Rubriky
Sport Zprávy

Kolín získal první bod, série se vrací do Děčína

Basketbalisté Děčína bohužel nepostoupí do semifinále tím nejrychlejším možným způsobem. Kolín totiž druhé domácí utkání vyhrál, získal první bod a vynutil si páté utkání, které se bude konat v sobotu v ARMEX Sporcentru.

Naši přitom měli do zápasu skvělý vstup, a díky pěti bodům P. Houšky se rychle ujali vedení 0:5. Po trojce Vyorala vedli ještě 4:8, ale domácí, kterým chyběl Bakič, zabrali a otočili na 13:8, když Děčínu se v této chvíli nedařilo. Díky trefám Hunta a Skinnera pak vedl Geosan dokonce 23:16, ale čtyři body Pomikálka v závěru upravily na přijatelných 23:20. Ve druhé čtvrtce skóroval jako první kolínský rozehrávač Hunt, pak však přišla povedená pasáž Válečníků a čtyři body Vyorala a jeden koš Ježka otočily skóre na 25:26. Poté diváci sledovali přestřelku, v níž domácí dali tři a naši jednu trojku, kolínští Američané Dixon a Kerr pak přidali po dvou bodech a Geosan odskočil na 38:31. Ještě tři minuty před koncem vedli Kolínští 42:35, avšak Děčané předvedli povedenou koncovku. Krakovič dal tři body, Pomikálek šest a Ježek pečetil z rychlého protiútoku na poločasových 45:46.

Ve druhé půli pokračovala vyrovnaná a tuhá bitva, takže skóre se měnilo jen pomalu. Po odehraných šesti minutách a trojce Pomikálka byl stav 51:53, na druhé straně sice stejnou mincí odpověděl Vocetka, jenže děčínští Šiška a J. Houška ukázali rovněž přesnou mušku za tři body a naši vedli 54:59. Kolín pak snížil, ale poslední slovo v této periodě patřilo šestkám P. Houšky – 57:61. Bohužel, poslední desetiminutovku začali Válečníci řadou nepřesností a domácí vyrovnali na 61:61. Trenér Budínský si vzal oddechový čas, ten však nepomohl a naši se dlouho nemohli střelecky prosadit, čehož Kolín využil k úniku na 68:61. Další narůstání manka sice zastavila trojka Vyorala, ovšem soupeř vedený agilním Skinnerem znovu získal větší vedení – 73:65. Naději na zvrat vykřesaly trojky P. Houšky (75:71), a když pak Pomikálek získal míč a Vyoral proměnil obě šestky, bylo zaděláno na drama – 75:73. To už ovšem do konce duelu zbývala jen půlminuta, naši museli faulovat a Hunt s Kerrem ukázali při trestných hodech pevné nervy – 79:73.  

„Bylo vidět, že Kolín nastoupil s čistější hlavou, navíc my jsme se dopustili chyb v obraně a utkání se proměnilo v ofenzivní, což domácím vyhovovalo. Ve druhé půli jsme měli navíc dvě bodově hluché pasáže, naopak domácí Američané se dnes trefovali a dávali důležité body,“ shrnul zápas děčínský lodivod Pavel Budínský, který také vypíchl hlavní důvody prohry: „Domácí dnes stříleli s větším procentem, takže nám nepomohlo ani patnáct střel navíc. A také si pomohli trestnými hody.“

Kolínský tým tentokrát táhla americká ekipa, ve které zářil pivot Garret Kerr, jenž dal 19 bodů, nasbíral 11 doskoků, získal 7 faulů a měl i tři asistence. Dařilo se také rozehrávačům Huntovi a Dixonovi, svůj standard odvedl Skinner. Z českých hráčů byl nejlepší Michal Vocetka s 12 body. Na straně Děčína byli tři dvojciferní střelci, Pavel Houška, Tomáš Pomikálek a Tomáš Vyoral, další hráči však trochu zaostali. Kolín házel 22 oproti devíti trestným hodům Děčína, také měl méně ztrát, a tak Děčínu nepomohlo ani 16 útočných doskoků (rozehrávač Šiška měl čtyři a čtyři obranné).

Páté utkání se hraje v sobotu 22. dubna od 18.00 hodin v děčínském ARMEX Sportcentru; přijďte povzbudit náš tým a pomoci mu postoupit do semifinále.

