Rubriky
Zprávy

Bynovské setkání s těmi nejstaršími

Policisté navštívili v úterý 21. února dům s pečovatelskou službou v Bynově

Vzhledem ke skutečnosti, že se lidé v důchodovém věku čím dál častěji stávají terčem různých podvodů a podomních obchodů, rozhodla se děčínská policie oslovit všechny organizace, sdružující seniory a nabídnout jim pásmo besed. Nejčastějším obsahem samotných přednášek bývá ochrana majetku, účinné rady a možnosti, jak se bránit falešným opravářům, všemožným podvodníkům a podomním prodejcům, jež nabízejí zaručeně ty nejlepší služby a přitom důvěřivého člověka naopak svádějí jen k dalšímu trápení. Jelikož se objevují nové a nové finty, které se objevují v repertoáru hlavních aktérů, přistoupila děčínská policie k aktivní obraně proti nevítaným hostům, jež si zpravidla vybírají za oběti právě ty nejslabší…
Úterní beseda jednadvacátého února letošního roku v Domě s pečovatelskou službou v děčínském Bynově odstartovala celé pásmo besed pro seniory. Senioři v celém děčínském regionu se tak dovědí, jak se účinně chránit proti nezvaným hostům a všemožným podvodníkům, jak si chránit svůj majetek i své zdraví, jak se vyhnout násilí nebo napadení v tmavé uličce. Co dělat v případě, že mi zloděj odcizil peněženku i s doklady, jak postupovat v momentě, kdy mi za dveřmi stojí vlezlý prodejce, se kterým nechci jednat, ale on mé přání nerespektuje. Na koho se obrátit, když za mými dveřmi stojí „plynař“, ačkoliv jsem si ho neobjednal …
Pro zvýšení vlastního bezpečí byla většina přítomných navíc obdarována alarmy, které jsou výborným pomocníkem při napadení cizím útočníkem, ale pomáhají i ve chvílích, kdy se jeho majiteli udělá zle a není schopen si přivolat jiným způsobem pomoc, než pronikavým vřískotem tohoto šikovného aparátku.

Současně přidávám několik užitečných rad na závěr:
– Zamykejte vstupní dveře a zavírejte okna vždy, když opouštíte domácnost, i když jdete třeba jen na chvíli k sousedce nebo na krátký nákup. Pootevřená balkónová okna nebo větrací okénka jsou pro zloděje – bytaře velkým lákadlem. Venkovní, bytové i balkónové dveře v noci zamykejte, i když jste doma.
– Bezpečnost bytu zvýšíte instalací bezpečnostních dveří nebo různých mechanických zábranných prostředků jako jsou např. bezpečnostní štít a profilová cylindrická vložka, vrchní přídavný zámek, příčná a celoplošná dveřní závora, pojistka dveřních závěsů jako zábrana proti vysazení dveří.
– Podvodníci využívají různé záminky a lsti, aby se dostali k vašim penězům. Chtějí vniknout do vašeho bytua pokud z vás nevylákají peníze přímo, ovládají řadu způsobů jak vás okrást.
– Nedůvěřujte neznámým lidem, nikoho cizího nevpouštějte do svého bytu.
– Nikdy hned neotvírejte dveře, nevíte-li, kdo je za nimi.
– Pořiďte si panoramatické kukátko, které vám umožní dobře si návštěvníka prohlédnout, Instalujte si na dveře bezpečnostní řetízek, který udrží dveře jen pootevřené. Některé věci tak můžete vyřídit bezpečněji.
– Zvoní-li opravář, pracovník úřadu či jiných služeb (odečet plynu apod.) nechte si předložit jeho služební průkaz, nebo ještě lépe zavolejte na úřad nebo instituci, na kterou se pracovník odvolává. V případě jakýchkoliv pochybností trvejte na tom, že o nabízenou službu nestojíte.
– Nepodléhejte lákavé vidině snadného zbohatnutí. Podomní nabídky výher v loterii nebo výhodných koupí odmítejte – v naprosté většině jde o podvod.
– Udržujte dobré vztahy se sousedy v domě. Napište si jejich telefonní čísla, v případě potřeby bývá jejich pomoc nejrychlejší.
– Důležitá telefonní čísla (policie, lékař, hasiči aj.) mějte viditelně blízko telefonu, abyste mohli co nejrychleji přivolat pomoc.
– Nepodvolujte se nátlaku ze strany rodinných příslušníků, natož cizích lidí, k podpisu závažných dokumentů např. k převedení bytu, domu nebo chaty nebo poskytnutí peněžních půjček. Vše si v klidu a pečlivě promyslete.
– Závažná rozhodnutí o vašem majetku konzultujte s právníkem, nechte si poradit od dalších věrohodných osob. Většina institucí a nevládních organizací, která poskytuje pomoc seniorům, nabízí i bezplatnou právní poradnu.
– Peníze, doklady i klíče noste v příruční uzavřené tašce nebo kabelce vždy odděleně. Berte si jen tolik peněz, kolik skutečně potřebujete.
– Peněženku uložte na dno nebo do spodní části kabelky nebo nákupní tašky.
– Kabelku nebo tašku přes rameno nenechávejte viset na zádech, ale mějte ji stále na očích a chraňte ji rukama na boku nebo na břiše.
– Kabelku nebo tašku nepokládejte v obchodech na police a nenechávejte ji v nákupním vozíku. Nikdy ji neodkládejte s oděvem v šatně kina, divadla, restaurace, ani v čekárně u lékaře či na úřadech.
– Vyhýbejte se návalům mnoha lidí, tlačenice nahrává zlodějům a okradení může proběhnout bez povšimnutí.
– Čtete-li si v dopravním prostředku MHD, mějte své příruční zavazadlo pořád pod kontrolou.
– Ve vlaku si vybírejte kupé, kde už sedí další cestující a nenechávejte svá zavazadla bez dozoru.
– Při výběru peněz z bankomatu si hlídejte soukromí. Dávejte pozor, jestli vás někdo nesleduje příliš zblízka. Vybírání z bankomatů uvnitř bank či spořitelen je spolehlivější. Na ulici vybírejte peníze za asistence někoho, koho znáte a důvěřujete mu.
– Nikdy se před nikým nechlubte svými úsporami nebo cennostmi, nepůjčujte cizím lidem peníze, neplaťte žádné zálohy podomním prodejcům.

V případě zájmu o besedu či jakýchkoliv dotazů, se na nás můžete obracet prostřednictvím níže uvedených kontaktů.

nprap. Petra Trypesová
prevence kriminality
Preventivně informační skupina Děčín