Rubriky
Zprávy

Čeští a němečtí studenti-záchranáři společně trénovali oživování člověka i porod v terénu

Resuscitace člověka po kolapsu, transport člověka se zlomenými obratli, nebo záchrana dítěte v bezvědomí. To si při cvičení v Ústí nad Labem vyzkoušely týmy českých a německých studentů. Do společných tréninků se zapojili budoucí záchranáři z Ústí nad Labem a Drážďan.

Reportáž

„Setkáme se taky i s případy, se kterými se na výjezdech příliš často nesetkáme, takže tady se takhle můžeme učit,“ říká student 3. ročníku oboru záchranář Honza Letrunk.

Studentka Kateřina Vojtíšková ho doplnila o akce, které už ve společném česko-německém projektu absolvovali: „V prvním i v druhém ročníku jsme měli účast na Rescue patrol, a díky tomuto projektu jsme měli i stáž v Německu.“ „Zúčastnili jsme se i mezinárodních soutěží, kdy jsme vyjížděli se záchrankami do normálních akcí – neuvěřitelné zkušenosti to jsou,“ doplňuje ji Letrunk.

Jejich slova potvrzuje student záchranářského oboru Walter Wiern: „Pro mě jako studenta třetího ročníku, chvíli před koncem studia, je to samozřejmě velmi přínosné, vyzkoušet si situace, které se určitě v našich závěrečných zkouškách vyskytnou. Pro nás je to velká šance se seznámit s pracovními technikami našich českých kolegů. Je to taky obrovská možnost, jak se zbavit předsudků, odbourávat jazykovou bariéru a vyzkoušet si, jak nejlépe s českými kolegy komunikovat.“

Co přesně je náplní cvičení, popsala vedoucí oboru zdravotnický záchranář a zároveň vedoucí přeshraničního projektu na Vyšší odborné zdravotnické škole v Ústí nad Labem, Eva Rohanová: To školení je dvoudenní. „Máme tady šest stanovišť, jedno je technické – s vedoucím záchranářem z letecké záchranné služby v Ústí nad Labem, dalších pět stanovišť jsou modelové situace, kde budou studenti plnit zadání tak, jako by jim přišla výzva v reálné situaci.“

Za jednoznačně přínosnou považuje nejen toto cvičení učitel ze záchranářské školy při červeném kříži v Sasku, Rico Schreier: „Studenti si tady můžou vyzkoušet různé techniky, které známe i u nás nebo i ty, které jsou trochu odlišné. Naučí se nové věci, které potom můžou využít v praxi u nás. Už jsme absolvovali spoustu společných aktivit. Účastnili jsme se cvičení vodních záchranářů, horské služby, měli jsme výměnná praktika. Všechno hodnotím velmi pozitivně, opravdu se máme co od sebe navzájem naučit.“

Podobné cvičení se minulý rok uskutečnilo i v saském Dippoldiswalde, obdobné akce se v rámci česko-německé spolupráce zdravotnických záchranných služeb budou pořádat i dál.

Zdroj: www.rozhlas.cz/sever