Je to tady, startuje nový ročník Kooperativa Národní basketbalové ligy! Ten minulý přinesl Děčínu historicky čtvrté stříbrné medaile, ale cesta do finále byla velmi těžká. Ve čtvrtfinále Válečníci vyřadili v sedmizápasové bitvě silnou Opavu, v semifinále pak porazili po základní i nadstavbové části druhé Svitavy. A právě ty budou prvním soupeřem Děčína.

Ambiciózní Tuři překvapivě vyměnili po minulých dvou úspěšných sezónách hlavního trenéra, kdy Lubomíru Růžičkovi neprodloužili smlouvu a hlavním koučem se tak stal jeho asistent Lukáš Pivoda. K němu pak na lavičku zasednou asistenti Martin Novák, bývalý hráč Svitav, a slovenský trenér Martin Blaho.

Svitavský kádr doznal rovněž několika změn. Na soupisce již nejsou Charles Aiken, Marek Welsch, Tomáš Teplý či Adam Číž, zkušená osa týmu – Marko (celkově druhý v asistencích minulé sezóny), Jelínek, O’Brien (celkově třetí v doskocích minulé sezóny), Slezák, Puršl, Svoboda a Kovář – však zůstala zachována. Nováčky v dresu Turů jsou dva Američané, rozehrávač Geno Crandall (190 cm) a pivot Damonte Dodd (211 cm, 113 kg), a česká dvojice mladíků Jan Hlobil a Vojtěch Sýkora.
V přípravě si Svitavští vedli velmi dobře a prohráli jediné utkání hned v úvodu s Královskými Sokoly.

Výsledky Svitav: Kingspan Královští sokoli – DEKSTONE Tuři Svitavy 98:81, Svitavy – Patrioti Levice 83:75, Svitavy – BC Prievidza 83:78, Svitavy – NH Ostrava 113:82, BK Opava – Svitavy 81:87, NH Ostrava – Svitavy 75:101, KK Jazine Arbanasi Zadar – Svitavy 86:99, BK Olomoucko – Svitavy 86:89, Svitavy – BC Geosan Kolín 112:84.

Pro zajímavost, Válečníci se v minulé sezóně utkali s Tury hned jedenáctkrát (!) a Děčín vyhrál šestkrát, když kromě zmiňovaného úspěchu v semifinále ligy vyřadil svého soupeře také ve čtvrtfinále Českého poháru.

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „V prvním zápase NBL sezóny vyzveme hráče Svitav. Očekáváme velmi těžký zápas. Svitavy udržely osu hráčů Marko, O’Brien, Slezák, kterou doplnili dvě zahraniční posily Crandall a Dodd. Chceme poprosit fanoušky, aby nás přišli podpořit v co největším počtu.“

Ondřej Šiška, rozehrávač BK ARMEX Děčín: „Svitavy vstupují do sezóny v podobné sestavě jako minulý rok, podařilo se jim udržet české jádro a budou mít opět vysoké ambice. Čeká nás nelehký zápas, ve kterém musíme udržet koncentraci po celých čtyřicet minut. Věřím, že se dokážeme poučit z minulého zápasu v AAC a předvedeme bojovný, rtuťovitý, kolektivní výkon s vítězným koncem. Za celý tým můžu říct, že se těšíme na start sezóny a mrazivou atmosféru v hale.“

Zdroj: www.bkdecin.cz
Foto: Roman Valenta