Rubriky
Zprávy

Nová část D8 u Bílinky se do Vánoc neotevře. Chybí povolení pro most.

Slibované zprovoznění 3,3 kilometru dlouhého úseku dálnice D8 z Lovosic do Bílinky se odkládá. Ředitelství silnic a dálnic oznámilo, že avizované otevření nové části dálnice 21. prosince nestihne. Čeká kvůli úpravám na mostu Vchynice na vydání dodatečného stavebního povolení.

„K potřebě změny stavebního povolení se přistoupilo z důvodu technických změn na mostě. Nejzásadnější změnou je rozdělení jedné nosné konstrukce mostu sloužící pro oba dálniční směry na dvě samostatné konstrukce,“ uvedla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Nina Ledvinová.

O povolení ŘSD požádalo ministerstvo dopravy 1. prosince, podle Ledvinové potrvá několik týdnů, než úředníci rozhodnou. A poté poběží třicetidenní lhůta na odvolání. I proto termín otevření nového úseku D8 nechtěla mluvčí konkretizovat, ale je jasné, že letos se to nestihne.

Na další tři kilometry dálnice čekají nejen obyvatelé přilehlých obcí, kterým hustá doprava na objízdných trasách znepříjemňuje život, ale i řidiči, kteří se kvůli stavebním pracím na dálnici dostávali na navazující silnici I/8 na Teplice přes složitý systém kruhových objezdů. Na nich často docházelo k dopravním nehodám.

Zpoždění otevření dálničního úseku z Lovosic do Bílinky také zapříčinilo pozdní vydání potřebných povolení. Namísto předpokládaného konce srpna nabylo právní moci poslední z nich až 4. listopadu.
„Ve zbývajícím krátkém časovém úseku se pak již nepodařilo předpokládaný termín zprovoznění úseku v roce 2011 splnit,“ dodala Ledvinová.

ŘSD chce nový úsek D8 otevřít v tzv. předčasném užívání. „V tuto chvíli jde již jen o administrativní záležitost. Ovšem bez ní dálnici nezprovozníme,“ řekl Jiří Mayer z ŘSD. Celá dálnice D8 přes České středohoří by podle stavařů mohla být hotová v červenci 2014.

Zdroj: http://usti.idnes.cz/nova-cast-d8-u-bilinky-se-do-vanoc-neotevre-chybi-povoleni-pro-most-1cl-/usti-zpravy.aspx?c=A111213_1700588_usti-zpravy_oks