Ostravu jsme udolali po velmi tuhém boji a nadále držíme domácí neporazitelnost!

Naši hráči vstoupili do důležitého boje o skupinu A1 (poprvé také bez odcházejícho Antonína Pištěckého, ale už s uzdraveným pivotem Pavlem Houškou) velmi dobře, a i když se zkraje zápasu skóre měnilo pomalým tempem, na přelomu 4. a 5. minuty po koši Pavla Houšky a trojce Aliče si za stavu 7:2 vzal Dušan Medvecký brzy první time-out. Ani po něm se ale obraz hry příliš nezměnil, Děčané měli i v dalším průběhu hru jasně pod kontrolou a v polovině 9. minuty zvyšoval Boyer trojkou na 19:10. Hlavně zásluhou ofenzivní údernosti dvojice Boyer – Alič (druhý jmenovaný dal za první kvartál 12! bodů) na konci první desetiminutovky svítilo po tomto úseku hry na světelné tabuli skóre 23:12.

Jak dobře Děčané úvodní čtvrtku začali, o to hůře vstoupili do té následující. Naši basketbalisté se utápěli v nepřesnostech a toho hosté využili – na konci 13. minuty snížil Stehlík střelou z pole na 27:24 a o necelé tři minuty déle bylo dokonce po rázné smeči Hughese srovnáno – 30:30. Víc už ale naštěstí borci v bílých dresech Nové huti nedovolili, začali se lépe prosazovat a rázem po dopichu Williamse a trojce Strii bylo v ČEZ Sportcentru hned veseleji – stav byl 35:30. Ač se hosté snažili sebevíc děčínský náskok smazat, téměř přesně s klaksonem jim starý lišák Ell přibalil na cestu do kabiny dalekonosnou trojku, po které platilo poločasové skóre 43:38.

Lodivod Ostravy Dušan Medvecký své svěřence v kabině držel jen velmi krátkou dobu, zato na straně domácích byla debata o poznání delší. Možná trochu paradoxně právě kratší porada hostům přišla k duhu a ihned po zahájení druhé půle Manousos čtyřmi body v řadě opět snížil na jediný bod – 43:42. Vypadalo to, že se ale Děčané z tlaku svého soupeře vymaní, a to když na začátku 24. minuty zvýšil po nájezdu Stria na 49:42…Zdání však bohužel klamalo: dvouminutovka mezi 25. a 26. minutou byla totiž pouze „one-man show“ v podání Rileyho Luettgerodta a hlavně díky jeho devíti bodům v řadě se hostům podařilo otočit; když se k němu navíc přidali ještě i jeho spoluhráči, nemohlo z toho vyplynout nic jiného než stav 51:57 v polovině 27. minuty po koši Aleksejevse. Do konce třetí desetiminutovky však Děčané hosty do možná rozhodujícího trháku nepustili a naopak dokázali korigovat průběžný stav na 60:61…

…a stejně dobře jsme vstoupili i do rozhodující čtvrtky! Ve 32. minutě po samostatné akci otáčel Stria na 64:63. Číž a spol. sice i nadále kousali, přesto si Děčané mírné vedení neustále udržovali; na přelomu 35. a 36. minuty udělal Luboš Stria z obránců Nové huti statisty a po jeho nájezdu si za stavu 72:67 vzal ostravský trenér další oddechový čas. Své hráče v něm upozorňoval, aby příliš nepálili zpoza perimetru a více hledali volné spoluhráče ve vymezeném území. Ti však jeho rady neuposlechli a několikrát cíl za trojkou minuli, většinou z nepřipravených pozic a uspěchaných střel. Zato naši hráči si právě díky této činnosti zajistili zřejmě rozhodující náskok – nejprve se za tři trefil na začátku 37. minuty Boyer (77:69) a skoro na minutu přesně ho napodobil nejlepší střelec celého zápasu Alič (80:71). V úplném závěru už si naši hráči vedení v poklidu pohlídali a letos i podruhé dokázali Ostravu porazit, tentokráte poměrem 82:74.

Statistické údaje v kostce:
Body: Alič 21 (trojky 3/5; validita 26), Stria 15, Boyer 12 (+ 8 asistencí), P. Houška 11 (+ 7 doskoků a 2 bloky), Sanders 8, Pomikálek 6 (+ 6 doskoků), Williams 6, J. Houška 3 (+ 13 doskoků, z toho 7! útočných a 2 bloky) – Luettgerodt 15, Manousos 13 (+ 12 doskoků -> double-double), Hughes 10, Duncan 9 (+ 6 asistencí), Zbránek 9, Stuchlý 8 (+ 4 získané fauly), Stehlík 6, Aleksejevs 4; Číž 0 (ale 5 asistencí); střelba 3 b.: 24/8 – 10/2; střelba 2 b.: 50/23 – 49/28; TH:15/12 – 20/12; doskoky: 38:35 (útočné 12:6); chyby: 16:18; počet diváků: 800; nejlepší hráč utkání: John Boyer (Děčín).

Základní sestavy: Děčín – Sanders, Stria, Alič, J. Houška, Williams
Ostrava – Duncan, Stuchlý, Luettgerodt, Aleksejevs, Hughes

Pozápasové názory:
Dušan Medvecký (trenér Ostravy):
 „Gratulace Děčínu k vítězství. My jsme vcelku špatně začali s tím, že po prostřídání některých hráčů, kteří nebránili podle mých představ, jsme se vrátili do poločasu do zápasu. Začali jsme o hodně líp bránit, začali jsme hrát i rychlé protiútoky, jak máme a šli jsme přes Děčín. V poslední čtvrtině hrál Děčín s menší sestavou, tomu jsme se museli přizpůsobit, při time-outu byl jasný pokyn dát míč pod koš nebo hrát akce na low-post a my jsme potom vystřelili asi pět trojek. Tam bych viděl největší problém a tam jsme podle mne prohráli zápas.“

Pavel Budínský (trenér Děčína): „Děkuji za gratulaci. Řekl bych, že to bylo kvalitní utkání, protože Ostrava předvedla velmi dobrý výkon. Myslím si, že to byl test naší mentální odolnosti, neboť dosud jsme většinu našich utkání vyhrávali dvouciferným rozdílem. Nedávali jsme některé střely, což nás trochu trápí, když nejsme dostatečně produktivní. Zatímco Ostrava měla úspěšnost střelby z pole 51%, my 42%. Tím pádem šla v jednu chvíli i přes nás, ale tím spíš chci pochválit svůj tým za to, že jsme zabojovali, psychicky jsme to nezabalili, spíš nás to nastartovalo. Vrátili jsme se do zápasu a jak říkal Dušan, chtěl jsem pak hrát s menší sestavou, aby se víc otevřel prostor. Admir Alič je schopen hrát víc jeden na jednoho z oblasti high-post. A i tím, že jsme na konci trefili dvě trojky, tak jsme získali klid a situaci už zkontrolovali.“

Jakub Houška (kapitán Děčína): „Jsem rád, že jsme vyhráli. Myslím, že i do televize to bylo kvalitní utkání. Nás se nedařilo optimálně střelecky, ale důležité je, že jsme zabojovali a hodně moc jsme chtěli vyhrát. Pro nás to byl zatím nejtěžší zápas doma, s nejmenším bodovým rozdílem, a proto jsem rád, že jsme ho dovedli do vítězného konce.“