Rubriky
Zprávy

Do Rumburku zamířili těžkooděnci, Varnsdorf se vzepřel starostovi

Policie vyslala do nepokoji zmítaného Šluknovského výběžku těžkooděnce. Hlídali i Strážný vrch, kde měla večer vypuknout bitka mezi Romy a nespokojenými obyvateli Rumburka. Na místě byl ale klid. Vyhrocená situace ohledně dění na severu Čech se již obrátila i proti starostovi Varnsdorfu, který od obyvatel schytal silnou kritiku.

Desítky Romů se po 18. hodině sešly na náměstí v Rumburku. Údajně proto, aby daly najevo, že jsou ze stoupajícího napětí sami nešťastní a že nepatří všichni do jednoho pytle.

Sami se označují za starousedlíky, avšak podle informací MF DNES je takových Romů ve městě maximálně dvacet. Na Lužickém náměstí ale v podvečer postávala až stovka zástupců menšinového etnika, informoval reportér.

Policie proto do regionu opět povolala těžkooděnce, kteří mají pomoci zajistit klid v nepokoji zmítaných obcích. Krátce po jejich příjezdu se náměstí vylidnilo.

Těžkooděnci se před 21. hodinou přesunuli na Strážný vrch, kde měla podle některých zvěstí vypuknout bitka mezi znepřátelenými skupinami. Na místo ale dorazilo jen asi deset až patnáct místních, a to spíš zvědavců, kteří chtěli vidět, co se bude dít. Policisté je tak poté doprovodila zpět do města.

V ulicích Rumburka je po setmění už klid. Podle reportéra iDNES.cz se městem pohybují jen skupinky nespokojených místních, někteří projíždějí autem. Romové ale v ulicích vůbec nejsou, hlavně proto, že se bojí výhrůžek a přibývajících útoků.

Podle serveru Romea.cz musela už jedna romská rodina v pátek uprchnout z Rumburka, když jí sousedi vyhrožovali zabitím. „Policie ani Městský úřad v Rumburku jim nedokázal pomoci. Dočasný azyl jim poskytl člen romského sdružení Čačipen v Krásné Lípě,“ uvádí server.

Podle účastníků dnešního protestního shromáždění jsou i mezi Romy slušní lidé, podnikatelé a lidé, kteří pracují a chtějí žít v klidu. Pokud se ale budou útoky stupňovat, jsou připraveni se společně bránit.

Obyvatelům Varnsdorfu došla trpělivost, chtějí sesadit starostu
Napjatá situace panuje i v nedalekém Varnsdorfu, kde se v sobotu sešli s vedením obce obyvatelé města. Ti starostovi Martinu Loukovi vyčetli, že nedělá dost pro to, aby byl v obci klid a pořádek. Starosta kritiku odmítá, jeho odpůrci však již naplánovali demonstraci za jeho odvolání.

Louka se v sobotu svým kritikům postavil tváří v tvář v místním kině. Do sálu se vměstnalo přibližně 150 obyvatel, řada dalších zůstala venku.

Starostovi lidé vytýkali, že se dostatečně nestará o klid v ulicích. Žádají především, aby se v ulicích Varnsdorfu pohybovalo více policistů, ale padaly také návrhy, aby město omezilo vyplácení sociálních dávek lidem, kteří opakovaně dělají problémy, případně na jejich dávky uvalovalo exekuce.
Starosta se kritice bránil s tím, že policejní posily nyní v ulicích jsou. „Na září také chystáme vyhlášku, která omezí pití alkoholu na veřejnosti,“ argumentoval Louka.

Kritiky však starosta nepřesvědčil a výsledkem tak je, že příští pátek se ve Varnsdorfu bude demonstrovat za jeho odvolání. Akci svolává někdejší falešný asistent poslance Jana Kavana Lukáš Kohout.
„Já osobně v této chvíli na rezignaci nemyslím,“ reagoval na setkání Louka.

šot iDNES.cz, art MF DNES
Zdroj: http://usti.idnes.cz