Geosan Kolín – BK ARMEX Děčín 79:73

Základní sestavy
Kolín: Číž, Dixon, Vocetka, Skinner, Kerr
Děčín: Vyoral, Ježek, Pomikálek, Landa, P. Houška

Body Kolína: Kerr 19 (1x 3, 11 doskoků, 7 získaných faulů, 3 asistence), Vocetka 12 (3x 3), Hunt 11, Dixon 11 (1), Skinner 10 (8 doskoků, 5 asistencí), Číž 7 (1x 3), Rovenský 4, Machač 3 (1), Ličartovský 2, Horák 0.

Body Děčína: P. Houška 15 (2x 3, 6 doskoků), Pomikálek 15 (2x 3), Vyoral 12 (2), Ježek 7 (1), Bažant 5 (1), Palyza 5 (1), Šiška 5 (1, 8 doskoků, 4 asistence), J. Houška 3 (1x 3), Krakovič 3, Landa 1.

Střelba za 2 body 21/36:16/34, za 3 body 7/18:11/35, TH 16/22:8/9. Doskoky 30:39 (útočné 5:16), asistence 16:12, ztráty 13:20, fauly 17:19.

Nejlepší hráč: Adam Číž

Diváků: 610

Čtvrtiny: 23:20, 22:26, 12:15, 22:12

Trenéři po utkání

Predrag Benáček, BC Geosan Kolín: „Dnes jsme změnili přístup k utkání. Hráči dokázali za dvacet čtyři hodin změnit přístup a bojovnost. Pokud chceme hrát vyrovnaný zápas s Děčínem, musíme bojovat minimálně jako jeho hráči a potom máme šanci. Dneska bojovnost byla na úrovni Děčína. Bohužel, i dnes se nám stalo, že jsme měli podobný problém jako v předchozích utkáních a to, že jsme si nepohlídali útočný doskok soupeře a nechali ho střílet druhou a třetí střelu, s čímž se těžko hraje. Naštěstí Děčín dnes netrefoval tolik jako v předchozím utkání. Chtěl bych vrátit sérii do Kolína a s tím pojedeme v sobotu do Děčína.“

Pavel Budínský, BK ARMEX Děčín: „My jsme samozřejmě očekávali, že to bude těžké utkání. Také kdo by chtěl končit sezónu? Problémem pro nás bylo, že jsme nechali Kolín dostat do laufu. Hlavně v prvním poločase, který byl více ofenzivní. Nebyli jsme schopní řešit dobře některé situace. Kolín hrál s větší přímočarostí a agresivitou do koše. I my jsme v útoku kontrovali, ale byly tam menší propady. Nicméně se mi náš projev líbil, až na řešení některých kombinací, ale to se stává. Ve druhém poločase už nebyla taková energie jako v prvním. Myslím, že jsme předvedli poměrně dobrý výkon. Opakovalo se to, co včera. Máme zase podle statistik o patnáct střel víc, šestnáct útočných doskoků oproti pěti soupeře. Bohužel, máme i dvacet ztrát. Některé byly vynucené a někdy jsme špatně přečetli hru nebo přihráli do nesmyslných situací. Také se nám tady poprvé pískaly vteřiny a jiné věci, které vzniknou ze hry, a pak se na vše strašně nadřete. Naším problémem byla devětatřicetiprocentní střelba. Nedali jsme otevřenou střelu nebo „šoupák“. Kolín dnes cítil, že má na výhru, bojoval a hráči trefovali střely. My jsme se v závěru dostali na dostřel dvou, tří košů a chtěli jsme to zdramatizovat. Při rozdílu o čtyři body jsme získali míč v obraně a Lukáš Palyza netrefil otevřenou trojku. Pak by to bylo určitě zajímavější. Prohráli jsme, ale nemá smysl z toho dělat tragédii.“

Hráči po utkání

Adam Číž, rozehrávač BC Geosan Kolín: „Konečně jsme si dokázali, že můžeme s Děčínem hrát a vyhrát. Mrzí nás samozřejmě, že to nepřišlo dřív. Chceme se ale určitě v této sérii do Kolína vrátit. V naší hře lze stále nalézt mouchy, a to se týká útočného doskoku. Ten si budeme muset pohlídat ještě víc. Vyhráli jsme, myslím, zaslouženě a nechceme sezónu ještě skončit.“

Tomáš Pomikálek, křídlo BK ARMEX Děčín: „Těžko se mi to říká, ale my jsme sem jeli opravdu s tím, že sérii ukončíme. Když koukám do statistik, je vidět, že jsme byli ve všem lepší, jen nám tam nepadly střely a udělali jsme spoustu nevynucených chyb. To jsou věci, které když zlepšíme, tak se do Kolína určitě nevrátíme.“

Zdroj: www.bkdecin.cz
Foto: Roman Valenta