Basketbalisté Děčína bohužel nepostoupí do semifinále tím nejrychlejším možným způsobem. Kolín totiž druhé domácí utkání vyhrál, získal první bod a vynutil si páté utkání, které se bude konat v sobotu v ARMEX Sporcentru.

Naši přitom měli do zápasu skvělý vstup, a díky pěti bodům P. Houšky se rychle ujali vedení 0:5. Po trojce Vyorala vedli ještě 4:8, ale domácí, kterým chyběl Bakič, zabrali a otočili na 13:8, když Děčínu se v této chvíli nedařilo. Díky trefám Hunta a Skinnera pak vedl Geosan dokonce 23:16, ale čtyři body Pomikálka v závěru upravily na přijatelných 23:20. Ve druhé čtvrtce skóroval jako první kolínský rozehrávač Hunt, pak však přišla povedená pasáž Válečníků a čtyři body Vyorala a jeden koš Ježka otočily skóre na 25:26. Poté diváci sledovali přestřelku, v níž domácí dali tři a naši jednu trojku, kolínští Američané Dixon a Kerr pak přidali po dvou bodech a Geosan odskočil na 38:31. Ještě tři minuty před koncem vedli Kolínští 42:35, avšak Děčané předvedli povedenou koncovku. Krakovič dal tři body, Pomikálek šest a Ježek pečetil z rychlého protiútoku na poločasových 45:46.

Ve druhé půli pokračovala vyrovnaná a tuhá bitva, takže skóre se měnilo jen pomalu. Po odehraných šesti minutách a trojce Pomikálka byl stav 51:53, na druhé straně sice stejnou mincí odpověděl Vocetka, jenže děčínští Šiška a J. Houška ukázali rovněž přesnou mušku za tři body a naši vedli 54:59. Kolín pak snížil, ale poslední slovo v této periodě patřilo šestkám P. Houšky – 57:61. Bohužel, poslední desetiminutovku začali Válečníci řadou nepřesností a domácí vyrovnali na 61:61. Trenér Budínský si vzal oddechový čas, ten však nepomohl a naši se dlouho nemohli střelecky prosadit, čehož Kolín využil k úniku na 68:61. Další narůstání manka sice zastavila trojka Vyorala, ovšem soupeř vedený agilním Skinnerem znovu získal větší vedení – 73:65. Naději na zvrat vykřesaly trojky P. Houšky (75:71), a když pak Pomikálek získal míč a Vyoral proměnil obě šestky, bylo zaděláno na drama – 75:73. To už ovšem do konce duelu zbývala jen půlminuta, naši museli faulovat a Hunt s Kerrem ukázali při trestných hodech pevné nervy – 79:73.  

„Bylo vidět, že Kolín nastoupil s čistější hlavou, navíc my jsme se dopustili chyb v obraně a utkání se proměnilo v ofenzivní, což domácím vyhovovalo. Ve druhé půli jsme měli navíc dvě bodově hluché pasáže, naopak domácí Američané se dnes trefovali a dávali důležité body,“ shrnul zápas děčínský lodivod Pavel Budínský, který také vypíchl hlavní důvody prohry: „Domácí dnes stříleli s větším procentem, takže nám nepomohlo ani patnáct střel navíc. A také si pomohli trestnými hody.“

Kolínský tým tentokrát táhla americká ekipa, ve které zářil pivot Garret Kerr, jenž dal 19 bodů, nasbíral 11 doskoků, získal 7 faulů a měl i tři asistence. Dařilo se také rozehrávačům Huntovi a Dixonovi, svůj standard odvedl Skinner. Z českých hráčů byl nejlepší Michal Vocetka s 12 body. Na straně Děčína byli tři dvojciferní střelci, Pavel Houška, Tomáš Pomikálek a Tomáš Vyoral, další hráči však trochu zaostali. Kolín házel 22 oproti devíti trestným hodům Děčína, také měl méně ztrát, a tak Děčínu nepomohlo ani 16 útočných doskoků (rozehrávač Šiška měl čtyři a čtyři obranné).

Páté utkání se hraje v sobotu 22. dubna od 18.00 hodin v děčínském ARMEX Sportcentru; přijďte povzbudit náš tým a pomoci mu postoupit do semifinále.

