Rubriky
Zprávy

Vyplácení dávek na bydlení chce město omezit i v dalších lokalitách

Teprve několik týdnů platí opatření obecné povahy, které omezilo vyplácení některých dávek na bydlení ve dvou problematických objektech na území města. Tuto zákonnou možnost městům přinesla novela zákona o pomoci v hmotné nouzi a začala ji využívat řada měst, která se potýkají se zvýšenou imigrací obyvatel často závislých na sociální pomoci státu, nezaměstnaných a s problematickým vztahem k zákonům. Podle děčínské primátorky Marie Blažkové město situaci průběžně sleduje a tipuje další objekty nebo celé lokality, kde by se vyplácení sociálních dávek na bydlení omezilo.

„Reálný přínos opatření obecné povahy, kterým se vymezí oblasti se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů, se projeví až po delší době a nelze tedy předpokládat, že během krátké doby vyřeší všechny problémy, na které obyvatelé oprávněně upozorňují. Nicméně máme první pozitivní ohlasy a úřad práce už řadu žádostí o dávky zamítl. Vzhledem k tomu, že řada měst v okolí připravuje obdobné kroky a chce omezit migraci obyvatel z problematických lokalit, musíme reagovat a počet lokalit, kde se vyplácení jedné z dávek na bydlení omezí, rozšířit,“ uvedla primátorka. Dodala, že stávajících nájemníků se tyto záležitosti nijak nedotknou.

Podle primátorky se v nově připravovaném opatření obecné povahy rozšíří počet lokalit, které budou označeny jako rizikové. Doposud opatření obsahovalo dva objekty, a sice nájemní dům v ulici Krátká a problematický objekt na Starém Městě. V případě Krátké ulice vydání opatření zafungovalo rychle a majitel domu pronajímání bytů ukončil. Řešení problémů s domem v ulici Zelená bude dlouhodobější záležitostí. „Tyto domy v nově připravovaném opatření samozřejmě zůstanou a doplní je další objekty. Například půjde o několik panelových domů v Boleticích a další objekty na Starém Městě nebo v Podmoklech,“ doplnila primátorka.

Vedení města zatím nebude přistupovat k radikálnímu opatření, a sice vyhlášení celého města jako lokality se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů. Omezení vyplácení dávek na bydlení by totiž mohlo mít i velmi nežádoucí efekt. „Musíme počítat i s případy, kdy se v rámci města do jiného bytu stěhuje například senior, který pobírá dávku na bydlení a při stěhování by o ni přišel. Stejný příklad může být matka samoživitelka na mateřské. V obou případech půjde o bezproblémové obyvatele, kteří v Děčíně žijí řadu let, a to rozhodně není cílová skupina, na kterou chceme působit, záměrem je zamezit migraci problémových osob. Omezení vyplácení dávek je cesta, kterou chceme jít, ale musíme vzít v úvahu i tyto nežádoucí dopady a vyvarovat se jich,“ dodala primátorka.

Zdroj: Magistrát města Děčín