Válečníci vyhráli napínavou bitvu se Sokoly

Příjemnou cestu domů si zařídili Válečníci, když ve vypjaté koncovce porazili domácí Hradec Králové o jediný bod. Domácím chyběla nová posila Koloničny, naopak nastoupil za ně další nový muž, Barač.

První poločas byl bodově hodně dietní, za což dílem mohly jak obrany, tak nepřesnosti na obou stranách. Zápas odstartovaly dva body domácího Sedmáka, na které na druhé straně odpověděl kapitán Ježek. A přetahovaná trvala pak vlastně celou čtvrtinu. Naši sice vedli po třech minutách 4:8, následně ale díky chybám střeleckým nepřesnostem prohrávali po šesti minutách 11:9. Ve zbylém čase už ale nedovolili soupeři skórovat a sami díky Feštrovi a Kroutilovi otočili na 11:13. Druhou čtvrtku zahájila trojka Kroutila, domácí se ale hbitě přitáhli na rozdíl jediného bodu – 15:16. Pak se dvakrát podařilo skórovat Vukosavljevičovi a Děčín opět vedl trochu výrazněji – 15:20. Jenže jeho hru stále neopouštěly nepřesnosti, Hradec, ač také chyboval, toho využil a šel do vedení 29:26. V závěru poločasu si naši vynutili fauly, ale z trestných hodů byli úspěšní jen napůl (celkem to měli v první půli 3/8), a tak se do kabin šlo za stavu 29:28.

V poločase neměl ani jeden tým dvojciferného střelce, nejlepší na straně Děčína byli šestibodoví Vukosavljevič a Kroutil. Oba týmy se trápily při střelbě z dálky (daly jen po jedné trojce), naopak se nevyvarovaly ztrát – domácí jich měli 8, Děčín dokonce 13!

Druhý poločas zahájil Sedmák košem a trojkou, naštěstí Šiška rovněž trefil trojku, přesnými šestkami odpověděl i na koš Lošonského, a když Carlson zaznamenal další dva body, bylo téměř vyrovnáno – 36:35. Po trojce Autreyho a koši Vukosavljeviče už bylo vyrovnáno úplně – 40:40. Válečníci navíc zlepšili obranu, nutili soupeře ke ztrátám a naopak sami začali být produktivní při střelbě za tři body. Nejprve se dvakrát prosadil Kroutil, poté se zpoza perimetru přidal i Pomikálek a v samém závěru je napodobil Feštr po zisku Pomikálka – 43:52. Navíc hned v úvodu poslední periody zvýšil Pomikálek na 43:54 a zdálo se, že Děčín nabral kurz pohodové vítězství. Jenže Válečníci ví, jak napnout své fanoušky. Během dalších dvou minut dali jen jeden bod a domácí snížili na 51:55. Hosté si sice drželi stále mírný náskok, ale v polovině této čtvrtky hradecký Peterka prohnal děčínskou obroučkou slepené trojky a vyrovnal na 62:62. Vzápětí ovšem Sokolové dvakrát faulovali a naši z trestných hodů získali vedení 62:65. To ale vzápětí vygumovala trojka Pekárka, který byl navíc faulovaný Carlsonem a následující trestný hod znamenal vedení domácích 66:65. Carlson ale ihned svoji chybu odčinil, když získal míč a faulovaný Kroutil z šestek znovu poslal svůj tým do vedení – 66:67. Následovala další ztráta Hradce, poté byl sice Šiška zblokován, ale pak trojkou rozjásal děčínskou lavičku – 66:70. Na druhé straně však nový muž v dresu Sokolů, Nemanja Barač, rovněž zaznamenal trojku – 69:70. To zbývala do konce duelu ještě minuta a půl, ale ani jeden tým se už neprosadil, i díky skvělému bloku Pomikálka v posledních vteřinách, a Válečníci si tak odvážejí vydřenou a cennou výhru.

„Domácí jsou nebezpečný soupeř v útoku, kde jsme ho chtěli zabrzdit, což se nám povedlo. V některých chvílích to nebyl hezký basketbal, ale náš plán nám vyšel. Rozhodující byla druhé polovina třetí čtvrtky, kde jsme dobře bránili a dávali trojky. Domácí však předvedli v poslední čtvrtce svůj nejlepší bodový výkon v tomto utkání a zdramatizovali průběh. Velký díky patří Pomikálkovi za jeho perfektní blok v samém závěru,“ řekl po utkání sportovní manažer BK ARMEX Děčín, Jakub Důra.

Střetnutí bylo velice vyrovnané, což mimo jiné dokazuje dvojková střelba, v níž oba celky vyprodukovaly 31 pokusů a 17 z nich bylo úspěšných. V trojkách byli lepší o jednu Válečníci, domácí naopak zaznamenali o dvě více šestek. V doskocích vyhrál Děčín, který po přestávce zpřesnil svoji hru a vyrobil už jen 5 ztrát. I tak ale prohrál tuto statistiku 16:18. Naši byli bodově úspěšnější po ztrátách soupeře (14:25), dali více bodů z brejků (5:12) i druhých šancí (7:14). A také měli produktivnější lavičku (16:27).

Zápas se povedl Filipu Kroutilovi, který zaznamenal 16 bodů (trojky 3/3), TH 5/6), k tomu přidal 5 doskoků a 3 získané fauly. Rozehrávač Šiška přidal 12 bodů , 4 asistence a 5 získaných faulů. Dvojcifernými střelci byli ještě Pomikálek a Vukosavljevič, autoři 10 bodů. Za svým standardem zůstal Autrey, jenž dal jen 5 bodů, ale měl 7 doskoků.
Domácí táhl pivot Sedmák (16 bodů), Pekárek přidal 13, Lošonský 12 a Peterka 11 bodů. Rozehrávač Stamenkovič dal jen 5 bodů, ale připsal si 10 asistencí. Přibrzdit se povedlo i Tresače, autora 7 bodů.

Hradec Králové: Stamenkovič, Tresač, Pekárek, Lošonský, Sedmák
Děčín: Šiška, Ježek, Pomikálek, Carlson, Vukosavljevič

Kingspan Královští sokoli – BK ARMEX Děčín 69:70
Body Sokolů: Sedmák 16 (1x 3), Pekárek 13 (2x 3, 7 doskoků), Lošonský 12, Peterka 11 (2x 3), Tresač 7 (1), Stamenkovič 5 (10 asistencí), Barač 5 (1x 3), Andres 0, Kantůrek 0.
Body Děčína: Kroutil 16 (3x 3), Šiška 12 (2x 3, 4 asistencí), Pomikálek 10 (1x 3), Vukosavljevič 10, Carlson 7, Feštr 5 (1x 3), Autrey 5 (1), Ježek 4, Žikla 1, Skalička 0.
Střelba za 2 body 17/31:17/31, za 3 body 7/26:8/22, TH 14/19:12/20. Doskoky 30:36 (útočné 6:7), asistence 16:13, ztráty 16:18, fauly 20:20.