Válečníci začali rok 2019 výhrou na Folimance

Tím nejlepším možným způsobem vstoupili basketbalisté Děčína do roku 2019, když velmi přesvědčivě vyhráli na Folimance. Domácímu USK tak uštědřili již třetí porážku ve vzájemných soubojích v této sezóně a navíc mu nedovolili nastřílet ani 70 bodů na vlastním hřišti.

„Fungovala nám hlava celých čtyřicet minut, díky tomu nám fungovala obrana a proto nám fungoval útok, kde jsme byli velmi efektivní,“ chválil po utkání kouč Děčína, Pavel Budínský.

Děčané začali duel dvěma nepřesnými pokusy, pak se ale trefil rozehrávač Šiška a otevřel účet zápasu. Hlediště s velmi početnou skupinou děčínských fandů sledovalo hned od úvodu velmi intenzivní boj, ve kterém oba soupeři chtěli toho druhého dostat do svých not. Ale ani jeden se nedal, a tak k vidění byla přetahovaná, v níž hráli hlavní roli domácí Sehnal se šesti a děčínský Landa s pěti body. Po čtyřech minutách Válečníci prohrávali 10:9, po trojce Mareše pak 13:11. Druhá polovina první periody však patřila hostům, kteří nejprve šňůrou 0:8 utekli na 13:19, v závěru pak vedli po další šestce Kroutila 15:22, následně sice Tůma trojkou snížil, ale Kroutil rovněž trojkou v posledních vteřinách upravil na 18:25. Hned v úvodu druhé čtvrtky získal Landa míč, Kroutil přihrál Feštrovi a jeho trojka znamenala poprvé dvojciferné vedení Děčína – 18:28. Pak Ježek zvýšil na 18:30, ale domácí kontrovali a snížili na 25:32. Naštěstí Šiška odpověděl trojkou, Grunt dal dva body a opět to bylo o dvanáct – 25:37. Poté se skóre měnilo jen velmi pomalu a tři minuty před poločasem to bylo 29:40. V závěru půle ale Autrey čtyřmi body a Carlson dvěma navýšili vedení Válečníků na slibných 31:46.

Druhý poločas otevřel bodově Carlson, po trefách Autreyho a Šišky to bylo již o dvacet (34:56) a Děčínu se tak velmi rychle podařilo otupit domácí snahu o zvrat. Pražané se však nevzdali, a po trojce Applebyho snížili na 42:56. Naši ale další drama nedovolili, Feštr dal dva body, Grunt tři a bylo to 42:61. Po další trojce Tůmy snížil USK na 46:61, jenže vzápětí trefil trojku také děčínský Ježek a následně Feštr jednou šestkou potrestal technickou chybu Sehnala, který si opět neodpustil „flopování“ – 46:65. Poslední slovo v této části pak patřilo Landovi, který upravil na 50:70. V poslední desetiminutovce se první tři minuty oba celky střídaly v zásazích, takže stále platil dvacetibodový rozdíl – 56:76. Pak však Válečníci nasadili k rozhodujícímu trháku a čtyři minuty před koncem vedli po trojce Pomikálka 60:85. V závěru střetnutí se domácím podařilo dát tři trojky, na které odpověděl Autrey čtyřmi body a Děčín si tak odvezl z Folimanky pohodové vítězství 69:89.

„Od úvodu jsme nastoupili maximálně koncentrováni a nedovolili jsme USK dostat se do jeho silných stránek. Z naší strany to bylo velmi povedené utkání, přestože nám nešla střelba za tři body. To jsme ale vymazali rychlými protiútoky, dobrou kombinační hrou a body z vymezeného území. Úspěšnost šedesát sedm procent při dvojkové střelbě je velmi hezké číslo,“  radoval se Pavel Budínský a pokračoval: „V první půli jsme nepustili USK do hry, i když jeho zónová obrana ve druhé čtvrtce nás trochu vyvedla z míry. Ale dařily se nám trestné hody (11/12 – pozn. red.) a důležité také bylo, že se dokázali prosadit všichni hráči. Po přestávce jsme brzy otupili tlak domácích a za skvělé podpory našich fanoušků, kterým musím poděkovat, jsme získali možná až nečekaně vysoké vítězství. Je ovšem zasloužené, protože jsme předvedli kvalitní výkon, dobře četli hru a hráli s větší lehkostí, než domácí.“

Děčín se tentokrát mohl spolehnout hned na pětici dvojciferných střelců, kterým kryla záda další čtveřice, jež skončila těsně pod 10 body. Lídrem byl Autrey se 14 body, Ježek, Grunt a Šiška dali po 11 bodech, Carlson přidal 10. Válečníkům se v Praze nedařila střelba trojek, ale velmi produktivní byli při střelbě za dva body, kde proměnili 26 z 39 pokusů. Také si pomohli 22 šestkami a 10 zisky. Na doskoku pak jasně dominovali, když domácí porazili 29:44, podobná situace byla v rychlých protiútocích (13:34). V ratingu obou celků vyhrál Děčín 58:115!
Vysokoškoláci se opírali o Američana Applebyho, který dal 19 bodů, ale spotřeboval na to 19 střel. To Jakub Tůma dal 13 bodů z 8 střel, navíc doskočil 5 míčů a měl nejvyšší rating z celého týmu. Rozehrávač Sehnal zaznamenal 12 bodů, měl také 8 získaných faulů, ale děčínští diváci na něj opět pískali.

USK Praha – BK ARMEX Děčín 69:89
Body USK: Appleby 19 (3x 3), Tůma 13 (3x 3, 5 doskoků), Sehnal 12 (1x 3, 7 asistencí, 8 získaných faulů, TH 9/11), Vukosavljevič 8 (5 doskoků), Mareš 5 (1x 3), Křivánek 5 (1), Petružela 3, Macháč 3, Štěrba 1, Whack 0, Samoura 0.
Body Děčína: Autrey 14 (1x 3, 9 doskoků, 5 asistencí), Grunt 11, Ježek 11 (1x 3), Šiška 11 (1), Carlson 10, Feštr 9 (1x 3), Landa 8, Kroutil 8 (1x 3, 5 asistencí), Pomikálek 7 (1x 3, 6 doskoků), Žikla 0, Skalička 0.
Střelba za 2 body 14/30:26/39, za 3 body 9/29:5/22, TH 14/22:22/28. Doskoky 29:44 (útočné 7:11), asistence 17:18, ztráty 15:14, fauly 24:21.

Nejlepší hráč: Pavel Grunt