Rubriky
Turisti

Hrady a zámky v okolí Děčína

Zámek Děčín – info zde

Benešov nad Ploučnicí
Zámek byl postaven v 16. století. Patří k nejlépe dochovaným stavbám vytvořených ve stylu saské renesance v Čechách.
Vstupné: dospělí 60 Kč, studenti, děti a důchodci 30 Kč.
Otevírací doba: duben a říjen od 9 do 16 hod., (středa až neděle), květen a září od 9 do 17 hod., (mimo pondělí), červen až srpen od 9 do 18 hod. (mimo pondělí).
Zajímavé akce: 23. června Benešovský slunovrat: historické trhy.

Hrad Budyně nad Ohří
První zmínky o hradu pocházejí již z počátku 14. století, v 16. století byl renesančně přestavěn. V interiéru se nachází laboratoř renesančního alchymisty.
Vstupné: dospělí 20 Kč, studenti, děti a důchodci 10 Kč.
Otevírací doba: duben až květen, září až říjen od 10.30 do 16 hod., (středa až neděle), červen až srpen od 10.30 do 17 hod., (krom pondělí).
Zajímavé akce: 14. července Keltský kruh, festival keltské kultury s přehlídkou hudby a stepu.

Zámek Červený Hrádek
Dnešní barokní zámek získal podobu v 17. a 18. století. Koncem 17. století zde působil významný český sochař Jan Brokoff, který zde vytvořil několik děl a kašny.
Vstupné: dospělí 40 Kč, studenti, děti a důchodci 20 Kč.
Otevírací doba: duben a říjen od 10 do 16 hod., květen až září od 10 do 17 hod., jindy po domluvě.
Zajímavé akce: 2. září: Pohádkový zámek.

Zámek Duchcov
Barokní zámek postavený v polovině 18. století známým architektem Oktaviánem Broggiem. Se zámkem je spojeno jméno Giacoma Casanovy, který zde strávil posledních 13 let svého života.
Vstupné: dospělí 60 Kč, studenti, děti a důchodci 30 Kč.
Otevírací doba: duben a říjen od 9 do 16 hod. (středa až neděle), květen až září od 9 do 17 hod.,(mimo pondělí), červen až srpen od 9 do 18 hod.(mimo pondělí).
Zajímavé akce: 8. a 9. června Casanovské slavnosti. Letos byla rozšířena prohlídka o lovecký salonek a expozici erbů šlechtických rodů, které měly co do činění s duchcovským panstvím.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie Most
Tento gotický kostel byl v 70. letech minulého století přesunut. Kvůli důlní těžbě byl převezen 841 metrů od svého původního postavení.
Vstupné: dospělí 40 Kč, studenti, děti a důchodci 20 Kč.
Otevírací doba: duben a říjen od 9 do 16 hod., (středa až neděle), květen až září od 9 do 17 hod., (mimo pondělí), červen až srpen od 9 do 18 hod., (mimo pondělí).
Zajímavost. Každý víkend je zpřístupněná kostelní věž.

Zřícenina hradu Házmburk
Házmburk patří mezi nejvýraznější dominanty Českého středohoří. Postaven byl před rokem 1292. Od konce 15. století hrad pustnul. Do dnešní doby se dochovala Černá a Bílá věž.
Vstupné: dospělí 20 Kč, studenti, děti a důchodci 10 Kč.
Otevírací doba: duben až září od 10 do 18 hod., (mimo pondělí, říjen od 10 do 16 hod., (mimo pondělí). Zajímavé akce: 30. dubna proběhne tradiční pálení čarodějnic. 30. června a 1. července Dětský den.

Zámek Jezeří
Zámek přestavěný počátkem 18. století v barokním slohu patřil mezi nejzdevastovanější památky v Čechách. Ve 20. století byl kvůli důlní těžbě ponechán svému osudu, v roce 1965 měl být dokonce zbořen. Po revoluci je postupně opravován.
Vstupné: dospělí 40 Kč, studenti, děti a důchodci 20 Kč.
Otevírací doba: duben a říjen od 9 do 16 hod., (středa až neděle), květen a září od 9 do 17 hod., (mimo pondělí), červen až srpen od 9 do 18 hod., (mimo pondělí).
Zajímavé akce: 14. dubna Život na zámku – výjevy ze života šlechty, tentokrát přijdou na návštěvu i pohádkové bytosti. 12. a 13. května Keltové na Jezeří – kapely, řemesla, kuchyně a rituály starých Keltů. Letošní novinkou jsou 24. a 25. srpna noční prohlídky od 22 do dvou hodin po půlnoci. Poprvé se také mohou návštěvníci od 18. do 22. dubna podívat do tajuplných místností pod zámeckou zahradou.

