Rubriky
Zprávy

Dům v centru Děčína prodal ČEZ za 4 miliony, mohl získat dvakrát tolik

Energetický gigant ČEZ prodal narychlo rozlehlou budovu v centru Děčína za 4,2 milionu korun. A to i přesto, že se hlásil zájemce ochotný zaplatit mnohem více. Hodnotu domu s tělocvičnou, saunou, bazénem a vybavenými kancelářemi přitom realitky odhadují nejméně na 10 milionů.

Dům v ulici Na Skřivance přestali energetici využívat od letošního července. „Objekt byl dlouhodobě výrazně prodělečný, proto bylo rozhodnuto o jeho prodeji,“ uvedl Ota Schnepp, mluvčí Skupiny ČEZ pro Severní Čechy. Zarážející je ovšem cena a hlavně způsob, jakým ji nabídla k prodeji.
„Částka 3,9 milionu korun mě zarazila, je směšně nízká. Hodnotu nemovitosti, v níž je tělocvična, sauna, bazén s trenažérem na veslování a vybavené kanceláře, odhaduji podle svých zkušeností na více než 10 milionů, možná až k 15 milionům,“ říká Martin Tonder z děčínské realitní společnosti Vesta, jenž na trhu s nemovitostmi podniká už 18 let.

S jeho názorem souhlasí i další realitky. „Cena tohoto domu by měla být kolem deseti milionů korun. Vezměte si, že vily se dvěma byty se v Děčíně prodávají za devět deset milionů korun,“ řekl David Leš z Remaxu.

Proto Tonder ihned reagoval, když v srpnu objevil na webu realitky Naxos nabídku za 3,9 milionu. „Makléř mi řekl, že mu od rána do večera zvoní telefony, jenže už mám smůlu, protože vážného zájemce už mají,“ vypráví. Tonder marně posílal e-mailem poptávku, marně se ptal na provozní náklady, marně žádal o prohlídku objektu.

„Hned první zájemce projevil o nemovitost stoprocentní zájem a byl ochoten přistoupit i na cenu 4,2 miliony korun. Protože byl rozhodnut nemovitost koupit, jednalo se pochopitelně jen s ním,“ uvedl mluvčí ČEZ Schnepp. Jméno nového vlastníka prý nesmí prozradit, protože dosud nebyl zapsán v katastru nemovitostí.

Neproběhla žádná soutěž
„Nechápu, proč ČEZ prodával systémem, kdo dřív přijde, vyhraje. Proč nezvolil dražbu nebo soutěž? Tohle je absolutně neprofesionální přístup firmy, která spravuje státní peníze,“ uvažuje Tonder. Naxos paradoxně patří mezi největší dražební společnosti v zemi.

Proč ČEZ nevyhlásil soutěž, díky níž mohl utržit víc peněz, nechal mluvčí Schnepp bez odpovědi. Místo toho opakoval, že prodejní ceny vždy stanovuje soudní znalec. „Celý proces prodeje byl zcela transparentní. Po celou dobu nepředložil žádný zájemce nabídku vyšší než kupující,“ prohlásil Schnepp.

Tonder namítá, že svoji nabídku ani nemohl předložit. „Tohle vysvětlení ČEZ je hrozně alibistické. Já jsem byl ochotný dát víc, ale nikdo se se mnou nebavil,“ namítá.

Levný prodej potvrzuje i makléř Naxosu Michal Skuhra, jenž měl budovu na starosti. „Výborná cena, ČEZ to podcenil,“ komentoval částku redaktorovi MF DNES.

Vedení ČEZ je s cenou spokojeno. Podle Schneppa mělo obavu, zda bude o objekt s vysokými náklady vůbec zájem, neboť se v budově vytápí elektřinou. Podle Tondera by sice přivedení plynu stálo několik set tisíc, přesto dál považuje cenu za nízkou a způsob prodeje za špatný.

Artur Janoušek MF DNES
Zdroj: http://usti.idnes.cz/clanek.aspx?c=A111013_175714_usti-zpravy_oks