Trojky mistra zlomily naděje Válečníků

S odhodláním porvat se o co nejlepší výsledek a zkusit dokonce překvapit. S tím nastupovali basketbalisté Děčína do utkání proti mistrovskému Nymburku, který ale žádnou senzaci nedopustil a vyhrál i zápas číslo 29 na tuzemské scéně v této sezóně.

Nymburk začal velmi koncentrovaně. První koš dal Kříž, tým pak dobře nastartoval dalšími dvěma trefami Lawrence – 0:6. Válečníci poprvé skórovali po půldruhé minutě zásluhou P. Houšky, ale soupeř odskočil na 2:10. Naši se však nezalekli rychlého manka, naopak po trojce Ježka to bylo 7:10, po čtyřech bodech Grunta 13:16 a když poté trefil Bažant trojku, bylo srovnáno na 16:16. Bohužel, v závěru této části hosté odskočili i díky trojce Peterky a třem bodům exděčínského Vyorala na 20:26. Poslední slovo ale patřilo J. Houškovi, který snížil na 22:26.

Děčínský kapitán odstartoval i druhou periodu, když trefil trojku, ale hned vzápětí na druhé straně odpověděl stejně Ray – 25:29. Americký borec tímto pokusem evidentně chytil střeleckou slinu, během chvíle přidal další dvě trojky a Nymburk poprvé vedl dvojciferným rozdílem – 28:39. Po oddechovém času Děčína však Válečníci zabrali a trojka Ježka znamenala stav 35:39. A dvě minuty před poločasem byl po dvoubodové trefě Feštra rozdíl stále stejný – 42:47. Závěr půle se ovšem domácím příliš nepovedl a favorit utekl na 45:56.

Druhou půli zahájily dva body P. Houšky, pak si ale vzal slovo nymburský Barač, který dal 10 bodů (z toho tři trojky),k němu se připojili Kolář s Vyoralem a hosté rázem vedli vysoko 51:73. Jenže Válečníci nesklopili hlavy, naopak koncovka třetí desetiminutovky patřila pouze jim, do koše mistra padly i dvě trojky Halady a tato perioda tak skončila vyrovnaně 18:18, což znamenalo průběžný stav 63:74. V úvodu poslední čtvrtky to byli opět Barač a Ray, kteří úřadovali pod děčínským košem a znovu během tří minut zvedli rozdíl na 20 bodů – 67:87. Následně pak Vyoral a trojka Bohačíka zařídily nejvyšší vedení hostí – 67:92. Děčané ale znovu v koncovce zabrali a stlačili náskok Nymburku pod dvacetibodovou hranici, o což se v posledních vteřinách postaraly dvě šestky Ježka – 80:99.

Nymburk ukázal v tomto duelu svoji obrovskou sílu v útoku, i chytrou hru v obraně a zvítězil zaslouženě. Naši si naopak zaslouží pochvalu za konstantní výkon, který nezlomilo ani vysoké vedení soupeře. V řeči statistik bylo utkání maximálně vyrovnané, vždyť oba celky proměnily 24 dvoubodových střel a 11 šestek, měly shodně po 14 ztrátách a daly po 11 bodech z brejků. Rozhodující rozdíl byl tedy v trojkách a doskocích, kde měl vrch Nymburk. Válečníci byli naopak lepší v asistencích.

Hráčem utkání byl zvolen Boris Barač, autor 23 bodů, který proměnil všech pět trojkových pokusů. Druhým nejlepším střelcem vítězů byl Ray (19) následovaný trojicí Čechů – Peterka, Bohačík a Vyoral. Na straně Děčína byl nejlepším střelcem Šimon Ježek (13), sympatický výkon předvedli i Grunt a J. Houška, Šiška se blýskl 7 asistencemi.

Oren Amiel, ČEZ Basketball Nymburk:
 „Chci pogratulovat svým hráčům. Myslím, že jsme kontrolovali zápas v celém průběhu hned od začátku. Očekávali jsme těžký zápas, takže jsem šťastný, že jsme zvítězili.“
Pavel Budínský, BK ARMEX Děčín: „Gratuluji Nymburku k výhře. Když máte tým plný košíkářů, je to velmi krásný sport. A to dnes Nymburk je. Od začátku přijel nastavený jako šampión, od začátku dal najevo, že my budeme hrát druhý part. Nám chvíli trvalo, než jsme se dostali do módu rychlosti, preciznosti a exekutivy. První poločas byl sympatický až na závěr, kdy jsme poslední dvě minuty propadli. O celkovém výsledku rozhodlo prvních pět minut třetí čtvrtiny, kde si hosté vytvořili dvacetibodový náskok. Dostali jsme skoro sto bodů, dali jsme hezkých osmdesát, ale Nymburk zaslouženě vyhrál a ukázal, proč dominuje naší soutěži.“

Boris Barač, ČEZ Basketball Nymburk:
 „Myslím, že Děčín hrál dobrý zápas. Je to velmi tvrdý a entuziastický soupeř. I když jsme většinu zápasu vedli, tak to nevzdal. Jsem velmi rád za tuto výhru, a že jsme natáhli naší vítěznou šňůru.“
Šimon Ježek, BK ARMEX Děčín: „Předně gratulace Nymburským k vítězství. S námi se trochu táhne, že máme hluché pasáže v našich výkonech, kdy nejsme schopni spolupracovat, a to je vždy kritický okamžik. Myslím, že se nad tím zamyslíme a zapracujeme.“

Děčín: Šiška, Halada, Pomikálek, P. Houška, Krakovič
Nymburk: Lawrence, Hruban, Bohačík, Kříž, Barač

BK ARMEX Děčín – ČEZ Basketball Nymburk 80:99
Body Děčína: Ježek 13 (3x 3, 5 doskoků), Grunt 11, J. Houška 10 (1x 3), Pomikálek 9, P. Houška 9 (5 doskoků), Šiška 7 (7 asistencí), Halada 6 (2x 3), Bažant 5 (1), Krakovič 4, Feštr 4, Kroutil 2.
Body Nymburku: Barač 23 (5x 3, 6 doskoků), Ray 19 (3x 3, 6 asistencí), Peterka 13 (3x 3, 7 doskoků), Bohačík 11 (2x 3), Vyoral 10, Davis 7, Kříž 6, Hruban 4, Lawrence 4, Kolář 2, Pumprla 0, Novotný 0.
Střelba za 2 body 24/42:24/41, za 3 body 7/31:13/31, TH 11/17:12/17. Doskoky 39:46 (útočné 11:11), asistence 22:16, ztráty 14:14, fauly 23:22.

Nejlepší hráč: Boris Barač

Diváků: 1 020

Čtvrtiny: 22:26, 23:30, 18:18, 17:25