Geosan Kolín – BK ARMEX Děčín 79:73

Základní sestavy
Kolín: Číž, Dixon, Vocetka, Skinner, Kerr
Děčín: Vyoral, Ježek, Pomikálek, Landa, P. Houška

Body Kolína: Kerr 19 (1x 3, 11 doskoků, 7 získaných faulů, 3 asistence), Vocetka 12 (3x 3), Hunt 11, Dixon 11 (1), Skinner 10 (8 doskoků, 5 asistencí), Číž 7 (1x 3), Rovenský 4, Machač 3 (1), Ličartovský 2, Horák 0.

Body Děčína: P. Houška 15 (2x 3, 6 doskoků), Pomikálek 15 (2x 3), Vyoral 12 (2), Ježek 7 (1), Bažant 5 (1), Palyza 5 (1), Šiška 5 (1, 8 doskoků, 4 asistence), J. Houška 3 (1x 3), Krakovič 3, Landa 1.

Střelba za 2 body 21/36:16/34, za 3 body 7/18:11/35, TH 16/22:8/9. Doskoky 30:39 (útočné 5:16), asistence 16:12, ztráty 13:20, fauly 17:19.

Nejlepší hráč: Adam Číž

Diváků: 610

Čtvrtiny: 23:20, 22:26, 12:15, 22:12

Trenéři po utkání

Predrag Benáček, BC Geosan Kolín: „Dnes jsme změnili přístup k utkání. Hráči dokázali za dvacet čtyři hodin změnit přístup a bojovnost. Pokud chceme hrát vyrovnaný zápas s Děčínem, musíme bojovat minimálně jako jeho hráči a potom máme šanci. Dneska bojovnost byla na úrovni Děčína. Bohužel, i dnes se nám stalo, že jsme měli podobný problém jako v předchozích utkáních a to, že jsme si nepohlídali útočný doskok soupeře a nechali ho střílet druhou a třetí střelu, s čímž se těžko hraje. Naštěstí Děčín dnes netrefoval tolik jako v předchozím utkání. Chtěl bych vrátit sérii do Kolína a s tím pojedeme v sobotu do Děčína.“

Pavel Budínský, BK ARMEX Děčín: „My jsme samozřejmě očekávali, že to bude těžké utkání. Také kdo by chtěl končit sezónu? Problémem pro nás bylo, že jsme nechali Kolín dostat do laufu. Hlavně v prvním poločase, který byl více ofenzivní. Nebyli jsme schopní řešit dobře některé situace. Kolín hrál s větší přímočarostí a agresivitou do koše. I my jsme v útoku kontrovali, ale byly tam menší propady. Nicméně se mi náš projev líbil, až na řešení některých kombinací, ale to se stává. Ve druhém poločase už nebyla taková energie jako v prvním. Myslím, že jsme předvedli poměrně dobrý výkon. Opakovalo se to, co včera. Máme zase podle statistik o patnáct střel víc, šestnáct útočných doskoků oproti pěti soupeře. Bohužel, máme i dvacet ztrát. Některé byly vynucené a někdy jsme špatně přečetli hru nebo přihráli do nesmyslných situací. Také se nám tady poprvé pískaly vteřiny a jiné věci, které vzniknou ze hry, a pak se na vše strašně nadřete. Naším problémem byla devětatřicetiprocentní střelba. Nedali jsme otevřenou střelu nebo „šoupák“. Kolín dnes cítil, že má na výhru, bojoval a hráči trefovali střely. My jsme se v závěru dostali na dostřel dvou, tří košů a chtěli jsme to zdramatizovat. Při rozdílu o čtyři body jsme získali míč v obraně a Lukáš Palyza netrefil otevřenou trojku. Pak by to bylo určitě zajímavější. Prohráli jsme, ale nemá smysl z toho dělat tragédii.“

Hráči po utkání

Adam Číž, rozehrávač BC Geosan Kolín: „Konečně jsme si dokázali, že můžeme s Děčínem hrát a vyhrát. Mrzí nás samozřejmě, že to nepřišlo dřív. Chceme se ale určitě v této sérii do Kolína vrátit. V naší hře lze stále nalézt mouchy, a to se týká útočného doskoku. Ten si budeme muset pohlídat ještě víc. Vyhráli jsme, myslím, zaslouženě a nechceme sezónu ještě skončit.“

Tomáš Pomikálek, křídlo BK ARMEX Děčín: „Těžko se mi to říká, ale my jsme sem jeli opravdu s tím, že sérii ukončíme. Když koukám do statistik, je vidět, že jsme byli ve všem lepší, jen nám tam nepadly střely a udělali jsme spoustu nevynucených chyb. To jsou věci, které když zlepšíme, tak se do Kolína určitě nevrátíme.“

Zdroj: www.bkdecin.cz
Foto: Roman Valenta