Druhé utkání reprezentace v Děčíně nevyšlo

Česká republika- Švýcarsko 64:65 (18:17; 33:35; 45:55)

K poslednímu utkání v kvalifikaci ME Div. B nastoupili již jistí vítězové skupiny C, reprezentanti České republiky, v domácím děčínském prostředí proti Švýcarsku, na jehož půdě před rokem zvítězili až po tuhém boji v prodloužení.

Úvod zápasu přinesl z obou stran spíše souboj obran. Když už se jeden z týmů dokázal prosadit ke střelbě, její přesnost nebyla nikterak úchvatná. Žádný ze soupeřů si tak během první desetiminutovky nevybudoval výraznější náskok. Na konci první čtvrtiny ukázali hráči obou týmů, že útočit také umí. Na straně české reprezentace dominovalo především zakončení z podkošového prostoru po silovém souboji. Švýcaři preferovali spíše střelbu ze střední vzdálenosti.

Když se Češi nedokázali během prvních dvou minut druhé desetiminutovky prosadit a Švýcaři se díky tomu dostali do tříbodového vedení, byl to signál pro trenéra Budínského, aby si svolal pětici hráčů k poradě. Zdálo se, že porada měla ten správný efekt. Hned z prvního útoku po time-outu se totiž prosadil, jak jinak než z vymezeného území, Pavel Houška. Pak se ovšem česká ofenziva na další dvě minuty odmlčela. Švýcaři se ale také v útoku zrovna nepřetrhli. Když vedli o čtyři body, vzali to do svých rukou Pomikálek a Bartoň. Nejprve prvně jmenovaný zakončil nájezd, aby pak nejzkušenější hráč české reprezentace mohl nejprve vstřelit první trojku svého týmu a pak zakončit rychlý protiútok. Češi se tak během tří útoků vrátili do vedení. Po další neúspěšné snaze švýcarské reprezentace o bodový trhák skončil poločas 33:35.

I po změně stran pokračoval bojovný basketbal s převahou fyzických soubojů na obou stranách. Vždy když už se zdálo, že by Češi mohli jít bodově přes svého soupeře, vytáhli Švýcaři z rukávu dobře zahranou akci nebo úspěšnou střelu. Když se přestalo českým reprezentantům dařit v útoku, Švýcaři si postupně budovali menší náskok. Trápení Čechů na útočné polovině nebralo konce. Soupeře tak pustili až do dvouciferného vedení před závěrečnou čtvrtinou.

Po několika minutách českého útočení bez bodového efektu se dokázal hrou 1 na 1 prosadit Tomáš Pomikálek. Naději na obrat ve skóre pak ještě více přiživila dvojice Pomikálek-Slezák, která, sice poněkud krkolomně, zakončila rychlý protiútok po zisku v obraně. Svou ruku k dílu přidala i ze tří čtvrtin zaplněná Maroldovka a po koši Lukáše Kotase byl rozdíl ve skóre pouze šest bodů. V závěrečných minutách Češi mohutně dotahovali. Bojovali v obraně i útoku o každý míč. Už to vypadalo, že oba týmy připraví českým divákům stejné drama, jako měli možnost vidět před rokem ty ve Švýcarsku. 54 vteřin před koncem čtvrtiny měli Češi míč v držení a prohrávali pouze o dva body. V útoku se však neprosadili a Švýcaři ze dvou trestných hodů zvýšili své vedení opět na čtyři body. Po českém time-outu se ihned za tři body prosadil Pavel Houška. Poslední střelu neproměnil Jakub Kudláček a Češi si tak připsali první porážku v kvalifikaci. To však nic nemění na jejich prvním místě.

Sébastien Roduit
(trenér SUI): „Dnes to byl výborný zápas, protože jsme vyhráli. Jsem rád, že náš mladý tým dokázal většinou kontrolovat zápas, až na posledních pár okamžiků.“

Pavel Budínský
(trenér CZE): „Chtěl bych pogratulovat soupeři k vítězství. My jsme byli blízko k tomu otočit zápas poslední střelou v náš prospěch. Švýcaři dnes prokázali větší vyzrálost a basketbalovost. My jsme se trápili především na útočné polovině. Nízká produktivita ve střelbě nás limitovala. 13% střelba za tři body není dobrým výsledkem. Jinak například 16 útočných doskoků hovoří o naší aktivitě na útočné polovině. Švýcaři hráli fyzicky a dokázali se prosazovat.“

Pavel Houška:
„Pro nás to bylo fyzicky velmi náročné utkání. Nedokázali jsme to klíčových fázích zlomit. Možná nám chyběl i kousek štěstí, když nám pár střel vypadlo přímo z koše. Chtěl bych poděkovat realizačnímu týmu za celý reprezentační blok a ocenit fanoušky za to, jako zde dokázali vytvořit atmosféru.“