Děčínští po tuhém boji porazili i litevský Rudupis Prienai

Rudupis Prienai – BK Děčín 76:80 (po čtvrtinách 24:22, 41:44, 56:60)Hráči děčínského celku (kteří byli v utkání vedeni jako hostující) vstoupili do zápasu podobně prachbídně jako v pátek proti Norrkopingu, nedařilo se jim hlavně na obranné polovině hřiště, což mělo za důsledek průběžný stav 7:2 ve 4. minutě.

Brzy nato ale se hráči Děčína probudili z krátkého „deliria“ a v 6. minutě po přihrávce Sanderse vsítil koš s faulem Pištěcký a srovnával na 10:10. Dlouho ale radost „hostů“ netrvala, jelikož obrana si opět vybrala slabší chvilky a během necelých dvou minut byl stav 17:13 a děčínský kouč si raději vzal oddechový čas. Do většího trháku už se hráči Rudupisu nedostali a díky pěti bodům v řadě z rukou Pavla Houšky na konci úvodního dějství byl stav po deseti minutách přívětivý 24:22 pro Prienai.

Na začátku druhé čtvrtiny tahali za delší konec provazu opět hráči litevského týmu, kteří se ve 13. minutě zásluhou trefy Borteleviciuse dostali do sedmibodového vedení – 30:23. Postupně ale byla obranná tvrz děčínského týmu čím dál neprostupnější, což Rudupis v jeho útočných choutkách přibrzdilo a na konci 19. minuty Alič trefou z perimetru otáčel skóre ve prospěch svého celku – 41:42. Svěřenci Pavla Budínského do konce první půle ještě o dva bodíky své vedení navýšili a do kabin se tak odcházelo za stavu 44:41 pro Děčín.

Poločasová porada byla dlouhá především na děčínské straně, jelikož trenér měl ke svým hráčům mnoho (výh)rad k jejich hře a průběhu utkání…Třetí čtvrtina se odehrávala jako na houpačce a ani jednomu z týmů se nepodařilo odskočit na vyšší bodový rozdíl – ve 24. minutě se za tři body trefil Kadžiulis a miska vah se převrátila na stranu Rudupisu – 51:50, aby na konci 26. minuty to bylo přesně obráceně a Pavel Houška otáčel na 53:54. Vedení děčínský tým udržel až do konce třetí desetiminutovky, za kterou udělaly tečku koše kapitána „Kouby“ a Boyera, díky kterým čítalo děčínské vedení čtyři body – 56:60.

Držitelé bronzových medailí z loňského ročníku litevské ligy ale ani zdaleka nesložili zbraně, borce v bílých dresech do žádného bodového trháku nepustili a naopak sami se v polovině 36. minuty po prudké smeči Šalengy dostali opět do vedení – 66:65. Na konci 37. minuty platilo vyrovnané skóre 71:71 díky dvěma úspěšným šestkám Šalengy…Od této chvíle ale následovala rozhodující děčínská série 7:0, která vyvrcholila 41,4 vteřiny před koncem jedním trestným hodem Pomikálka a na světelné tabuli rázem svítil stav 71:78. Hosté se v závěru ještě snažili s výsledkem něco udělat, ale jak se lidově říká – pozdě bycha honiti…Tečku za utkáním sice udělal koš litevského hráče, který už ale nic nemohl změnit na konečném výsledku, který vyzněl 80:76 pro tým Děčína a díky tomuto vítězství se zítra s polským Wloclawkem utkáme o první místo na celém turnaji!!!

Zajímavostí utkání je bezpochyby fakt, že litevský Rudupis přijel do Děčína s ryze litevskou sestavou, což osobně považuji za velmi kladný fakt a velké plus jak pro litevský klubový basketbal, tak i pro úroveň reprezentační. Na děčínské straně také vládl hlavně reprezentant, a to Pavel Houška, který nasázel 23 bodů – na straně litevského týmu se dařilo především Butkeviciusovi s 19 body, který ale utkání nedohrál kvůli pěti osobním chybám.

Střelci Prienaie:
Butkevicius 19, Orelik 12, Salenga 11, Zelionis 8, Buterlevicius 7, Urbutis 7, Kazdiulis 6, Viskontas 4 a Sulskis 2. Střelci Děčína: P. Houška 23 (1×3), Pomikálek 12, Sanders 9 (2×3), Alič 9 (1×3), Stria 8 (1×3), Landa 6, J. Houška a Boyer po 5, Pištěcký 3. Trojky 5:4, TH 17/23:14/20, doskoky 30:38, asistence 17:18, ztráty 7:18, fauly 24:23. Čtvrtiny 22:24, 22:17, 16:15, 20:20 Před 250 diváky řídili Zachara, Kec a Baloun.