Rubriky
Sport Zprávy

BK Děčín vs ČEZ Basketball Nymburk

Děčínský celek v sobotním zápase vybojoval po domácí výhře nad USK Praha na půdě Ostravy i druhé ligové vítězství nové sezony, když v místní Bonver Aréně zvítězil 79:70. Družina Pavla Budínského by sérii neporazitelnosti jistě ráda prodloužila i v úterý, jenže v cestě bude stát soupeř nejsilnějšího kalibru – ČEZ Nymburk! Do děčínské arény zavítá sedminásobný mistr a obhájce loňského prvenství, který sice před sezonou obměnil kádr, ale již při pohledu na posily je jedno jméno zvučnější než druhé – prostějovský tahoun posledních dvou sezon na rozehrávce Eugene Lawrence, podle Marka Stuchlého muž s nejdokonalejší střelou v lize a obrovským talentem Lukáš Palyza, dvojice zkušených Američanů Wilson – Naymick, ostrostřelec s přezdívkou Zabiják Chester Simmons a další slibují i pro letošní sezonu směsici toho nejlepšího, na co se můžou diváci na kolbištích v Česku i na Slovensku těšit. 

Nymburští se loni zapojili kvůli své účasti v Jadranské lize do české soutěže až v její nadstavbové části a jednoznačně pro ně platilo pořekadlo: „Přišel, viděl, zvítězil“, když ve finále je sice potrápil Prostějov, přesto nakonec ovládli sérii 4:2 na zápasy. Od letoška již ale budou v MNBL od jejího začátku a naráz budou působit hned ve čtyřech soutěžích: Mattoni NBL, VTB lize, Eurolize či Eurocupu a Českém poháru, přičemž je může čekat porce až 80! zápasů. Do nadnárodní ligy vstoupili svěřenci Rona Ginzburga minulý týden v Levicích, kde i přes rozpačitý začátek nakonec zvítězili 74:64 (Pumprla 23, Sokolovský 15, Benda 13). V kvalifikaci o Euroligu zdolali nejprve ve čtvrtfinále turecký Banvit 69:57, aby v semifinále šokovali basketbalovou veřejnost vítězstvím 86:79 nad zámožným a slavným Chimki Moskva…Do Euroligy tedy zbýval Nymburku pouze poslední krok, o kterém se říká, že bývá nejtěžší, což se i pro Středočechy ukázalo jako pravdivé – s belgickým Charleroi s Jiřím Welschem v sestavě prohráli (stejně jako loni také v boji o Euroligu) nakonec 53:79 a spokojit se tak musí opět „jen“ s Eurocupem… 

Posily Nymburka: Eugene Lawrence (Prostějov), Lukáš Palyza (Ostrava), Chester Tre Simmons (po delším handrkování se nakonec dohodl na nové smlouvě), Martin Miklóšik (Opava) , Lamayn Wilson , Drew Naymick; Martin Kříž a Tomáš Vyoral (oba návrat z hostování v USK Praha). 
Odchody z Nymburka: 
Pavel Slezák (hledá si zahraniční angažmá – pokud neuspěje, je zde také možnost, že i letošní sezonu stráví v Nymburce), Aleš Chán, Afik Nissim, Vladimir Štimac; post sportovního ředitele opustil Jiří Zídek a ve funkci ho nahradil bývalý kouč reprezentace či pražské Sparty Michal Ježdík. 

Výsledky přípravných utkání nymburského celku: 
ČEZ Basketball Nymburk – BK JIP Pardubice 96:58 
Tuři Svitavy – ČEZ Basketball Nymburk 63:102 
Arkadia Traiskirchen Lions – ČEZ Basketball Nymburk 79:73 
Oberwart Gunners – ČEZ Basketball Nymburk 90:79 
Galatasaray Istanbul – ČEZ Basketball Nymburk 87:61 
Lokomotiv Kubáň – ČEZ Basketball Nymburk 71:79 
Helios Domžale – ČEZ Basketball Nymburk 67:81 
Turow Zgorzelec – ČEZ Basketball Nymburk 64:77 
NY Phantoms Braunschweig – ČEZ Basketball Nymburk 58:81 
Optima Gent – ČEZ Basketball Nymburk 89:70 

