtrhli do domu a mladíky zmlátili teleskopickými obušky. Jeden napadený poté skončil se zlomeninami v nemocnici. Podle svědků zazněly nadávky jako kupříkladu „svině český“.

Dva z hlavních útočníků zadrželi policisté téhož dne večer, třetí, po němž vyhlásili celostátní pátrání, se sám policii přihlásil v Holicích na Pardubicku. Trojice putovala do vazby, zbylé čtyři lidi kriminalisté vyšetřovali na svobodě.

Podle náměstkyně krajského státního zástupce Lenky Bradáčové se věk útočníků pohybuje od 17 do 25 let, pět jich pochází z Rumburku, zbylí jsou ze Šluknova a Jiříkova. „Mezi obviněnými jsou čtyři mladistvé osoby,“ uvedla Bradáčová.

Policie tři aktéry původně obvinila kromě poškození cizí věci a výtržnictví z těžkého ublížení na zdraví. Během vyšetřování incidentu se nicméně čin překlasifikoval na ublížení na zdraví, přitěžující rasová pohnutka z obvinění nevypadla.

Rozhodovat bude soud v Děčíně
Za zmírněním právní kvalifikace podle Bradáčové stály výstupy ze znaleckých posudků, které posuzovaly rozsah zranění u napadených mladíků. Státní zástupkyně rovněž dodala, že trio agresorů už bylo z vazby propuštěno.

Vůdčím útočníkům z celé bitky hrozí jeden až pět let vězení, Rom z Jiříkova, vzhledem k tomu, že mu ještě není 18 let, může být odsouzený k poloviční sazbě. Čtyři další pachatelé čelí obvinění z výtržnictví a poškození cizí věci, tři z nich jsou mladiství.

„Vzhledem ke zmírnění právní kvalifikace bude žalobu podávat státní zastupitelství v Děčíně, nikoliv krajské,“ přiblížila Bradáčová s tím, že se tak stane v nejbližších týdnech.
Rumburská rvačka se odehrála dva týdny po mačetovém útoku v herně v nedalekém Novém Boru. Několik dní poté kvůli obavám z bezpečnosti poslala policie na Šluknovsko 50 policistů z pořádkové jednotky.
Kvůli přetrvávajícím sociálním problémům, které vedly místní obyvatele k pořádání demonstrací, vzniká na severu Čech speciální pořádková jednotka o 170 mužích. Sídlit bude v Teplicích.

oks
Zdroj: http://usti.idnes.cz/clanek.aspx?c=A120201_122248_usti-zpravy_oks