Zámek Klášterec nad Ohří
Původně renesanční zámek byl v 19. století přestavěn ve slohu anglické pseudogotiky. V okolí zámku se nachází rozsáhlý park s 220 druhy dřevin, Thunovskou hrobkou a plastikami Jana Brokoffa.
Vstupné: dospělí 60 Kč, studenti, děti a důchodci 40 Kč.
Otevírací doba: duben až říjen od 9 do 17 hod., (mimo pondělí), listopad až březen od 9 do 15 hod., (mimo soboty a neděle).
Zajímavé akce: 8. dubna Velké pletení pomlázek, 3 až 7. července III. ročník festivalu Kláštereckých hudebních pramenů s houslovým virtuózem Jaroslavem Svěceným a hostem festivalu, kytaristou Lubomírem Brabcem.

Zámek Krásný Dvůr
V okolí barokního zámku vyrostl počátkem 18. století první anglický park v Čechách. V něm se nachází řada romantických staveb a několik set druhů dřevin.
Vstupné: dospělí 60 Kč, studenti, děti a důchodci 40 Kč.
Otevírací doba: duben a říjen od 9 do 16 hod., (středa až neděle), květen a září od 9 do 17 hod., (mimo pondělí), červen až srpen od 9 do 18 hod., (mimo pondělí).
Zajímavé akce: 7. a 8. července Živé obrazy, prohlídky zpestří mladí herci v historických kostýmech. Návštěvníci se například dozví střípky se života alchymisty Kellyho.

Zámek Libochovice
Koncem 17. století byl zámek barokně upraven. Za prohlídku stojí bohatě zdobená Salla terrena, Saturnův sál a také kaple.
Vstupné: dospělí 60 Kč, studenti, děti a důchodci 30 Kč.
Otevírací doba: duben a říjen od 9 do 16 hod., (středa až neděle), květen a září od 9 do 17 hod., (mimo pondělí), červen až srpen od 9 do 18 hod., (mimo pondělí).
Zajímavé akce: do 9. dubna výstava Velikonoce na zámku. 26. až 28. října Zámek plný kouzel, slavnostní ukončení sezony s pohádkovými postavami.

Klášter v Oseku
Klášter byl založen na konci 12. století, první cisterciáci přišli do Oseka roku 1199. Původně gotický areál nabyl dnešní barokní podoby při rozsáhlé přestavbě v letech 1712 – 1718. Kostelní varhany patřily ve své době k třetím největším v Evropě. Vstupné: dospělí 50 Kč, důchodci a studenti 25 Kč.
Otvírací doba: květen – srpen od 9 do 17 hodin, (úterý až neděle), duben, září a říjen od 9 – 16 hodin, (středa až neděle).
Největší akce: První tři dubnové víkendy si zájemci mohou od 10 hodin prohlédnout prodejní výstavu Tradiční Velikonoce. Letošní tradiční osecká pouť je 18 a 19. srpna. 24. června klášter hostí Beethovenův hudební festival, na 29. srpna je přichystán koncert zahraničních umělců s názvem Hudební festival Uprostřed Evropy.

Zámek Ploskovice
Dnešní podoba zámku pochází z počátku 18. století. Od roku 1849 zde pobýval odstoupivší rakouský císař Ferdinand V. Dobrotivý.
Vstupné: 50 Kč dospělí a 30 Kč snížené, do grott 10 Kč.
Otvírací doba: v dubnu od 9 do 16 hod., květnu a září od 9 do 17 hod., červen až srpen od 9 do 18 hodin. Největší akce: od 3.dubna velikonoční výstava. Největší letošní akcí jsou 23. června keramické trhy a v jejich rámci se uskuteční oslava 950 let od založení obce.

Hrad Střekov
Střekov patří k nejlépe dochovaným hradním zříceninám v Čechách. Ve 14. století ho dal postavil český král Jan Lucemburský, aby zajišťoval bezpečnost plavby po Labi.
Vstupné: 50 Kč, zlevněné a rodinné 30 Kč.
Otevřeno: září až červen od 9 do 16 hodin, červenec a srpen od 9 do 17 hodin. Každý den kromě pondělí. Největší akce: 30. dubna pálení čarodějnic, výstava fotografií z ústecké zoo. 1. září Střekovská mumie. V září bude téměř po dvaceti letech zpřístupněn středověký rytířský sál.

Zámek Velké Březno
Byl postaven v polovině 19. století a patří k nejmladším šlechtickým sídlům v republice.
Vstupné: 60 Kč, snížené 40 Kč Otevřeno: duben až říjen 9 – 16 hodin (středa až neděle), květen až září 9 – 18 hodin (úterý až neděle). Největší akce: 28. dubna první noční prohlídka, 5. července pátý ročník soutěže v sekání trávy Velkobřezenský sekáč.

Zubrnický skanzen
Nejmladší skanzen ze všech v celé republice je právě v Zubrnicích.
Vstupné: dospělí 30, děti 20 Kč. Otevřeno: duben a říjen od 9 do 16 hodin (středa až neděle), květen až září od 9 do 18 hod., (úterý až neděle). Největší akce: 12 a 13 . května Zubrnický jarmark s ukázkou historických řemesel, divadly a folklórními soubory, 16 a 17. června Keramické dny a výstava historické keramiky s ukázkou točení a malování.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – severní Čechy