V loňské sezoně jsme se se lvy z Nymburka utkali celkem šestkrát, ale bohužel pokaždé odešli jako poražení. Nejblíže k vítězství měli děčínští hráči zřejmě hned v prvním měření sil ve 3. kole nadstavby, kdy jsme ještě zkraje třetí desetiminutovky vedli o 19 bodů 46:27, ale v dalším průběhu bohužel domácí čím dále více ztráceli půdu pod nohama a rozhodující direkt jim zasadil těsně před koncem hostující pivot Radek Nečas; podruhé sahali Děčané po vítězství v úvodním zápase semifinálového play-off, kdy dotáhli zápas až do prodloužení, ve kterém ještě dlouho vedli, ale pak na sebe vzal zodpovědnost Afik Nissim a svými koši nakonec strhnul vítězství opět na stranu Středočechů… 

Loňské výsledky: 
Nadstavbová část:
 
Děčín – Nymburk 68:70 (Hatcher 24, P. Houška 14 – Nečas 18, Simmons 15) 
Nymburk – Děčín 93:72 (Slezák 23, Nissim 15 – Hatcher 19, P. Houška 17) 

Semifinále play-off: 
Nymburk – Děčín 66:63 po prodloužení (Simmons a Lenzly po 16 – Hatcher 22, Stria 17) 
Děčín – Nymburk 79:84 (Sanders 19, Hatcher 18 – Simmons 20, Nissim 17) 
Nymburk – Děčín 78:65 (Nissim a Pumprla po 13 – P. Houška 16, J. Houška 11) 

Semifinále Českého poháru: Nymburk – Děčín 82:67 (Nissim 17, Simmons 15 – Sanders 15, Hatcher 14) 

Předzápasové postřehy očima křídelníka Luboše Strii:
Luboši, v sobotu jste zvítězili v Ostravě a po USK si tak připsali již druhé ligové vítězství. Jste se vstupem do soutěže zatím spokojení? 
S tím, že to máme 2:0, spokojení být prostě musíme (úsměv).   

V úterý ale děčínský celek nečeká při prodlužování vítězné série žádný med, jelikož do ČEZ Sportcentra přijede mistrovský Nymburk. Jak ty osobně vnímáš střetnutí s tímhle gigantem, těšíš se na tyto souboje více než na jiné zápasy? 
Na zápasy s Nymburkem nepotřebujete žádnou extra motivaci, každý se chce na nejlepší tým v Čechách vytáhnout a porazit ho. Osobně se těším hodně na každý zápas, ale s takto špičkovým týmem je to prestižnější…Prověří vás po všech stránkách a každý z nás bude muset vydat vše, aby jsme slavili vítězství.   

Nymburk za sebou bude mít náročnou sérii tří zápasů o Euroligu. Může mít únava ze zápasů a cestování na tým nějaký negativní vliv? 
Může a nemusí. My se soustředíme na sebe a ne na „problémy“ týmu, s kterým hrajeme. Všichni jsme Nymburku přáli, aby jeho mise v basketbalové Evropě dopadla Euroligou, ale i když se to nepovedlo, tak smekám klobouk, co tam celý tým předvedl!   

Zároveň také Nymburští zůstali na prahu Euroligy, když je porazilo belgické Charleroi. Může mít tahle porážky vliv na psychickou pohodu nymburských hráčů? 
Hráči jsou hodně zkušení a mají za sebou spoustu těžkých zápasů v Evropě a proto si myslím, že se dokáží velmi rychle zkoncentrovat na další průběh sezóny.   

Na koho z individualit v týmu soupeře bude podle tebe potřeba dát si největší pozor? 
Úplně na všechny, kteří budou na hřišti…Nymburk nemá špatné hráče a většina z nich může sama zápas rozhodnout.   

Jaké přednosti nymburské hry bys vypíchnul, které bude potřeba velmi pečlivě eliminovat? 
Rychlý přechod do útoku a nenechat jim volné pozice ke střelbě. 

Utkání se hraje v netradičním termínu v úterý 4. října od 18 hodin, ale ani to by neměl být důvod nenavštívit v hojném počtu ČEZ Sportcentrum, jelikož děčínští hráči vás a vaši podporu budou moc potřebovat! Všichni jste na utkání srdečně zváni.

Ladislav Faltin
Zdroj: www.bkdecin.cz