Období hnízdění zvláště chráněných druhů ptáků, zejména sokolů stěhovavých, čápů černých a výrů velkých v Českém Švýcarsku a Labských pískovcích postupně chýlí ke konci. Správa Národního parku České Švýcarsko jejich hnízdiště každoročně chrání vyhlášením dočasných uzavírek vstupu, protože se jedná o druhy velmi citlivé na rušení ze strany člověka. Stráž přírody v tomto roce nezaznamenala jediné vážnější porušení tohoto opatření a návštěvníkům děkuje za to, že ikonickým druhům zdejší krajiny dopřáli potřebný klid.
“Žádné letošní hnízdění sokola stěhovavého, čápa černého či výra velkého letos nebylo zmařeno člověkem,” říká Václav Sojka, ornitolog a strážce národního parku, a dodává: “Za to patří všem návštěvníkům národního parku i chráněné krajinné oblasti velké poděkování.”
Ze sokolích hnízd letos vylétlo celkem jedenáct mláďat. Sokolí páry původně začaly hnízdit na celkem třinácti lokalitách v Labských pískovcích a Českém Švýcarsku, jen pěti z nich se však podařilo mláďata vyvést. Kvůli chladnému počasí v počátcích hnízdní sezóny zřejmě tři snůšky zastydly, ve dvou případech hnízdění nevyšlo zřejmě kvůli predaci mláďat. Ve zbývajících případech je příčina nezdaru neznámá.
Ze tří známých hnízd čápů černých zřejmě k závěru období ochrany jejich hnízdišť vylétne pouze jedno mládě. Tři mláďata z jedno neúspěšného hnízdiště byla ulovena predátorem, na dalším hnízdě tři mláďata podlehla vnitřním parazitům. Uzavírka vstupu do okolí posledního čapího hnízda zůstává v platnosti do konce července.
Hnízdění výrů velkých letos bylo potvrzeno na dvou místech v CHKO Labské pískovce či NP České Švýcarsko, přičemž výři vyvedli vždy po jednom mláděti. Na řadě míst, kde výři v minulosti hnízdili, se jejich přítomnost nepodařilo potvrdit.
V letošním roce se sokolům stěhovavým, čápů černým a výrům velkým podařilo vyvést méně mláďat, než v letech předchozích. Správa národního parku jejich hnízdní úspěchy dlouhodobě sleduje, bližší informace o průběhu hnízdění veřejnost najde například na internetové stránce www.npcs.cz/prosime-nerusit-hnizdime.
Zdroj: www.npcs.cz